Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Přirozeným centrem nejsevernějšího výběžku české země je Rumburk, okolo něhož je zajímavě členitá krajina s převažujícím rázem pahorkatiny. Patrně nejznámější místní sakrální stavbou je Kostel sv. Vavřince a komplex kláštera s Loretánskou kaplí Panny Marie, ale zajímavých míst a staveb je zde více.
Například kostel svatého Bartoloměje, který se nachází na náměstí Dobrovského. Návštěvník ale musí počítat s tím, že přístupný je pouze v rámci bohoslužeb (neděle 9:30 hod.). Do kostela lze občas (především v letních měsících) nahlédnout přes mříž.
První zmínka o kostelu, tehdy dřevěném, je z roku 1352. Za husitských válek byl však těžce poškozen a tak roku 1545 majitel rumburského panství Georg von Schleinitz přistoupil k zásadní přestavbě kostela, který byl následně zasvěcen sv. Bartoloměji, patronu Rumburku, ale také řezníků, koželuhů, ševců, krejčích, obuvníků, pastevců i dalších řemesel. Tento apoštol a mučedník byl stažen z kůže a ukřižován hlavou dolů. Svátek svatého Bartoloměje se slaví 24. srpna.
Až do druhé poloviny 16. století se okolo kostela nacházel městský hřbitov, jehož existenci připomínají náhrobky z let 1681, 1682 a 1685, umístěné na východní straně stavby.
Dnešní podobu získal kostel při barokní přestavbě v letech 1746 až 1755, která následovala po jednom z požárů (1744). Další významnější oprava kostela se uskutečnila roku 1874. Odkazuje na to latinský nápis u výklenku na severní straně kostela, kde původně stála socha sv. Bartoloměje. Dnes ji lze spatřit v interiéru.
Počátkem 20. století se uvažovalo o monumentální přestavbě kostela a byla dokonce vypsána architektonická soutěž, jejíž výsledky uchovává Muzeum v Rumburku. Nápady tedy měly, co však chybělo, byly peníze a tak z toho sešlo. Obnova kostela se tudíž započala až v polovině 90. let minulého století a Římskokatolická farnost v ní pokračuje za podpory města i různých dárců.
Kostel sv. Bartoloměje je jednolodní, postavený na obdélníkovém půdorysu s pětibokým presbytářem, trojbokou kaplí a hranolovitou věží, na které jsou umístěné věžní hodiny zhotovené roku 1806 Zachariasem Rudolfem.
Vyprávění o zajímavých místech, která navštívím, také uveřejňuji na těchto stránkách:
http://bubinga.blog.cz/ nebo na iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/