Loading...
Rumburský morový sloup je opravdovým unikátem. Dokonce takovým, že i mnohé seriózní informační prameny o něm často uvádějí údaje – když už ne nepravdivé, tak alespoň – poměrně dosti nepřesné a v omyl uvádějící. Opravdu se v tomto případě nejedná o sloup mariánský a skutečně zde před sebou v podstatě máme spíše monumentální boží muka, která později doplnil soubor barokních soch světců.
Raně barokní sloup se nachází ve středu Lužického náměstí a byl vztyčen roku 1681 jako připomínka morové epidemie. Jedná se o toskánský sloup na mohutném profilovaném soklu, jehož vrchol tvoří kaplice s dvojitým křížem. Pod kaplici se zvonkem můžeme vidět sloupovou hlavici z červeného pískovce.
Ti, kteří si morový sloup bez postavy Bohorodičky nedokážou představit, budou jistě potěšeni tím, že se u paty sloupu nachází tradiční socha Immaculaty pocházející z roku 1755. K rumburskému sloupu byla tato socha ve stylu pozdního baroka s rokokovými prvky připojena až čtyři roky po svém vzniku a sloup musel být kvůli tomu upraven.
Rumburský svatotrojiční sloup se sochami sedmi světců a Panny Marie byl – coby ukázka vysoce kvalitní kamenosochařské práce - mezi naše chráněné kulturní památky zařazen hned v květnu roku 1958.
Tím by byly základní informace vyčerpány a následující řádky jsou určeny nadšeným obdivovatelům historických památek a barokního sochařství zvláště.
Postava Immaculaty, tedy Neposkvrněné Panny Marie je zpodobněna tradičně, tedy stojící na zeměkouli ovinuté hadem, který má v tlamě jablko (symbolika prvotního hříchu). Její levá noha spočívá na pozlaceném půlměsíci, Panna Marie je oblečena do dlouhých šatů s pláštěm, ruce má sepjaté na hrudi a dlouhé vlasy rozpuštěny. Nad hlavou má novodobou pozlacenou svatozář s 12 hvězdami.
Sloup tvoří jednoduchý hranolový podstavec s profilovanou římsou a vlastní morový sloup s božími muky (jedná se o složeninu z různých časových období). V dříku sloupu je vyvrtána po celé délce dutina pro táhlo zvonku. Na profilovanou hlavici sloupu navazuje hranolová kaplice božích muk s jednoduchými pilastry a slepými arkádami. Na vrcholu kaplice s nápisem HIIS BM A 1746 (zřejmě oslava patrona města sv. Bartholomějě) je umístěn pozlacený měděný lotrinský křížek.
Celkově můžeme tuto památku označit jako barokní toskánský sloup s pilířovým nástavcem s dvojitým křížem, na jehož soklu je předsazena socha Immaculaty. Sloup je zakončen čtverhrannou kapličkou s výklenky s malbami sv. Trojice a obklopují jej barokní sochy sedmi světců (sv. Josef, sv. Antonín, sv. Jan Nepomucký, sv. Bartoloměj, sv. Florian, sv. Vavřinec a sv. Jan Křtitel).