Loading...
Turistické cíle • Skalní útvar
Mezi Blovicemi a Zdemyslicemi na jižním Plzeňsku v lese ční zajímavá buližníková skála. Její součástí je skalní věž neobvyklého tvaru. Vrchol věže je rozeklaný, dva ostré hroty na vrcholku připomínají rohy nějakého zvířete nebo čerta.
Ke skále se vztahuje pověst, která vypráví o tom, že na zámku kousek od Rohaté skály žil mladý hrabě. Hraběti vadil had, který žil na Rohaté pod kamenem. Hada totiž nemohl nikdo zabít. Mladý hrabě tedy nabil ručnici a vypravil se hada zastřelit. Netrefil ho a had ho začal pronásledovat. Hrabě vydržel běžet pod kopec Dubí směrem k Blovicím, což je asi 1 km směrem jižním. Tam vysílen padl a jeho rodiče na tomto místě nechali vystavět kapličku sv. Františka. Toho jména proto, že mladý šlechtic se jmenoval František.
Hadů na buližníkových skalkách jižního Plzeňska bylo jistě hodně. Proto se v pověstech jižního Plzeňska často setkváme s hady. Ty můžeme brát jako symbol. Had žije v zemi, vylézá ze země, plazí se po zemi. Je symbolem, který má blízko k zemi, který v sobě nese energii Země. Hadi schovaní ve skalách, pod kameny, jsou nositeli zemské energie. Vždyť právě zemský plášť se skládá z hornin, z kamenů. Kameny můžeme považovat za jakési kosti matky Země. Můžeme to chápat třeba tak, že naši předci cítili energii skal a kamenů a uctívali ji. Tak to mohlo být i na Rohaté skále.
Buližníkové skály si pro nás z neznámých důvodů vybírali pravěcí lidé před třemi tisíci lety jako svá sídla. Byli to lidé tzv. chamské kultury, kteří si svá malá obydlí stavěli na buližníkových skalách jižního Plzeňska. My přesně nevíme, proč to dělali. Snad tam sehrálo svoji roli rituální náboženské využítí skal. Není přímo doložené, že by tyto kmeny přímo sídlily na Rohaté skále. Nálezy jsou ale z jiných skalek jižního Plzeňska. Na druhou stranu není vyloučené, že už pravěcí lidé mohli skalku znát. Musela na ně zapůsobit svým neobvyklým tvarem a třeba ji i nějak využívali...
Kaple sv. Františka z Assisi pod kopcem Dubí byla podle pověsti postavena na místě, kde padl mladý hrabě František, když ho pronásledoval had. Dnes tam najdeme pouze boží muka s obrázkem sv. Františka. Stávala tam ale kaple, která byla vysvěcena roku 1833. Ta přestala být v době komunismu udržována, až byla roku 1969 zcela zbořena a ze zbytků zdiva postavena boží muka, která jsou tam doteď. Vedle kapličky byl roku 1993 vysvěcen rozměrný kříž na památku obětí totalitních režimů z let 1939 – 1989. Ten místu v současné době dominuje. Od kapličky je pěkný výhled na Blovice a okolí.
Procházka k Rohaté skále a ke kapličce sv. Františka potěší jistě každého.