Rybník Smíchov
Turistické cíle • Příroda • Přírodní památka
Mapa 18 B5
Přírodní památka vyhlášena roku 1990. Lokalita je významná zejména jako hnízdiště chráněných a ohrožených druhů ptactva. Přístup k lokalitě je omezen na neznačené cesty od Slavhostic, od Židovic, nebo do Chroustova.
Fotogalerie
Nejsou zde žádné fotografie, jestli k tomuto příspěvku nějaké vlastníte, nahrajte je.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.299, 15.343)
Poslední aktualizace: 2.6.2014
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Slavhostice
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Rybník Smíchov
rybník Smíchov
Rybník
Rybník Smíchov, který se nachází na rozhraní bývalých okresů Jičín a Nymburk mezi Slavhosticemi a Chroustovem, je přírodní památkou vyhlášenou v roce 1990 o rozloze 14,53 ha. Jedná se o ornitologickou lokalitu s v…
0.4km
více »
Pyrám u Chroustova - kamenný rozcestník
Rozcestí
Pyrám - starý kamenný rozcestník najdeme u silnice mezi Chroustovem a Slavhosticemi. Rok stavby rozcestníku je neznámý a směrové nápisy jsou bohužel již nečitelné, (dle slovníku cizích slov stával Pyrám na rozcestích některých císařských silnic). Dnes symbolicky rozděluje Středočeský a Královéhradecký kraj.
0.7km
více »
Slavhostice
Vesnice
První písemná zmínka o obci Slavhostice, která se nachází na jižním cípu bývalého Jičínského okresu, pochází z roku 1371. Za památek v obci zaujme zejména socha sv. Jiřího na koni z roku 1863 od kameníka Bydžovského. Cca uprostřed Slavhostic se nachází pomník obětem 1. sv. války a na návsi pomník sv. Panny Marie. Obcí prochází cyklotrasa KČT č. 4288.
1.1km
více »
Židovice
Vesnice
První písemná zpráva o obci, na rozhraní bývalých okresů Jičín a Nymburk, pochází z roku 1361. Dnes v obci najdeme nejen sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého z roku 1768, ale i ukázku staré zemědělské techniky. Ob…
1.5km
více »
Žlunické polesí
Přírodní památka
Žlunické polesí je přírodní památkou o velikosti 231 ha. Lesní porost se nachází v prostoru mezi Slavhosticemi, Žlunicemi, Sekeřicemi a Chroustovem. Žlunické polesí bylo vyhlášeno přírodní památkou v roce 1990, vý…
1.6km
více »
Chroustov - kostel nanebevzetí Panny Marie
Kostel
Chroustov - obec v „trojmezí“ bývalých okresů Nymburk, Jičín a Hradec Králové. První písemná zmínka o obci se vztahuje k roku 1436, kdy císař Zikmund zastavil Chroustov Havlovi z Dřevěnic. Kostel v obci je zmiňován již ve 14. století. Dnešní kostel, který je dominantou obce pochází z let 1710-11, postaven byl na místě kostela původního. V obci dále najdeme pomník obětem 1. sv.…
1.6km
více »
výhledy od Slavhostic (od Žlunického lesa)
Vyhlídka
Z vyvýšeného místa na severním okraji Žlunického polesí mezi obcemi Slavhostice a Žlunice se nabízí panoramatické výhledy na část Českého ráje a Podkrkonoší. Jako na dlani zde máme (z leva doprava) Kozákov, Tábor,…
1.9km
více »
Dvořiště
Vesnice
Dvořiště - obec v nejseverozápadnějším místě bývalého okresu Nymburk. Dvořiště je prvně písemně zmíněno, spolu s Chroustovem, Dubečnem a Osekem, roku 1436, kdy obce císař Zikmund zastavil Havlovi z Dřevěnic. Dnes …
2.7km
více »
Kozojedy - dřevěný kostel sv. Václava
Tipy na výlet
Kam a jak jedeme
Naším cílem je poznání lidové architektury, kterou prezentuje dřevěný Kostel Sv. Václava v Kozojedech, které se nachází cca 15 km jižně od Jičína.
Za čím jedeme
První zmínka o dřevěném kostelu v Kozojedech pochází z roku 1368. Nynější stavba kostela je dokladována v roce 1689, postaven byl z dubových trhanic, což jsou prkna o síle 20-25cm, šířce cca 50 a…
2.8km
více »
Kozojedy - dřevěný kostel sv. Václava
Kostel
Kozojedy. První zmínka o dřevěném kostelu v Kozojedech pochází z roku 1368. Nynější stavba kostela je dokladována v roce 1689, postaven byl z dubových trhanic, což jsou prkna o síle 20-25cm, šířce cca 50 a délce do 10 metrů. Současná podoba kostela je z roku 1803, kdy byl omítnut. Kostelní loď má tvar obdélníku, je uzavřená trojbokým presbytářem a na opačné straně kostelní…
2.8km
více »
Žlunice - kostel sv. Petra a Pavla
Kostel
Žlunice - první písemná zpráva o obci pochází z roku 1297, její dominantou je farní Kostel Sv. Petra a Pavla, který byl postaven zřejmě koncem 12. století v románském slohu. Doložen je v letech 1356 a 1369. Do bar…
2.8km
více »
Vršce - roubená zvonice
Zvonice
Zvonice ve Vršcích patří mezi nejstarší roubené zvonice na Jičínsku a Českém ráji, pochází z roku 1515. Nachází se cca 100 m od kostela sv. Vavřince. Zvonice je v základu osmiboká, druhé patro je čtyřboké zakončené cibulovou helmicí. Ve zvonici se nacházely 3 zvony, dva z nich však byly během 1. sv. války zrekvírovány. Zvon Jan Křtitel ze 16. století vážící 20 tun zrekvírování…
2.8km
více »
Vršce - kostel sv. Vavřince
Kostel
Vršce, obec cca 4km východně od Kopidlna a 2 km západně od Češovských valů. Poloha obce u Češovských valů dokládá osídlení lokality již v dávných časech což dokládají archeologické nálezy ze 7.-9. století. První p…
2.8km
více »
rozcestí NS Češov-Vysoké Veselí - Kozojedy
Rozcestí
Turistický rozcestník NS Češov-Vysoké Veselí, který se nachází v obci Kozojedy, ukazuje turistům okružní cestu do Češova dvěma směry, tj. přes Kozojedy, Sběř, Velešice, Vysoké Veselí a Volanice. Samostatně je značen směr k dřevěnému kostelu sv. Václava.
3km
více »
Dubečno
Vesnice
Dubečno - název obce napovídá, že je odvozen od místa vzniklého v prostoru dubového lesa. První písemná zmínka o vsi je datována rokem 1372, kdy císař Karel IV. věnoval lán v Dubečnu opatovickému Klášteru. Obec je…
3.3km
více »
Češovské valy
Hradiště
Češovské valy - opevnění s mohutnými valy, které jsou vysoké 12-15 m, při patě dosahují šířky až 55 m. Valy doplňovaly příkopy, které byly hluboké až 5 metrů. Původ vzniku valů není 100% znám, základ hradiště byl …
3.3km
více »
Sekeřice
Vesnice
Sekeřice - obec v nejjižnějším místě bývalého okresu Jičín na pomezí bývalých okresů Hradec Králové a Nymburk. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1386. V obci najdeme kovárnu z 19. století, sochu sv. Jana Křtitele z r. 1781 a větší množství roubených chalup a zděných domů z přelomu 18-19. století.
3.3km
více »
Češovské valy
Tipy na výlet
Jak název napovídá lokalita Češovské Valy se nachází nedaleko obce Češov jižně od Jičína. Přístup k valům: ze silnice č. 328 ve směru Městec Králové – Jičín odbočte uprostřed Češova na místní komunikace směrem na …
3.4km
více »
Běchary - kostel sv. Vojtěcha
Kostel
Gotický kostel v Běcharech je připomínán roku 1375, v roce 1692 však vyhořel. Současná barokní podoba kostela je z roku 1708. Z původního gotického kostela se zřejmě zachovalo pouze zdivo presbytáře. Další opravou…
3.7km
více »
Osek (NB)
Vesnice
Osek - jak název obce napovídá její název je odvozen od místa osekaného (vysekaného z lesa). Název Osek se prvně vyskytuje roku 1436, kdy je Osek a okolní obce uváděn jako zástava císaře Zikmunda Havlovi z Dřevěnic. Dnes v obci najdeme sochu Neposkvrněného početí panny Marie z konce 19. století, kříž z roku 1849, ale zejména původní dochovanou zvoničku z konce 19. století.
4km
více »
Češov
Vesnice
Češov - obec jižně od Jičína prvně písemně doložená roku 1360. Lokalita však byla osídlena již v dávných dobách což dokládají nedaleké Češovské valy. Roku 1423 došlo u Češova k bitvě mezi Husity vedenými Janem Žižkou a pánem Čeňkem z Vartemberka. Okolí obce si za svá ležení vybrala i vojska v další letech, za třicetileté války to byla švédská vojska, za války roku 1866 to byla…
4.5km
více »
Cholenice - kaple sv. Marka
Kostel
Cholenice - obec jihovýchodně od Kopidlna prvně písemně doložená roku 1378, tehdy pod názvem Cholinicz. Obci dominuje kaple sv. Marka, která byla postavena roku 1776 na kopci nad vsí, v místech původní dřevěné sva…
4.7km
více »
Kněžice - kostel sv. Petra a Pavla
Kostel
První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1295 ve spojitosti se Zdeslavem z Kněžic. Dřevěný kostel v Kněžicích je zmiňován již v 16. století. V letech 1774–1777 byl kostel nákladem hraběte Kamila Colloreda přestavěn do nynější pozdně barokní podoby s půlkruhově uzavřeným presbytářem a hranolovou věží. Nástropní malby interiéru pochází z roku 1852, kdy se uskutečnily poslední…
4.8km
více »
Naučná stezka Češov - Vysoké Veselí
Tipy na výlet
Míříme do lokality, která se nachází cca 12 km jižně od Jičína. Vzhledem k tomu, že se nejedná o klasický Český ráj zařadil jsem tuto NS do lokality Podzvičinska. Některé obce, např. Volanice a Vysoké Veselí jsou i členy mikroregionu Podzvičinsko. Jedeme do turisticky méně navštěvovaného, ale zcela jistě zajímavého regionu. Trasa NS je dlouhá 19 km, její počátek, či konec je…
5.7km
více »
Kopidlno
Zámek
Zámek se nachází ve městě Kopidlno na Jičínsku v Královéhradeckém kraji. Zámek je dvoupatrová trojkřídlá stavba, která má v nádvoří přízemní arkády, na vstupním portálu je erb Šliků. Zámek obklopuje anglický par…
5.8km
více »
Záhornice - kostel sv. Matouše
Kostel
První písemná zpráva o vsi pochází z roku 1225 ve spojitosti se směnným obchodem krále Přemysla Otakara I. Další zmínky jsou ze 14. století, kdy ji měli v držení Kartuziáni z Poděbrad. Před vánocemi v roce 1836 vypukl velký požár a téměř celou osadu zničil. Dominantou obce je gotický Kostel sv. Matouše. Stojí v místech původního kostela zmiňovaného již vroce 1357. Současný kostel byl postaven v 16. století, barokně upraven byl ve století osmnáctém. Vnitřní vybavení z 10-20. let 18. století. V sousedstv…
7.1km
více »
Soutěž 5
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Dětenice
Zámek
Barokní zámek Dětenice byl přestavěn z renesanční tvrze v letech 1762 - 1765. V historických zámeckých interiérech stojí za pozornost štuková a malířská výzdoba, sbírka barokních obrazů a dobového nábytku. Zajím…
14.2km
více »
Jičín
Město
Jičín leží v Severních Čechách, východním směrem od Mladé Boleslavi. Město Jičín proslavil spisovatel Václav Čtvrtek ve svých pohádkách umístěných do města Jičína a jeho okolí. Václav Čtvrtek tu jako chlapec trávil prázdniny u dědečka v letech 1914 až 1918. Město Jičín je pomyslnou bránou do oblasti Českého ráje, především do Prachovských skal. U západního a východního okraje…
15.1km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Jičín - Valdická brána
Rozhledna
Valdická brána - dominanta Valdštejnova náměstí v Jičíně. Je jedinou dochovanou z původních tří bran, které byly součástí původních městských zděných hradeb (pozn. redakce: součástí opevnění města). Do dnes známé podoby byla Valdická brána dostavěna kolem roku 1568 (pozn. redakce: na příkaz šlechtického rodu Trčků z Lípy, ale jak dokládají kusy zdiva, při stavbě byly využity…
15.2km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Prachovské skály
Rezervace
Přírodní rezervace vyhlášena v roce 1933. Skalní město vzniklo usazením pískovců a slínovců na dně druhohorního moře a stalo se tak součástí českého křídového masívu. V okolí je prehistorické naleziště, svědčící o osídlení v 10. až 7. stol. př.n.l.
Rezervací vede mnoho turisticky značených cest vedoucích roklemi, obklopenými pískovcovými stěnami a Krásnými vyhlídkami.…
18.9km
více »