Šanov – kostel Nanebevzetí Panny Marie
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Že spousta osad a obcí v pohraničních oblastech bývala daleko zabydlenější svědčí řada památek, které můžeme v takových místech najít. K podobným vsím patří i Šanov u Červené Vody. Dříve samostatná ves je dnes součástí jmenované větší obce.
První zmínka o Šanovu je z roku 1278, což je poměrně brzy, uvážíme-li, o jak zapadlé místo na severozápadní Moravě jde. Ovšem nesmíme zapomenout, že nedaleko leží Mladkovské sedlo, kudy procházely stezky do Kladska, takže oblast byla vždy vcelku zalidněná.
Z doby založení ovšem v Šanově žádné památky neexistují. Dnes jde spíš o rekreační osadu, součástí Červené Vody je z doby po odsunu Němců, tedy před rokem 1960, kdy se Červená Voda rozrostla o další připojené obce.
Od roku 1960, tedy správní reformy krajů je administrativně v Čechách, momentálně v Pardubickém kraji.
Střed Šanova zdobí filiální kostel Nanebevzetí Panny Marie z roku 1794. Klasicistní stavba se vyznačuje střídmostí tvarů bez větších ozdob. K obdélníkovému základu kostela přiléhá půlkruhový presbytář s půlkopulovým stropem. Strop lodi je plochý s fabionovým přechodem stěn. Věž kostela je předsunuta nad hlavním západním vchodem. K presbytáři přiléhá zákristie. Nad vchodem dřevěná kruchta. Vnitřní omítky i vnější fasády jsou hladké. Před vstupem do kostela sousoší Sv. Trojice z doby před rokem 1800, nedaleko kostela (přes křižovatku), můžeme obdivovat kvalitní sochu sv. Jana Nepomuckého z r. 1800 na volutovém podstavci. Socha je umístěna na zbytku nároží domu č. 77.