Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Při návštěvě Rožnova pod Radhoštěm jsme při procházce od městského centra ke známému skanzenu narazili v Palackého ulici na zajímavou církevní dřevěnou stavbu, která stojí už mimo areál zdejšího Muzea v přírodě. Tento evangelický kostel se může pochlubit tím, že vznikl jako málo takových u nás v nejtužším období minulého režimu - v 50. letech minulého století. Stavba evangelické modlitebny byla přitom v Rožnově plánována už za 1.republiky, čehož důkazem je to, že se evangelická obec složila na zakoupení pozemku. Byl vypracován i návrh na podobu kostela, ale v období protektorátu ke stavbě nedošlo kvůli zákazu od německých okupantů. Po válce byl osloven architekt B. Bareš, který vypracoval nový návrh svatyně v typicky valašském stylu. Mezitím ale vláda jedné strany zastřihla perutě církvím a stavby nových kostelů byly omezeny nebo přímo zakázány. Rožnovští evangelíci se ale svého úmyslu nevzdali... a po mnoha peripetiích se souhlasy stranických činitelů a jiných orgánů vznikl na zakoupeném pozemku kostel v podobě obdélné valašské dřevěnice s Vysokou sedlovou střechou se štíhlou věžicí, stojící na podezdívce z pískovcového kamene. Stalo se tak roku 1953. A o 41 let později byla tato sakrální stavba po právu zařazena do kulturních památek České republiky. Kostel je ale památkou funkční a využívanou - vždyť mše se zde dosud konají v ranních hodinách každou neděli...
Rožnovský moderní dřevěný kostel na Palackého ulici, který dnes slouží Českobratrské církvi evangelické, je svým způsobem stavbou velmi vzácnou. Přiznejme si, že v 50. letech minulého století komunisté stavby tohoto typu rozhodně nenechali růst jako houby po dešti a své dobové priority viděli spíše ve Vysokých pecích a politických procesech. Přesto všechno se našly výjimky, které prošly schvalovacím procesem státních i stranických orgánů a kupodivu na ně nezaútočil ani Akční výbor NF. Jednou z nich je právě rožnovský dřevěný evangelický kostel, postavený v typicky valašském lidovém stylu v letech 1950 až 1953. Autorem projektu byl v roce 1949 známý pražský architekt Bohumil Bareš.
Evangelický kostel, který byl původně zřejmě určen potřebám Československé církve husitské, se nachází nedaleko známého skanzenu Valašské muzeum v přírodě a bohoslužby se zde konají každé nedělní ráno. Samotná stavba je uznávána coby velmi významná novodobá památka, prokazující možnost spojení moderní architektury s lidovým stylem, tolik typickým pro Valašsko. Jedná se o roubenou stavbu obdélníkového půdorysu se sedlovou šindelovou střechou se štíhlým jehlanem, stojící na podezdívce z pískovcových kvádrů. Vstupní předsíň je oddělena od kostelní lodi prosklenou stěnou s čtyřkřídlými dveřmi. Interiér s dřevěným stropem je osvětlen trojdílnými bočními okny a pásem oken vikýřových. V kněžišti se nachází několik zdobných prvků (malovaný text apoštolského vyznání víry a symbol beránka božího), jejichž autorem je Jiří Zejfart.
V roce 1994 byl rožnovský evangelický kostel prohlášen kulturní památkou ČR.