Jeseník – Pramen Přátelství, Freundschaft Quelle
Upravené prameny v okolí lázní Jeseník jsou ve svém množství skutečně unikátem, který v našich končinách těžko najdeme srovnání. Většina upravených pramenů vznikla v prvních desetiletích po založení lázní a dejme tomu druhá polovina 19. století znamenala asi nejšťastnější léta, myšleno v jejich úpravě, vzhledu i návštěvnosti. Dodejme, že se leckdy nejednalo jen o samotnou úpravu pramenů a jejich pomníčků, mohylek a jiných ozdob. U některých pramenů (hlavně u těch blíže k samotným lázním) vyrostly i různé altánky, přístřešky, lavičky apod.
Někde dokonce byly k dispozici i stánky s občerstvením, které ovšem fungovaly jen v té letní sezóně.
Léta poválečná si ale v upravenosti pomníčků a pramenů příliš nelibovala, takže kromě těch, které byly nejblíže od lázeňského areálu ty ostatní dosti trpěly, nebyly udržované, takže se rozpadaly, zarostly, nebo i zmizely.
Naštěstí změny po roce 1990 přispěly, že díky leckdy dobrovolným aktivitám jesenických občanů se na prameny zcela nezapomnělo a postupně zažívají svou renesanci. V současné době je už polozapomenutých a polorozbořených pramenů objeveno a opraveno vcelku dostatek, abychom mohli konstatovat, že prameny a pomníčky kolem Jeseníku zažívají opět své šťastnější období.
Celkem logicky je největší počet upravených pramenů v oblasti Studničního vrchu, tedy nad jesenickými lázněmi. K zpřístupnění jednotlivých pramenů bylo v minulosti vybudováno i několik stezek, které sice během času skoro zmizely, nebo se z nich staly spíše lesní pěšiny, nicméně díky nim se k jednotlivým místům můžeme dostat.
Jednou takovou pěšinkou je i Německá stezka. Pojmenování stezky zřejmě souvisí, že jedním z pramenů na stezce nese jméno daného národa. Dnes už snad animozity vyvolané neblahými událostmi 20. století snad tolik netíží a fakt, že německy mluvící obyvatelé tady žili po dlouhá staletí žádný historik nezmění.
Pramen Přátelství, neboli Freundshaft Quelle vznikl v roce 1848. Původně byl vystavěn v podobě s půlkruhovou zídkou. Nad samotným výtokem pramene byla mohylka s většího kamene ve tvaru kvádru a bočními kameny přitesanými do trojúhelníku. Mramorová deska byla opatřena ozdobným nápisem a i korýtko bylo mramorové.
Svůj původní tvar si na sucho naskládaná zídka udržovala ještě v 50. letech minulého století. V 80. letech byla ale pramen již zpustlý a pobořený. Částečně byl opraven již v roce 1990, ale v polovině 90. let by zase poničen. Poslední opravu dostal pramen v roce 2000. Obnovená je kamenná zídka, na prameni je umístěna původní deska, i korýtko, byť na obou již zapůsobil zub času, ale ne všechny prameny měly to štěstí, že se z nich mimo kamenů něco dochovalo.
Pramen Přátelství je zhruba na půli cesty mezi Svatebním a Německým na současné trase naučné stezky Živé vody, v úseku od Ripperova kamene k Schindlerovu pramenu. Právě toto je část zmíněné Německé stezky.