Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Kostel Panny Marie Sněžné v Rudě u Rýmařova byl vybudován v letech 1755 -1758 na místě zahrady. Do té doby zde stávala pouze kaplička se zvonem. Kostel nechal vystavět královský soudce Ferdinand Gröschelsberger, který jel společně s uničovským radním lesem k Rudskému mlýnu. Mlýn se nacházel pod Rešovskými vodopády a více se o něm dočtete v mém dalším článku. Koně, kteří táhli jejich vůz, se náhle splašili a vůz se sesul do rokliny. Oba cestující však vyvázli bez újmy. Za záchranu svého života, kterou oba úředníci připisovali Panně Marii, nechali v Rudě vystavět kostelík. Stavba byla dokončena v roce 1758 a zasvěcena Panně Marii Sněžné, které patří i oltářní obraz s bohatě zdobeným pozlaceným rámem. Je to kopie obrazu Maria Maggiore z římského kostela Panny Marie Sněžné. Na událost, která výstavbě kostela předcházela, upomíná obraz v předsíni kostela, na němž je zachycen výjev se splašenými koňmi.
Ke kostelu patří rovněž starobylé varhany z roku 1762, dílo Jana Schwarze z Města Libavé, poslední funkční výtvor tohoto varhanáře.
V době největšího rozmachu obce započal zakladatel kostela s výstavbou další církevní stavby - křížové cesty. Budování pískovcových sousoší, představujících čtrnáct zastavení, bylo zahájeno roku 1760 - více viz Křížová cesta v Rudě. Více se o Křížové cestě dozvíte v mém dalším článku.
Pro Rudu u Rýmařova bylo důležité působení Jana Blokši (1861 - 1923), kněze, přítele Jaroslava Vrchlického a významného znalce díla Danta Alighieriho. Jan Blokša opatřil zasvěceným komentářem Dantovu Božskou komedii a díky tomu je dodnes považován za zakladatele české dantologie. Není bez zajímavosti, že Blokšova zásadní stať Dante Alighieri, jeho doba, život a spisy vznikala právě v době jeho pobytu na severní Moravě. Jako farář působil v Rudě v letech 1897 až 1901 a předtím byl sedm let profesorem češtiny a katechetou na Vyšší lesnické škole na Sovinci. Díky své stati, kterou vydal v roce 1891, se seznámil i s překladatelem Danta básníkem Jaroslavem Vrchlickým, s nímž v následujících letech udržoval intenzivní přátelskou korespondenci.
Jan Blokša psal také kroniku farnosti a pořádal velké misie s náboženskými poutěmi, které lákaly do Rudy věřící až z Hané. V roce 1901 byl přeložen do Olomouce, kde se stal redaktorem náboženského časopisu Moravan. Zde také v roce 1923 zemřel.
Při slavnostní pouti v roce 1991 byla odhalena pamětní deska Jana Blokši a jeho pozdějšího nástupce Antonína Vavrouška, který v Rudě působil od roku 1964 až do své náhlé smrti roku 1983. Od té doby je pověřen správou farnosti hornoměstský kněz Bohumil Měchura.
V následujících letech byly dokončeny opravy kostela, opravena kaplička naproti kostela a v letech 1987 a 1988 byla restaurována křížová cesta. Slavná byla pouť v roce 1990, kdy nově jmenovaný arcibiskup Dr. František Vaňák, který mnoho let působil v Rýmařově, poprvé vykonával svoji funkci právě při této puti v Rudě. Bohužel naposledy, v r. 1991 zemřel, ve svých 75 letech a po padesáti letech výkonu kněžské funkce. Pouť v roce 1991 již vedl světící biskup Jan Graubner, nynější arcibiskup olomoucké diecéze.
http://www.rymarovsko.cz/historicke-pamatky/kostely-a-kaple/31-kostel-panny-marie-snne-v-rud-.html
https://www.turistika.cz/mista/krizovy-vrch-ruda-u-rymarova