Rozstání – sloup se sv. Rochem
Ačkoliv je Rozstání celkem nepatrná obec pod vrchem Horka poblíž silnice z Moravské Třebové do Jevíčka, má skoro všechno podstatné jako plnohodnotná obec. Kromě obecního úřadu tedy knihovnu, hospodu a snad jen kostel musí nahradit zvonička a nějaký ten svatý za dědinou. Ale ještě mají vlakovou zastávku, byť poněkud mimo obec.
V tomto případě je svatý ještě ve vesnici, byť u jejího severozápadního konce, tedy tam kde vesnička stoupá pod zmíněnou Horku (499 m).
Svatý Roch je morovým patronem a tak je možné, že poblíž bývalo nějaké pohřebiště, kde pochovávali oběti nakažlivých chorob.
Klasicistní sloup je datován letopočtem 1832, autor je neznámý, ale jde o kvalitní ukázku zřejmě lidového kameníka z místní provenience okolí Moravské Třebové.
Základ tvoří pískovcová plošina, spodní širší část hranolového podstavce nese německý nápis obtížně čitelný. Pravá část obsahuje jména Franz und Apolonia, což by mohli být donátoři díla. Oslavný nápis je v přepisu z památkového katalogu:
„ O Gott der du Den Hei Rochus die Gnade Verlahen die .....zu ihn Helen all hie.... dieser Erde was Leb und See....“
Užší pokračování podstavce je vyzdobeno světci v kartuších: Sv. Šebestián, sv. František z Assisis, sv. Apolonie. Vlastně jde rovněž o světce – patrony nemocí a epidemií (mj.).
Na římse pokračuje dílo nízkým soklem a pokračuje toskánským sloupem. V čelním pohledu je zhruba uprostřed reliéf Panny Marie. Sloup má dórské zakončení. Socha sv. Rocha je cca 130 cm vysoká v dynamickém pohybu s poutnickou holí (zlacenou), po boku svého pána je pes s chlebem v tlamě.
V první polovině 19. století většinou už nedocházelo k morovým epidemiím, v té době spíš mohla škodit nějaká cholera, případě hlad z neúrody (nebylo zas tak dlouho po napoleonských válkách).