Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Sedlec je větší vinařskou obcí s 780 obyvateli a najdeme ji v těsném sousedství hranice s Rakouskem a jihovýchodním směrem od města Mikulov. Obec se rozkládá v jihovýchodní části chráněné krajinné oblasti Pálava. Od východního okraje obce se rozprostírá rozlehlá vodní plocha největšího moravského rybníka Nesyt a tento je součástí Lednicko-valtického areálu a kolem něj je chráněné území národní přírodní rezervace Lednické rybníky. Jižním směrem v blízkosti obce je národní přírodní rezervace Slanisko u Nesytu a tvoří ji oblast s výskytem slanomilných rostlin a slanomilného hmyzu. Severním směrem od Sedlece se rozkládá přírodní rezervace Liščí vrch, která je tvořena zbytky drnové stepi a teplomilnými úhory. Sedlec leží na levém břehu říčky Včelínek a západním směrem od obce je soustava tří rybníků, z nich největší se nazývá Nový rybník. Severním směrem od obce se rozprostírají vinice a na okraji vinic najdeme několik vinných sklípků. Západní částí obce prochází silnice vedoucí z Mikulova do Břeclavi a nedaleko ní vede železniční trať na trase Znojmo - Mikulov - Břeclav. U jižního okraje obce se křižuje několi značených cyklistických tras a to Mikulovská, Česko-rakouská příhraniční trasa a Greenways Praha - Vídeň. Sedlecem prochází modrá turistická značka vedoucí z Mikulova a přes obec pokračuje kolem rybníku Nesyt do města Valtice.
První písemná zmínka o obci je z roku 1305. Již v roce 1362 byly v obci lázně s léčivým sirným pramenem svatého Víta. Původní lázně byly zbořeny a na jejich místě byla v 18. století postavena nová budova lázní. Zdejší lázně byly využívány ještě několik let po druhé světové válce. Ve středu obce stával původně gotický kostel svatého Oldřicha, jež byl na počátku třicetileté války poničen. V 17. století byl původní kostel opraven v barokním slohu a zasvěcen svatému Vítu. Dalšími památkami v obci jsou sýpka, budova sirných lázní a letohrádek Portz. U kostela stojí socha panny Marie a na území Sedlece jsou dvě sochy svatého Jana Nepomuckého.
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 88 C4
kostel sv. Víta (12. - 14. stol.)
sirné lázně
barokní sýpka
První zmínka o objektu 1322
Původní osídlení a přesné datum založení obce neznáme, jisté však je, že roku 1322 náležela k mikulovskému panství a tedy byla patrně v držení Lichtenštejnů. V roce 1362 zde byl objeven sirný pramen sv. Víta jehož léčivé účinky byly používány především pro dermatologickou léčbu. Využívání lázní bylo poplatné době, tedy střídavě zájem a zapomnění. Spolu s mikulovským panstvím nadále obec střídá majitele až do roku 1848, kdy zaniká patrimoniální správa. Původní kostel sv. Oldřicha byl vystavěn v gotickém slohu, do dnešních dob se však nezachoval, byl totiž zcela zničen při uherském nájezdu ve dvacátých letech 17. století. Dnešní kostel sv. Víta byl vybudován na základech bývalého kostela roku 1672 a jako takový se nám, kromě několika drobných oprav, zachoval do dnešní doby. V obci můžeme dále vidět zbytky sirných lázní, které se v novověku přestaly využívat, sochu sv. Jana Nepomuckého a sochu Panny Marie. U bývalých lázní se též nachází stavba připomínající kolonádu, kterou nechali v roce 1830 vystavět páni z Lichtenštejna. Obcí prochází modrá TZN z Valtic přes Hlohovec a pokračuje dále do Mikulova. Sedlec je též jedním z východisek naučné stezky Lednické rybníky.