Loading...
V malé vísce Rozstání, nacházející se nedaleko Moravské Třebové, mnoho pamětihodností nenajdeme. Zdejší klasicistní pískovcový sloup se sochou sv. Rocha a reliéfní výzdobou podstavce je však od roku 2012 dokonce památkou nejen kulturní, ale i státem chráněnou. Jedná se o kvalitní kamenosochařskou práci neznámého regionálního autora z roku 1832.
Celá památka je tvořena několika částmi. Na pískovcové desce je umístěn dvoudílný hranolový podstavec, jehož spodní část obsahuje německé nápisy s datací rokem 1832. Následuje téměř metr vysoký dřík ozdobený ze tří stran reliéfy v obdélných kartuších. Můžeme zde vidět mučení sv. Šebestiána s rukama přivázanýma ke kládě, sv. Františka z Assisi v mnišském rouchu a s okřídleným krucifixem nad hlavou a sv. Apolonii s korunou a loučí.
Podstavec zakončuje profilovaná římsa nad níž se – na nízkém soklu – tyčí toskánský sloup s vrcholovou dórskou hlavicí zakončenou abakem. Uprostřed čelní strany sloupu můžeme vidět reliéf Panny Marie modlící se na obláčku. Vrchol sloupu pak tvoří menší, dynamicky pojatá, socha sv. Rocha. Světec zde stojí v kontrapostu, s výrazně pokrčenou levou nohou. Je oblečen jako poutník, jeho vousatá tvář hledí vzhůru, pravá ruka spočívá na prsou a levice vyhrnuje šat a ukazuje morovou ránu. Vedle sv. Rocha sedí pes, který má tlamě bochník chleba a hledí na svého pána. Při této příležitosti si ovšem nelze nevzpomenout na legendu, podle které na světce přišlo pokušení, a tak si raději sám uřízl varlata, kterými pak hladového psa nakrmil.
V každém případě se ale jedná o zajímavou – a ne zcela obvyklou – památku, která je všeobecně považována za kvalitní lidovou práci z I. třetiny 19. století a která současně představuje ukázku regionální sochařské produkce i spoluvytváří identitu obce.