Loading...
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Rozhledna
Rozhledna Hořický Chlum byla postavena v roce 1998 na hřebenu stejného jména. Jedná se o železnou telekomunikační věž, kterou využívá jako základová stanice mobilní operátor s vyhlídkovou plošinou pro veřejnost.
Rozhledna je vysoká 42 metrů, má tvar pravidelného čtyřbokého komolého jehlanu a je typově podobná jako Chlum u Hradce Králové nebo Andrlův Chlum.
Z vyhlídkové plošiny ve výšce 26,5 metru jsou krásné výhledy na všechny strany: sever — Podkrkonoší s dominantou Zvičinou (671 m) a hřeben Krkonoš, západ — Jičínská pahorkatina (Zebín, Veliš, Tábor aj.), jih — pohled na Hořice a do Polabí, východ — Broumovsko, Orlické hory. Za ideálního počasí lze spatřit žižkovský vysílač v Praze.
Provoz rozhledny zajišťuje odbor KČT Hořice.
Otevírací doba: květen-září (soboty, neděle a svátky) 9:00—18:00 hod., říjen (soboty, neděle a svátky) 9:00—17:00 hod. Po dohodě s odborem KČT Hořice možnost návštěvy i mimo otevírací dobu.
Vstupné: 10,—/5,— Kč.
Parkování: možnost stání bez poplatku před objektem rozhledny.
http://www.horice.org/cz/kultura-a-pamatky/rozhledna-horicky-chlum/
Dnes bych vás rád pozval na rozhlednu Chlum u Hořic v Podkrkonoší. Jedná se o jednu z mnoha rozhleden, která slouží zároveň jako vysílač mobilního operátora Eurotel. I když se nejedná o žádnou oku lichotivou stavbu, natož historickou, je z této rozhledny za dobrého počasí nádherný výhled.
Je totiž 410 m./n.m. a její výška = 41,5 m. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 27 metrů nad zemí. Kdo jí chce pokořit, musí zdolat 142 schodů. Když jsem zmínil schody – výhodou je dvojité točivé schodiště, takže se při větší návštěvnosti turisté nepotkávají vzhledem k šikovné „jednosměrce“.
Pokaždé, kdy jsem rozhlednu navštívil to tu pěkně foukalo, takže – držte si klobouky! Výhled je perfektní. Krkonoše jako na dlani, Orlické hory, Polabí, Jičínská pahorkatina, Zebín, Kumburk, Trosky, Hořice jako pod drobnohledem. Určitě to stojí za to. Rozhlednu provozuje KČT Hořice. V pokladně většinou najdete ochotnou paní důchodkyni, kde za deset korun obdržíte pro sběratele pěkně zpracovanou vstupenku, děti za polovic. Dále pak upomínkové předměty, turistickou známku, aktuální turistický odznak KČT a pohlednice.
Otevřeno je květen-září (soboty, neděle a svátky) 9:00-18:00 hod. říjen (soboty, neděle a svátky) 9:00-17:00 hod. Po dohodě s KČT Hořice možnost návštěvy i mimo otevírací dobu. Až pod rozhlednu je možné dojet autem - z Hořic směr Nová Paka a na vrcholu stoupání je odbočka vlevo na lesní cestu. Po ní asi dvěstě metrů a jste u cíle. Pro pěší a cykloturisty vede z Hořic červená turistická značka.
Když už si uděláte výlet do Hořic, nezapomeňte navštívit sochařský park u sv. Gotharda. Tam pochopíte, proč se tomuto podkrkonošskému městu říká – město kamenné krásy. A určitě neodjíždějte bez navštívení další už historické rozhledny, kde je i muzeum a stojí kilometr severně nad náměstím. Jedná se o Masarykovu věž samostatnosti, ale o té až příště.
Jestli pojedete na rozhlednu v létě, doporučuji se zajet vykoupat do nedalekého historického Koupaliště Dachova u Hořic, kde na vás dýchne atmosféra 20. až 30. let. Kdo má rád film Eliška má ráda divočinu, tak si návštěvu určitě nenechá ujít, protože právě zde režisér Otokar Schmidt tento film natáčel.
Zdravím všechny turisty a zvlášť přátelé rozhleden.
Pokračování příště.
Nad městem Hořice, na okraji pohoří Hořický chlum, byla v roce 1998 postavena železná telekomunikační věž využívaná jako základová stanice jednoho z mobilních operátorů. Požadavkem bylo vybudování také vyhlídkové plošiny pro veřejnost a tak se z obyčejné věže stala zajímavá rozhledna. Dostala jméno Hořický chlum a oficiálně byla otevřena 30. května 1999.
Celková výška rozhledny, jejíž pata se nachází v nadmořské výšce 410 metrů, je 41,54 metru. Z vyhlídkové plošiny ve výšce 27 metrů se nabízí po vyšlápnutí 142 schodů krásný, téměř kruhový výhled. Na severu lze spatřit hřeben Krkonoš i blízké Podkrkonoší s vrchem Zvičina (671 m.n.m.), na východě Orlické hory či Bromovsko, jih skýtá pohled na město Hořice a do Polabí a na západě je vidět například Jičínská pahorkatina. Ideální počasí a dobrý zrak umožňuje spatřit žižkovský vysílač v Praze. Toto ale já potvrdit nemohu. Zato jsem spatřil zasněženou Sněžku.
Určitě ne jenom mne zaujala při návštěvě rozhledny jedna konstrukční zajímavost. Jsou zde totiž dvě točité schodiště, jedno pro jednosměrný výstup nahoru a druhé je určené pro sestupující návštěvníky.
K rozhledně jsou to z centra města dva a půl kilometry po červeně značené turistické cestě, v případě chůze po místních komunikacích (žlutá TZ) to lze zkrátit asi o půl kilometru. Autem je potřeba jet po ulici Čsl. Armády, která přechází následně v silnici č. 501 ve směru na Lázně Bělohrad. V místě (sedlo před začátkem lesa), kde komunikaci přetíná červená turistická značka je potřeba podle ukazatele odbočit do leva na polní cestu. Parkování auta je možné bez poplatku před objektem rozhledny. Městská autobusová doprava k rozhledně nezajíždí a tak je možné si cestu zkrátit použitím autobusu na trase Hořice – Lázně Bělohrad. Vystoupit je potřeba na první zastávce (Hořice – Betlém) následující po odjezdu z autobusového nádraží.
Provoz objektu zajišťuje odbor KČT Hořice a otevřeno je v sobotu, neděli a o svátcích od května do září (9:00-18:00 hod.) a v říjnu (9:00-17:00 hod.). Vstupné je v rozumné výši, základní cena činí 10,- Kč, zlevněná sazba je poloviční.
Ve zdejším kraji je krásně. Při našem krátkém pobytu jsme zde navštívili ještě tato zajímavá místa:
- Hořice – město kamenné krásy:https://www.turistika.cz/mista/horice-mesto-kamenne-krasy
- Lázně Bělohrad:https://www.turistika.cz/mista/lazne-belohrad--2
- Byšičky u Lázní Bělohrad:https://www.turistika.cz/mista/bysicky-u-lazni-belohrad
- Lázně Bělohrad – PP Bažantnice:https://www.turistika.cz/mista/lazne-belohrad-prirodni-pamatka-belohradska-bazantnice
- městečko Miletín:https://www.turistika.cz/mista/mestecko-miletin-rodiste-karla-jaromira-erbena-a-miletinske-modlitbicky
- Červená Třemešná – kostel sv. Jakuba Většího:https://www.turistika.cz/mista/cervena-tremesna-kostel-sv-jakuba-vetsiho--1
- Červená Třemešná – smírčí kříž:https://www.turistika.cz/mista/smirci-kriz-u-obce-cervena-tremesna
- zámek a zahrada v Chlumci nad Cidlinou:https://www.turistika.cz/mista/chlumec-nad-cidlinou-zamek-karlova-koruna-a-zajimavy-park
- památník selských bouří u Chlumce nad Cidlinou: https://www.turistika.cz/mista/pamatnik-selskych-bouri-u-chlumce-nad-cidlinou
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/