Loading...
Na svých cestách jsem měl možnost vidět spoustu památníků a pomníků vystavěných na počest padlých obou světových válek, ale jiný tak zvláštní (chtělo by se říct přímo absurdní), jaký se nachází v lese na skalnatém předvrcholu Rýsova u Provodova, jsem nikde nespatřil.
Narazil jsem na něj na trase NS Pod Starým Světlovem, která mne k němu přivedla od temena kopce Oberský.
Na podvrcholu se hned u trasy v lese vypínalo pískovcové skalní seskupení sestávající ze tří nevysokých skalek a právě na té prostřední byl památník zbudován. Skládá se z podezdívky, na níž je umístěna pamětní deska s vyrytými nápisy a jmény padlých odbojářů a partyzánů. Nahoře na desce je vyryt nápis: NA PAMĚŤ OBĚTÍ PROTI FAŠISMU 1939 – 1945.
Pod ním už jsou uvedena vlastní jména:
A.Běhula, J.Čelůstka, J.Červeňanský, L.Duraj, A.Hradil, A.Kaplík, Š.Kéry, J.Kozmík, J.Opavský, J.Pálka, T.Londýn, J.Londýn, L.Mikeštík, A.Novák, F.Novák, F.Slezák, J.Úl a J.Zapletal.
Úplně dole je nápis: VĚNUJÍ PIONÝŘI A ZDŠ V GOTTWALDOVĚ.
Těsně vedle pamětní desky se jako obelisk do výše tyčí železný, odstupňovaný teleskopický tubus skládající se ze čtyř částí, z nichž je ta nejvyšší nejtenčí. Zda-li má znázorňovat symbol nějaké zbraně anebo něčeho jiného, tak to opravdu nevím.
Ze zadní strany pomníku je do kamene vsazeno několik medailonků s černobílými portréty hrdinů, jejichž podoba je dnes sotva nezřetelná.
Pomník je od vlastního, jen o trochu vyššího vrcholu Rýsova (542 m) vzdálen asi 200 m a ten známý Čertovův kámen najdeme pouze o 400 m dál.
Cestou k němu jsem si marně lámal hlavu, proč pomník vznikl právě na tomto místě – schovaném v lese, ne přímo lehce dostupném a vzdáleném od civilizace. A proč nebyl zbudován spíš někde dole ve vesnici.
Žádná kloudná odpověď mne nenapadla a doma jsem ani na netu žádné podrobnosti o pomníku nenašel...