Loading...
Pokud výletník objeví rozhlednu, nebrání-li tomu nějaká mimořádná událost, vždy zastávka u takového místa potěší. Obzvlášť za vydatně krásného počasí s dalekým obzorem. Ten daleký obzor byl bohužel poněkud zakryt letním oparem a přilehlými mračny. Nicméně výstup na rozhlednu s poetickým názvem Kopaninka lze doporučit každému.
Kopaninku najdeme v Drahanské vrchovině poblíž osady Repechy , přesněji poblíž tamního penzionu Lada, s kterým má ostatně vyhlídková stavba dost společného. Samotný penzion byl v této odlehlé končině otevřen v roce 2012 a jeho vznik tak trošku souvisel i s otevřením vojenského újezdu Březina, respektive zpřístupněním průjezdu Repešským žlebem, kterým protéká stejnojmenný potok. Tím pádem se z Repech stala celkem zajímavá lokalita i pro širší okruh turistů a hlavně cykloturistů. Průjezd údolím (hlavně ve směru z kopce) je totiž poměrně dlouhý, tudíž i bezbolestný. V údolíčku vede celkem příjemná asfaltka bez motorových vozidel. Však je tras jednou z páteřních cyklotras ČR s číslem 5 a současně je zahrnuta do systému Greenway.
Ale zpět na rozhlednu.
Ta byla postavena v roce 2018 na návrší nad samotnými Repechy a k penzionu je celkem snadný dohled i dojezd. Rozhledna využívá fakt, že jde o odlesněný vršek, od kterého se sklání již nižší svahy do nižších poloh širé Hané, nebo chcete-li, Hornomoravského úvalu. Navíc výhledy tímto směrem jsou víceméně severní, nebo východní, tak máme i slunce v zádech. Nakonec těmito směry je toho k vidění asi nejvíc, ačkoliv pohoří jsou už poměrně vzdálená. Asi nejseverněji znalec rozezná pohoří Králického Sněžníku, dál postupem k východu až jihu Hrubý Jeseník, již vcelku blíže se rozkládá Jeseník Nízký. Po nějakých nižších polohách pak celkem vysoké vrchy Hostýnské. Blízké okolí rozhledny je poněkud méně členité, navíc zde Drahanská vrchovina připomíná spíš náhorní plošinu, tak hlavními pohledovými cíli jsou asi více či méně vzdálené okolní větrné elektrárny. Nicméně důležitým bodem zhruba západním směrem za Protivanovem se zvedá o něco větší návrší, respektive les, kde se ukrývá nejvyšší vrch Drahanské vrchoviny Skalky (735 m).
Samotná rozhledna je kombinovanou konstrukcí dřeva a ocele, do základů přibylo kamenivo z Lulče, smrky byly poraženy právě v Repešském žlebu. Návrh stavby vypracoval ing. Martin Novák z Proseče, stavbu provedla firma Radka Sourala z Vyškova ve spolupráci s Teplotechnou Ostrava. Náklady na stavbu činil 3,3 mil. Kč. Dotací přes 1 mil. Kč poskytl Olomoucký kraj, něco přidalo město Prostějov a pak řada dárců, jejichž jména si můžeme přečíst na některém z 89 schodů. Kromě toho, stavbu zaštiťovalo občanské sdružení Repechy Crew. Celková výška stavby dosahuje 22m, vyhlídková plošina je ve výšce 18 m nad terénem.
Podle textu na tabuli lze ze stavby dohlédnout i na další cíle, které jsme bohužel neměli možnost zahlédnout, takže k výčtu můžeme přidat i Orlické hory, Beskydy, Javorníky, či Bílé Karpaty. Někde bychom měli i vypátrat chladící věže Dukovan…
Poblíž rozhledny je i pietní místo Jana Usnula, který tragicky zahynul v Olomouci-Řepčíně při pokusu o záchranu tonoucího školáka u Mlýnského potoka.
Rozhledna není přístupná zcela volně, ale povětšinou celoročně, mimo zhoršených povětrnostních podmínek. Vstup je zpoplatně přes turniket částkou 20,- Kč. Při nepřítomnosti drobných poslouží i platební karta.