Loading...
Roštění je malebná víska s 660 obyvateli, ležící 7 km od Holešova a 1.5 km severně od Rymic. Je prastarou osadou, jak nám připomíná listina olomouckého biskupa z roku1141, kdy spadala pod území přerovského kostela. Štěpán ze Šternberka zakoupil zdejší statek LP 1353 a později jej věnoval šternberskému klášteru. V patnáctém století vesnici vlastnili Žerotínové, o sto let později Jan Vilém z Víckova a poté bylo Roštění přiřazeno k panství holešovských hrabat – Rottalů.
Místní se živili předením příze, ale hlavně zemědělstvím. Dostali přízvisko „Poláci“ – to prý proto, že po velké epidemii moru, jemuž podlehla většina obyvatel, byla ves dosídlena polskými osadníky. Dalšími pohromami byla cholera řádící zde roku 1833 (a jíž padlo za oběť přes sto životů) a své vykonaly i četné požáry. Však si místní právě kvůli nim vybrali za patrona obce sv.Floriána a roku 1899 tu vznikl Sbor dobrovolných hasičů.
V témže roce bylo založeno i Kostelní družstvo sv.Floriána, vytknuvší si za hlavní cíl stavbu kostela. Jeho posvěcený základní kámen byl do země vložen v březnu 1932, v srpnu si odbyly nezbytné svěcení čtyři zvony a už v prosinci byla ve zbrusu novém krásném chrámu sloužena první mše.
O rok později v létě se v Roštění konala veliká akce – probíhalo zde slavnostní (a oficiální) vysvěcení kostela, sestávajícího z chrámové lodi, presbytáře, sakristie a nad vstupním honosným sloupovým průčelím se tyčící vysokou hranolovou věží zvonice, opatřenou po stranách hodinami. Věž není nahoře zakončena obvyklou střechou, ale odstupňováním... a z toho posledního stupínku se k nebesům vypíná kříž. Průčelní stěnu věže zdobí velká plastika sv.Floriána.
Za druhé světové války byly zvony Němci rekvírovány pro válečné účely a dva nové na věž kostela přibyly až roku 1969.
Na východní straně chrámu nás u silnice jistě zaujme i pěkná kamenná socha Panny Marie s Ježíškem, obklopená parčíkovou úpravou.