TURISTIKU PODPORUJÍ
61 574 turistů a cestovatelů
112 410 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 400 675,- odměny za články
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Rybník Závěšťák

Turistické cíle Rybník

Rybník Závěšťák (Králova Lhota)
Rybník Závěšťák (Králova Lhota)  •  Fotografie (5)  • Foto: Boris-Jelínek
Rybník Závěšťák (Králova Lhota)

Pokud jedeme po silnici od Libřic ke Králově Lhotě, můžeme vidět po její levé straně větší vodní plochu, jíž se rovněž říká Lhotecký rybník (jak ve formě Lhoták, tak Lhoťák) a náleží svojí historií k těm nejstarším v celém okolí. Soudí se totiž, že tento rybník na Haťském potoce vznikl nejspíše na přelomu 15. a 16. století a možná ještě dříve, ale první listinnou zmínku o něm nalezneme až v urbáři opočenského panství z roku 1598, protože existence zdejších vodních ploch je sice zmíněna již v prodejních smlouvách královélhotského zboží z let 1454 a 1500, avšak ani jeden není zmíněn po jménu, natož jeho umístění. Vyloučit se nedá ani to, že byl zdejší rybník založen již českým panovníkem, neboť koncem 13. století se jednalo o královské zboží, což má rovněž připomínat sám název obce, jež v roce 1407 náležela Jitce z Meziříčí, vdově po Hynkovi z Třebechovic.

Do 18. století býval rybník, od konce 16. století náležející opočenské vrchnosti (podle urbáře, který byl veden od roku 1582), mnohokrát letněn, ale k jeho stálému vypuštění a přeměně v luka či pole nikdy nedošlo, což prokazuje i I. vojenské mapování (tzv. Josefské) z let 1764-1768 a jeho rektifikace z let 1780-1783 (viz http://oldmaps.geolab.cz/map_viewer.pl?lang=cs&map_root=1vm&map_region=ce&map_list=c096). Ještě v 1. polovině 19. století měl rybník větší výměru než dnes, což je vidět v indikační skice stabilního katastru z roku 1840 (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=skicic&idrastru=HRA203018400) a ve 2. polovině téhož století došlo k jeho drobnějšímu severnímu rozšíření, a to v místech, kde se původně nacházely panské louky nebo v místech, kde často zaplavoval některá pole, která náležela místním sedlákům, což vyvolávalo řadu sporů.

Panským majetkem zůstal Lhoťák i během 1. československé pozemkové reformy ve 20. letech 20. století, ale po roce 1948 se dostal do majetku obce a krátce nato státu (podle zákona č. 62/1952 Sb., viz https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1952-62), který se o jeho stav příliš nestaral, což vedlo k menší redukci jeho plochy, viditelné zejména z leteckého měřicího snímku z roku 1953 (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=lms&idrastru=WMSA08.1953.JARM27.05967&bz=-629428.83,-1034253.50). Jeho velikost se však vzhledem k jiným rybníkům příliš nezměnila, což lze vidět z toho, že roku 1845 bylo na královélhotském katastru celkem 12 hektarů, 21 arů a 86 m2 rybniční plochy bez rákosu a v roce 1948 jí bylo 11 hektarů, 34 arů a 28 m2. Roku 1960 byla jeho maximální hloubka jen 1,5 m, přičemž v době jeho největšího rozkvětu překračovaly zdejší hloubky 2 m. V té době byl již všeobecně nazýván současným pojmenováním. Jelikož nedošlo k jeho odbahnění, tak byl postupně zanášen sedimenty a jeho plocha se zmenšovala. Jeho stavu nepomohl ani nápad, že bude sloužit družstevnímu chovu kachen, což zase dokládá článek "Rudého práva" z 9. července 1962:

"Na lhoteckém rybníce

Je to na Hradecku, za obcí Libřice, jen co bys kamenem dohodil. Rybník leží v rovině hned u silnice a není ho víc než tak asi kolem půldruhého, nejvýše dva hektary. Kdo ho znal a jezdil či chodil kolem něho, tak si řekl, že není vlastně k ničemu. Někdy nad jeho hladinou zakroužil a zakřičel racek, v jeho vodě se tu a tam živila jako sirotek vodní slípka a za letních teplých večerů tu pořádaly žáby svůj kvákavý koncert. A kdoví, jsou-li vůbec v tom rybníku nějací kapři. Zkrátka voda takřka bez užitku!

Avšak co se to nyní na lhoteckém rybníku hemží a bělá...? Je to tam teď zajímavá podívaná. Na tom rybníce je tisíce kachen jako buchtiček. A libřičtí družstevníci si libují, jak udělali dobře, že lhotecký rybník využívají. Pěstovat na něm kachny, to prý byl první nápad předsedy JZD Libřice soudruha Plundry. Z kachní »farmy« mají Libřičtí radost, protože hlavně svědčí také jejich družstvu. Ať si ale nikdo nemyslí, že ty kachny jsou jejich hlavním »artiklem« či »koníčkem«. Kdepak! Libřické JZD také plní plán ve vepřovém i hovězím mase, s mlékem jsou na tom také dobře, cukrovku mají všechnu pěkně čistou a už podruhé ji okopávají. Se senosečí se blíží ke konci, protože si při dosoušení pomáhali devíti ventilátory. Možná, že v tyto dny už mají seno dokonce všechno pod střechou. Pravda, před několika lety bylo ještě libřické JZD slabé, ale dnes už jsou na tom dobře. Letos mají na pracovní jednotku 17 korun.

A s těmi kachnami to v Libřici rozhodně vyhráli, ačkoliv k tomu téměř nepotřebovali žádné investice ani adaptace. Z jedné strany dali na břeh rybníka kus nízkého drátěného plotu, ze starých prken a z nepotřebných došků udělali dvě jednoduché kolny, aby měly kachny v noci kde hlavy složit, pro ošetřovatele někde sehnali maringotku, a je to. Samozřejmě, že se teď někdo může zeptat: »Čímpak ale ty kachny krmí?« Tady si Libřičtí také dovedli poradit. Přes polovinu kachního krmení dělá drobounce rozsekaná vojtěška, na kterou jsou kachny jako čerti, a ostatní je odpad z výrobků masného průmyslu a podobně. K tomu si ještě kachničky samy zpestřují svůj jídelníček »vodním planktonem«: přímo z rybníka si vybírají pulce, žabičky a podobnou vodní havěť, která jde jejich kachnímu žaludku velmi dobře k duhu.

Libřičtí družstevníci svěřili ošetřování a krmení kachen soudruhovi L. Černému a jeho manželce, kteří si své práce svědomitě hledí. Libřičtí už nějakou dobu tu tisícovku kachen dodali státnímu nákupu a do konce léta jich prý dodají přes deset tisíc. Počítají, že každá jejich kvákalka »udělá« nejméně dva a půl kilogramu, takže Libřičtí dodají letos na stůl našich občanů - kromě jiného masa - ještě kolem 25 tisíc kg chutné kachní pečínky. A pro sebe - pro družstvo - to také vykalkulovali a vypočítali dobře. Po všech nákladech »za obsluhu« kachen, za jejich krmení i za všechno ostatní jim ještě z každé jednotlivé kačeny zbude něco přes deset korun. A jen tak jako mimochodem: Libřičtí mají kromě kachen ještě přes dva tisíce krůt, kterých loni prodali také asi kolem tří tisíc.

Člověk nemusí být zvláštní počtář, aby viděl to hlavní: Libřičtí vyrábějí hodně drůbežího masa. A to dnes nutně potřebujeme! Jak předseda, tak ostatní funkcionáři JZD Libřice při hovoru o kachnách ještě připomněli: »U nás je takových rybníků, které by se daly takhle - a možná ještě líp – využít!« Mají asi pravdu!

J. PETRÁŇ"

Později tento chov, jehož umístění je viditelná na leteckých měřicích snímcích z let 1962-1963 (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=lms&idrastru=WMSA08.1963.JARM16.12423&bz=-629428.83,-1034253.50 a https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=lms&idrastru=WMSA08.1963.JARM16.12425&bz=-629428.83,-1034253.50), zanikl a po restitucích a rozpadu zemědělského družstva v roce 1993 bylo jasné, že již nedojde k jeho obnově. Dnes je rybník o výměře kolem 4,75 ha, který prošel drobnými úpravami zejména v 70. letech 20. století, majetkem Jana Egona Kolowrata Krakowského Liebsteinského, který ho převzal po v roce 1999 zemřelém otci Kryštofu Kolowratu Krakowském Liebsteinském a roku 2013 ho nechal podle projektu společnosti IMC design & architecture, s. r. o. odbahnit a opravit jeho 65 m dlouhou hráz (realizaci provedla firma MHM Stavby s. r. o., o rybářském hospodářství Kolowratů Krakowských se dá něco dočíst zde: http://www.kolowrat.com/cs/rybarske-hospodarstvi).

Na závěr musíme ještě dodat to, že tato vodní plocha spolu se zbytkem okolní slatinné louky byla vždy významným krajinným prvkem, který lákal mnoho botaniků a zoologů k různým průzkumům. Jmenujme např. botaniky Alfréda Kobrleho (1934-1935 a 1938) a Josefa Šourka (1941), ale nejlépe bude si přečíst krásnou práci o floristickém průzkumu rybníka z nedávné doby (viz https://www.researchgate.net/publication/336232134_Floristicky_pruzkum_rybnika_Zavestak_u_Kralovy_Lhoty). Za zmínku stojí i zdejší živočišná říše, zejm. ptáci (viz http://www.vcpcso.cz/rybnik-zavestak/).
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.293, 15.981)
Poslední aktualizace: 30.11.2023
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Králova Lhota

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
7,0km od místa

Příspěvky z okolí Rybník Závěšťák

Libřice - kostel sv. Michalela
Libřice - kostel sv. Michalela
Kostel
První historická zpráva o vsi Libřice je datována rokem 1356 ve spojitosti s kostelem do něhož měl docházet k bohoslužbám plebán z Černilova. Současný kostel sv. Michalea byl původně vystavěn k gotickém stylu, do současné barokní podoby byl kostel přestavěn v první polovině 18. století. V těsné blízkosti kostela stojí Socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1795.
1.1km
více »
Kostel sv. Zikmunda, mučedníka v Králově Lhotě
Kostel sv. Zikmunda, mučedníka v Králově Lhotě
Kostel
Původní gotický kostel byl poprvé připomínán v roce 1344, i když jinde se uvádí teprve rok 1353, kdy byl již filiálním, pokud někdy byl vůbec farním. Podle mínění meziříčského faráře Josefa Xavera Spirocha byl pos…
1.8km
více »
Králova Lhota - kostel sv. Zikmunda
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Králova Lhota - kostel sv. Zikmunda
Kostel
Kostel sv. Zikmunda je díky své poloze, na vyvýšeném místě, dominantou nejen obce Králova Lhota, ale i celé okolní krajiny. Původní gotický kostel je připomínán již v r. 1344, údajně však měl být postaven okolo r. 1306 za Karla IV., kdy bylo do Prahy převezeno tělo sv. Zikmunda. V r. 1641 kostel i s věží vyhořel a následně došlo i ke zřícení klenby v presbytáři. Obnova kostela…
1.8km
více »
Výrava - kaple sv. Jana Křtitele
Výrava - kaple sv. Jana Křtitele
Kostel
Kaple byla postavena v letech 1906-1907 na místě původní staré Kapličky. V roce 1907 byly do věže umístěny dva zvony. Za první světové války byl jeden zvon zrekvírován. Druhý zvon byl tajně sejmut občany Františkem Fulkou a Bohumilem Přibilem. Tento zvon nesl nápis: "Panně Neposkvrněné věnují katolíci Výravští". V roce 1921 byl občany zakoupen druhý zvon. Tyto zvony však…
1.8km
více »
Biocentrum "U Vrbiček" ve Výravě
Biocentrum "U Vrbiček" ve Výravě
Přírodní park
Původně se v této lokalitě nacházela pouze pole a kolem Libníkovického potoka pastviny, protože nic jiného tu ani nemohlo být, neboť v dřívějších dobách byl tento drobný vodní tok mnohem dravější a často se rozvod…
2.7km
více »
Zlámané vodopády
Zlámané vodopády
Tipy na výlet
Vypravíme se na málo známe,přesto romantické a kouzelné kaskády a vodopády v údolí Hlubokého potoka.Najdeme je na modré Tz pod obcí Litoboř jen kousek od známého Babiččina údolí Zlámané vodopády je soustava několi…
2.8km
více »
Biocentrum "V ráji" u Výravy
Biocentrum "V ráji" u Výravy
Přírodní park
Jak nám název lokality "Černilovský rybník" prozrazuje, tak se zde od nepaměti nacházel rybník téhož jména, jenž byl zrušen v 18. století a naposledy je zaznamenán v I. vojenském mapování z let 1764-1768 a jeho re…
2.9km
více »
Jasenná - smírčí kříž
Jasenná - smírčí kříž
Kříž
Celkem velký smírčí kříž se nachází u hřbitovní zdi kostela sv. Jiří v Jasenné. Jeho současné umístění však není původní. Kříž byl nalezen v jižní části obce u stodoly kam ho před lety „uklidil“ dělník, který pro…
3km
více »
Jasenná - kostel svatého Jiří
Jasenná - kostel svatého Jiří
Kostel
První historická zmínka i vsi je již z roku 1280. Dominantou Jasenné je Kostel sv. Jiří, který se připomíná v r. 1352. Ve věži kostela jsou umístěny čtyři zvony, z nichž nejstarší je z r. 1508. V interiéru se nach…
3.1km
více »
Jasenná
Jasenná
Vesnice
Jasenná - obec cca 10 km jihovýchodně od Jaroměře. První zmínka o vsi pochází již z roku 1271. Zajímavostí obce Jasenná je její délka, tj. 4,5 km je tak zcela jistě nejdelší obcí v regionu. V centru obci dominuje …
3.2km
více »
Nový Ples
Nový Ples
Vesnice
Historie obce Nový Ples je raletivně krátká, současná obec byla založena kolem r. 1782. Původní obec Ples byla, ale známa již ve 12. století, na jejím místě však dal císař Josef II r. 1780 vystavět Pevnost Josefov. Obyvatelé obce tedy žili v úzkém spojení s pevností. Dnes v obci u silnice najdeme zvoničku s pomníkem ukřižování.
4km
více »
Rohenice - dřevěná zvonice
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Rohenice - dřevěná zvonice
Zvonice
Obec Rohenice, která je prvě písemně doložena roku 1361, se nalézá cca 6 km západně od Dobrušky a Nového Města nad Metují. Nejvýraznější památkou obce je kostel sv. Jana Křtitele a dřevěná osmiboká zvonice, která byla postavena v roce 1652. Kostel se zvonicí se nachází za odbočkou na Českou Skalici ze směru Hradec Králové - Nové Město nad Metují.  Krom zvonice a kostela jsou…
4.1km
více »
Rohenice - kostel sv. Jana Křtitele
Rohenice - kostel sv. Jana Křtitele
Kostel
Kostel sv. Jana Křtitele v Rohenicích je doložen v roce 1361. V 16. století byl přestavěn vč. snesení klenby, strop je tedy plochý. Nejvýznamnější památkou v kostele je pozdně gotický křídlový oltář s obrazem Kris…
4.1km
více »
Černilov - kostel sv. Štěpána
Černilov - kostel sv. Štěpána
Kostel
První zmínka o vsi Černilov a zároveň o kostele se vztahuje k roku 1271. Tehdy na místě dnešního hřbitova stával kostelík dřevěný. Současný kostel se začal stavět položením základního kamene dne 12.6.1752. Dostavěn byl v roce 1756 a zasvěcen byl sv. Štěpánu. Dne 14.12.1880 kostel vyhořel, za necelý rok byl opraven do současné podoby a postupně vybavován vnitřním zařízením.
4.4km
více »
České Meziříčí - kostel sv. Kateřiny
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
České Meziříčí - kostel sv. Kateřiny
Kostel
České Meziříčí - k založení současné obce došlo patrně koncem 13. století saskými kolonisty u brodu obchodní zemské stezky přes Zlatý potok. Uprostřed obce při silnici, najdeme zdaleka viditelnou výškovou dominantu obce - farní Kostel sv. Kateřiny. První zmínka o faře pochází z roku 1352 což je i první písemné doložení obce. P první, původně dřevěný kostel byl v obci postaven…
4.6km
více »
Libníkovice - rozhledna
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Libníkovice - rozhledna
Rozhledna
Železnou rozhlednu najdeme na vyvýšenině severně od obce. Rozhledna postavená na místě památné lípy je 15 metrů vysoká. Jak historie praví, po vichřici v r. 1925, kdy lípa neočekávaně a nenávratně zmizela, zel kopec prázdnotou. Zdejší obyvatelstvo nechtělo, aby památné místo po zničené lípě upadlo v zapomenutí a tak jejich zásluhou došlo k rozhodnutí o výstavbě rozhledny.…
4.7km
více »
Rozhledna Libníkovice
Rozhledna Libníkovice
Tipy na výlet
Cílem našeho výletu je méně známá rozhledna cca 13 km východně od centra Hradce Králové, tedy rozhledna u Libníkovic. Libníkovická rozhledna je vhodným místem k zastávce při výletu do Opočna, nebo Nového Města nad Metují. Železnou rozhlednu najdeme na vyvýšeném místě severně od obce Libníkovice. Na místě dnešní rozhledny stávala památna lípa, která byla těžce poničena vichřicí…
4.7km
více »
Josefov - kostel Nanebevstoupení Páně
Josefov - kostel Nanebevstoupení Páně
Kostel
Původně vojenský posádkový kostel Nanebevstoupení Páně se nalézá ve východní části Masarykova neměstí. Postaven byl v empírovém stylu v letech 1805-1810 podle projektu ing. Hatzingera a hraběte ď Andreise. Základní kámen byl slavnostně položen 22. dubna 1805, vysvěcení kostela se uskutečnilo 8. září 1811. Na počest císaře Františka II byly nad portál průčelí umístěna deska s…
6.5km
více »
Josefov - kašna
Josefov - kašna
Kašna
Kašna s figurální výzdobou od Josefa Malínského z roku 1817 se nachází uprostřed dnešního Masarykova náměstí, bohužel mezi jízdními pruhy silnice... Místo, kde Kašna stojí bylo geometrickým středem pevnosti, od kt…
6.5km
více »
Josefovská pevnost
Josefovská pevnost
Tipy na výlet
Míříme do východních Čech, cca 25 km severovýchodně od Hradce Králové, za poznáním jedné z našich nejvýznamnějších fortifikačních památek ,do pevnostního města Josefov. Jedeme za poznáním jedné z našich nejvýznamn…
6.5km
více »
Josefov
Josefov
Městská část
Josefov je městská část Jaroměře a může se pochlubit unikátní památkou, kterou je podzemní labyrint chodeb. Ten je dlouhý několik kilometrů a pro zájemnce prohlídky bude jistě velice poučné, vyzkoušet si na vlas…
6.6km
více »
Pevnost Josefov
Pevnost Josefov
Pevnost, opevnění
Pevnost Josefov najdeme v severovýchodních Čechách, nedaleko Jaroměře, u Josefova. Habsburská monarchie prošla v letech 1756 až 1763 tzv. Sedmiletou válkou s výbojným Pruskem. V této válce císařovna Marie Terezie …
6.6km
více »
Josefov - pevnost, vstup do podzemí
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Josefov - pevnost, vstup do podzemí
Pevnost, opevnění
Pevnost Josefov byla postavena z popudu císaře Josefa II v letech 1780 až 1787 jako obranný prvek proti Prusku. Základní kámen položil sám císař Josef II dne 3.10.1780. Hradby pevnosti byly postaveny podle francou…
6.7km
více »
Slavětín nad Metují
Slavětín nad Metují
Vesnice
První písemná zmínka o Slavětínu pochází z r. 1495. Tehdy se však jednalo o dvě samostatné vsi, Hlohov a Slavětín. Propojení a sloučení obcí pod jednotný název Slavětín se uskutečnilo ve druhé polovině 18. století. Dominantou obce, která se nalézá v údolí Metuje, jižně od České Skalice, je kaple Navštívení Panny Marie dokončená v roce 1887.
6.8km
více »
Jaroměř
Jaroměř
Město
Jaroměř leží ve Východních Čechách, severním směrem od Hradce Králové. Město najdeme u soutoku řeky Labe a Úpy a nedaleko ústí Metuje do Labe. Východním směrem od Jaroměře se rozkládá Vodní nádrž Rozkoš. U severní…
8km
více »
Opočno - zámek
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Opočno - zámek
Zámek
Zámek Opočno, který je národní kulturní památkou, leží nad údolím Zlatého potoka. Zámek Opočno je perlou české renesanční architektury. Zámek je hlavní dominantou stejnojmenného města v Královéhradeckém kraji. Zám…
10km
více »
Dobruška
Dobruška
Městečko
Dobruška leží v Královehradeckém kraji, jižním směrem od města Náchod. Město se rozkládá v údolí tvořeném z východního směru Orlickým podhůřím. Západním směrem od města je krajina východočeského Polabí. Dobruškou …
12.8km
více »
Nové Město nad Metují
Nové Město nad Metují
Zámek
Zámek v Novém Městě nad Metují v Královéhradeckém kraji je pro návštěvníky otevřen po celý rok. Z období na počátku 20. století mohou návštěvníci zhlédnout autentické interiéry ve stylu vrcholné secese, art deco a…
13.6km
více »
Hradec Králové
Hradec Králové
Město
Hradec Králové je krajským městem Královehradeckého kraje a leží východním směrem od Prahy. Metropole východních Čech, Hradec Králové, je označován jako jedno z nejstarších českých měst. Ve středověku šlo o věnné město českých královen a této době vděčí za gotickou katedrálu sv. Ducha na svém Velkém náměstí, která dnes vedle Bílé věže a Staré radnice patří mezi městské dominant…
13.7km
více »