Šanov – Křížová hora – Společně do oblak
Turistické cíle • Poutní místo
Dnešní Křížová hora nad Červenou horou je známá hlavně díky rozhledně. Na kopec se však již chodívalo dříve, díky poutnímu místu z kaplí a křížovou cestu k vrcholu. Ona vlastně dřívější tradice poutí a procesí byla takovou formou dřívější turistiky. Navíc před zánikem poutního místa (po poválečném odsunu německého obyvatelstva) u poutní kaple stála dokonce i hospoda!
Současný návštěvník se musí spokojit s menší nabídkou občerstvení v kiosku pod věží, ovšem jen když je otevřeno.
Poutní místo jako takové je prvně známé po roce 1653. K vrcholu vedlo 14 zastavení od Šanova v částečně podobné trase, jakou se vystupuje v současné době. Z původní Křížové cesty se v podstatě dochoval jen kříž u vrcholu, prostor v 50. a 60. letech minulého století využívala armáda.
K opětovnému využití prostoru kolem Křížové hory došlo až po listopadových změnách 1989. Nová rozhledna byla vystavěná v roce 2007. K rozhledně patří i půlkruhový přístřešek, který má připomínat ambit. Ambity jsou kryté prostory u poutních míst, kde poutníci mohli nalézt úkryt při nevlídném počasí. V prostoru ambitu je vyznačen půdorys původní kaple Proměnění Páně a přibyl i kamenný oltářní stůl (menza).
Co tedy chybělo, byla nějaká poutní cesta. Nové sestavení křížové cesty bylo odhaleno slavnostně 27.5.2023. Cesta vznikla z popudu místního řezbáře Romana Bubáka i starosty Červené Vody, ing. Petra Mareše. Finančně projekt podpořila dotace Euroregionu Glacensis. Stavebně akci zajišťovala obecní firma Služby obce s.r.o. Výjevy jsou řezby zmíněného Romana Bubáka. Náklady dosáhly částky 44 296 €. Tedy podle kurzu něco přes milion Kč.
Jednotlivých kapliček je 14 a poutní trasa je souběžná se žlutou TZ od kostela v Šanově (i naučné stezky).
A protože cestu jsme prošli tak říkajíc obráceně (jen s výstupem a návratem od mokřadu), nechal jsem fotodokumentaci tak říkajíc od konce.