Rumburk - město ve Šluknovském výběžku
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet • Putování (více dnů) • Za sportem • Do přírody • Na hory • Na kole
Kam a jak jedeme?
Cílem našeho víkendu nebo dovolené může být třeba právě toto městečko, které v posledních letech rozkvétá.
A Rumburk má opravdu co nabídnout.Svým umístěním si zde najde to své opravdu každý.
Dostanete se sem, vlakem, autobusem, autem, ti zdatnější samozřejmě na kole, přijít můžete i pěšky, třeba z nedalekého Saského Švýcarska.
Za čím jedeme?
Rumburk:
Městečko Rumburk ležící ve Šluknovském výběžku patří v dějinách naší země k nejstarším městům. První zmínka o něm v písemné podobě pochází z roku 1298 (tehdy ještě Romberch).V roce 1377 je již písemný doklad o statutu města Rumburka. Přes Rumburk vedla obchodní stezka z Budyšína do českého středozemí. Historie města je spjata především s pěstováním lnu a tkalcovstvím.Textilní výroba se v 18.stol přeměnila v manufakturní a proslula rumburskou vébou.
Na začátku 20 století zde došlo k dalšímu rozkvětu města, bylo vystaveno sanatorium v Podhájí, založeno městské muzeum, a státní gymnázium. V roce 1918 zde také proběhla vzpoura vojáků 7. pěšího pluku, která však byla potlačena a její čelní představitelé byli odsouzeni k smrti zastřelením. Pomník rumburské vzpoury nalezneme nad místním hřbitovem. O rumburské vzpouře byl též natočen film Hvězda zvaná Pelyněk.
Co se týče památek ve městě tak jednoznačně nejvýznamnější je Loretánská kaple – nechal ji vystavět Antonín Florian z Liechtensteinu. Domek je věrnou kopií italské lorety, včetně interiéru, který ukrývá kopii sochy Černé matky boží loretánské.Kaple je obklopena ambitem s nástropními malbami, Svatými schody, obrazy s křížovou cestou a čtyřmi nárožními kaplemi.Hned vedle stojí Kostel. Sv. Vavřince – bývalý klášter v němž je v současnosti umístněna městská knihovna. Na ni po té navazuje park Rumburské vzpoury.
V historickém jádru města nalezneme kostel sv. Bartoloměje. Na lužickém náměstí pak stojí, jako připomínka na epidemii, Morový sloup. Ve městě je též bývalý zámek,který obýval i majitel Tolštejna. V současné době slouží k potřebám školství.Za zmínku také stojí budova státního gymnázia, která je vystavěna v secesním stylu a v současnosti prošla náročnou a zdařilou rekonstrukcí. Město má také své muzeum, původně sídlilo v budově nynější zdravotní školy, po té získalo budovu bývalé textilní továrny, kde je dodnes a též v tomto roce byla dokoncena rekonstrukce. Muzeum má 3 stálé expozice a v období vánoc nabízí pravidelně výstavu betlémů.Též nelze opomenout ulici Šmilovského jež je vesnickou památkovou rezervací nabízí tzv.podstávkové domy, které jsou charakteristické pro oblast nejsevernějších Čech a Horní Lužice.
V Rumburku ještě nalezneme další dva kostelíky jeden na krásnolipské ulici, též po nedávné rekonstrukci (Evangelický kostel,zasvěcený sv. Janu Nepomuckému) a druhý na Strážném vrchu – Kaple Sv. Jana Křtitele. Ze strážného vrchu je též krásný výhled na lužické hory, Varnsdorfský hrádek, Jedlovou horu a při dobré viditelnosti též na liberecký Ještěd.Za zmínku stojí též rumburská rozhledna na vrchu Dymník – nese stejný název, v současné době též po rekonstrukci a ve správě Krásnolipského klubu českých turistů.
V Rumburku je dobré sportovní vyžití, je tu bazén, sportovní stadion a k němu patříci tenisové a volejbalové kurty, zimní sportovní hala, přehrada, koupaliště, které v rámci areálu nabízí též tenisový a volejbalové – nohejbalový kurt, a též 2 na plážový volejbal.V areálu je též možné ubytování – chatky, či hotelový typ.
Co naleznete v okolí Rumburka?turistické a cyklistické stezky. Rozhledny Vlčí horu a Tanečnici.V blízké Krásné lípě stojí centrum Českého Švýcarska, které nabídne, třeba Köglerovu naučnou stezku krásnolipskem, Brtnické ledopády, Kyjovské údolí, Pravčickou bránu, mezní louku, Vysokou lípu....a Lužické hory zase Jedlovou horu, Luž, zříceninu Tolštejna, Křižovou cestu......a především pak krásnou příprodu.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
možností občerstvení a jídla je dostatek, záleží na Vaší náročnosti, přes langoš u Bohouše, po guláš v tradičním Zeleném Stromu, až po výbornou pizzu z pizzerie na Lužickém náměstí.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
já osobně mám rád cestu k přehradě a od ní směrem na Krásnou Lípu a zpět pod rozhlednou Dymník.
Ostatní informace
vstup na rozhlednu Dymník - 10 kč, vstupné do Lorety je 30 kč a snížené 15, pro více informací navštivte stránky města www.rumburk.cz , kde naleznete i cyklostezky, a turistické trasy v okolí, informační centrum sídlí na Lužickém náměstí.