Rýmařov – Fraktály
Nejdřív trošku suché teorie: „Fraktál je podle původní Mandelbrotovy definice množina, jejíž Hausdorffova dimenze je větší než dimenze topologická“ (převzato z Wikipedie).
No ta věta zní skoro strašně. Přeci jen už další vysvětlení (tamtéž) zní přijatelněji, daný útvar je soběpodobný, tedy vidíme opakující se motivy v různých měřítcích objektu, na pohled jsou fraktály velmi složité tvary. Dodejme že fraktály jsou vlastně složité geometrické útvary, přinejmenším na pohled, jsou však dle teorie celkem dobře matematicky popsatelné. Termín farktál použil Benoit Mandelbrot v roce 1975 a ve slovním základu slyšíme latinské slovo fractus, tedy rozbitý. Fraktálové útvary můžeme pozorovat dokonce i v přírodě, s příchodem výpočetní techniky se fraktály začaly využívat v tvorbě různých ilustrací, případně fraktálové výpočty se používají při zvětšování digitálních fotografií, mají-li malé rozlišení pro tisk (z osobní praxe).
Název Fraktály použil i olomoucký výtvarník, sochař, keramik Lubomír Dostál při instalaci nového artefaktu, který najdeme v Rýmařově při sestupu z náměstí směrem k parčíku u autobusového nádraží. Jde o sestavu čtyř mohutných ocelových hranolů ve vrchní části doplněný sestavou různě seskupených krychlí ze stejného materiálu. Přesnější označení materiálu je corten, což je speciálně upravená ocel, která dostane po čase na povrchu vrstvičku koroze, dál už ale nerezaví. No a právě v těch krychlích můžeme objevit jakýsi opakující se řád, tedy ten fraktál. Dílo takřka ještě čiší novotou, instalace proběhla v polovině roku 2023, foceno v červenci, a to ještě před samotným slavnostním odhalením. To vlastně proběhlo 5. srpna, asi u toho dost pršelo, ale to vlastně nevadí, když má být ten corten povětrnostem odolný. Upraveno je i místo kolem skulptury, dá se posedět, přibyly záhony s květinami, dá se i vstoupit do objektu, který může tak trošku připomínat i kapli. Fraktály nejsou jediným dílem L. Dostála, které ve stejné době vzniklo, takže ještě přijde jeden díl.