Rumburk - Loretánská kaple Panny Marie (Svatá chýše)
Loretánská kaple Panny Marie v Rumburku bezesporu patří k největším klenotům severočeské barokní architektury. Tato krásná kaple se nachází na nádvoří někdejšího kapucínského kláštera, byla postavena v letech 1704 až 1709 a autorem její podoby je věhlasný vídeňský architekt a stavitel Johann Lucas von Hildebrandt. Stavba rumburské Lorety byla zcela dokončena roku 1709 instalací dvou desítek pískovcových soch Sibyl a proroků, jejichž autorem je sochař Franz Biener(t). Samotná kaple, pod kterou byla vybudována krypta (původně měla sloužit pro ukládání ostatků členů knížecího rodu Liechtensteinů) ovšem mohla být vysvěcena již o dva roky dříve.
Loretánská kaple (Svatá chýše, Santa Casa) je označovaná za stavbu, která prostřednictvím reliéfů, maleb a soch vypráví více než dva tisíce let starý příběh Panny Marie, sv. Josefa a Ježíše. Ta v Rumburku přitom svou výzdobou patří mezi nejhodnotnější Lorety v celé České republice. Však se také z místního pískovce budovala za Hildebrandtovy osobní účasti. Toho stavbou pověřil majitel zdejšího panství Anton Florian kníže z Liechtensteina, který „originální“ poutní Loretu v Itálii sám navštívil.
Je přitom velice zajímavé, že ve vnější výzdobě této Lorety nepřevládají scény ze života Panny Marie, ale zmínění starozákonní proroci a moudré Sibyly. Ústředním bodem výzdoby kaple je však skutečně scéna Zvěstování Panně Marii o narození Spasitele, kterou v Rumburku najdeme v podobě reliéfu, malby, řezby i sousoší.
Samotná Loretánská kaple je tradičně obklopena částečně přístupnou vnitřní chodbou. K ní je teprve napojen bohatě zdobený vnější plášť kopírující italskou předlohu. Autorem sochařské výzdoby je sochař Franz Biener (nebo Bienert), který také vytvořil 16 soch Ježíšova příbuzenstva. Ty stávaly až do roku 1808 na střeše kaple, čímž se Loreta v Rumburku stala světovým unikátem (dnes můžeme část těchto soch vidět na balustrádě před klášterním kostelem).
Podobu ani autora původní reliéfní výzdoby Lorety dnes již neznáme. Ta současná představuje scény ze života Panny Marie i loretánské legendy a vytvořil ji v letech 1899 až 1908 malíř Johann Aichinger z Liberce. U severní stěny pak pod reliéfem Zvěstování stojí kamenný oltář sv. Josefa.
Rumburská Loreta byla až do II. světové války významným poutním místem, ke kterému přitahovala davy poutníků zejména Černá Matka Boží Loretánské z konce 17. století, snad z roku 1694 (soška z lipového dřeva byla převezena do Rumburku v roce 1703 a do Loretánské kaple umístěna o 4 roky později). Prostý a téměř nezdobený interiér kaple je pak záměrným protikladem nádhery vnější výzdoby. Nástěnné malby zobrazují výjevy ze života Panny Marie. Jsou vytvořeny jen fragmentově, aby připomínaly legendu, podle které byl do votivní svíce ve Svaté chýši v italském Loretu umístěn střelný prach. Ten následně explodoval a stěny kaple poničil. Zázračně neporušena zůstala pouze místa s motivem Panny Marie. Současná podoba interiéru kaple je výsledkem restaurátorských prací z 80. let minulého století.
Na závěr ještě pár rozšiřujících informací.
Zatímco originální Loreta byla zbudována z mramoru, je ta rumburská postavena z pískovce, který doplnila cihla. S touto kaplí bývá spojováno několik nej; např. je nejen nejsevernější Loretou v Čechách, ale i v Evropě.
Severní stranu zdobí sochy Sibyly Libyjské a Delfské, proroků Jeremiáše a Ezechiela i reliéfy Zvěstování Panně Marii, Navštívení Panny Marie a Sčítání lidu v Betlémě. Na jižní straně můžeme vidět sochy Sibyly Sabinské a Kumánské, proroků Mojžíše a Balaama i reliéfy Smrt Panny Marie a Přenesení nazaretského domku ze Svaté země do Loreta. Západní stranu zdobí sochy Sibyly Perské, Kumské a Eritrejské, krále Davida a proroků Zachariáše a Malachiáše i reliéfy Klanění pastýřů a Klanění tří králů. Na východní straně jsou umístěny sochy Sibyly Helespontské, Frygické a Thébské, proroků Izaiáše, Daniela a Amose i reliéfy Narození Panny Marie a Zasnoubení sv. Josefovi.
Italskou Loretu připomínají repliky velkých votivních svící a zaujme i výklenek na levé straně, který zdobí dvířka s dřevořezbou na motivy Zvěstování Panny Marie. V roce 1771 byla do vížky kaple instalována zvonkohra, která byla později prodána. Ambity kolem Loretánské kaple Panny Marie byly vybudovány teprve v letech 1743 až 1749, kaple Svatých schodů je doplnila v období let 1767 až 1770.
Jako kulturní památka není od května roku 1958 chráněna samotná Loreta, ale celý komplex někdejšího kapucínského kláštera. Najdeme jej na křižovatce Třídy 9. května a Komenského ulice a mnohé jistě potěší, že se zde konají nejen bohoslužby, ale i výstavy nebo koncerty. Koupit se zde dají např. turistické známky, turistické vizitky, pohlednice nebo brožury o Loretě v Rumburku (sám autor článku za 30 Kč zakoupil).
Otevřeno je zde celoročně, ale pouze od úterý do soboty, a to od 10,00 do 17,00 hod. (duben – říjen) nebo od 9,00 do 16,00 hod. (listopad – březen). Vstupné přijde na 80,- Kč (zlevněné je za 60,- Kč).