Loading...
Sicilská Segesta byla starobylým městem ležícím na severozápadním pobřeží Sicílie. Tehdy se ovšem nazývala Ἕγεστα a obývali ji příslušníci elymského národa, kteří se sami považovali za potomky utečenců z Tróje. V současné době se jedná o rozsáhlý archeologický park, ve kterém byly postupně odkryty cenné stavby jako dórský chrám a antické divadlo. Ty poté ještě doplnily zbytky helenisticko-římského města a středověké vesnice. Než zde ale vznikl archeologický park, prošla si Segesta dlouhou etapou plnou válek a krveprolití.
Kdy přesmě bylo město založeno, nevíme, ale v každém případě je jisté, že toto místo bylo osídleno nejpozději v 9. století před Kristem. A víme také, že téměř od samého prvopořátku (první doložený konflikt je však datován až rokem 580 př.n.l.) byla Segesta ve válce s dalším řeckým městem nazvaným Selinunte. Do těchto bojů postupně vstoupily i Syrakusy a Atény. A potom již nastal čas na války řecko – kartaginské a punské, které po čase vystřídala vzpoura otroků. Do narození Krista tehdy ještě stále chybělo 99 let ...
Zničena byla Segesta v 5. století, a to východogermánskými Vandaly (zřejmě předchůdci občanů NDR). Poté již nikdy nedosáhla takové velikosti ani bohatství jako v předchozím období. Malé městečko zde však přežívalo i nadále. Chvíli v něm pobývali Arabové a po jejich vyhnání si tady postavili hrad Normani. Ten pak rozšířili Štaufové a hrad se následně stal centrem středověké vesnice. Okolo roku 1570 zanikla i vesnice, ale v poslední čtvrtině 18. století zde byly poprvé zahájeny rekonstrukční práce. Celá archeologická oblast (naleziště) Segesta přinesla množství cenných objevů a v roce 2013 se stala archeologickým parkem.
V něm se nachází nejen dórský chrám a divadlo na skalnatém kopci, ale např. také agora (městské shromaždiště), svatyně městské části Mango z 6. století před Kristem, kamenný hrad, městské hradby, dva normanské kostely, mešita a středověká vesnice. Vše, pochopitelně, v různé fázi zřícenosti až ruinovitosti.
Zbytky někdejšího starověkého města Segesta najdeme na svazích kopce Monte Barbaro. Je součástí městečka Calatafimi Segesta, v jehož blízkosti najdeme také další města (Alcamo nebo Castellammare del Golfo).
Na závěr si ještě prozradíme alespoň pár základních informací o dvou nejvýznamnějších a nejzachovalejších stavbách, které ve zdejším archeologickém parku najdeme.
Dórský - nebo též Velký – chrám byl postaven během posledních tří desetiletí 5. století př.n.l. západně od města a mimo jeho hradby. Jedná se o chrám peripterální (centrální prostor kompletně obklopuje řada 10 m vysokých sloupů), se 6 sloupy na kratší straně a 14 sloupy na delší straně.
Divadlo bylo postaveno za agorou na nejvyšším vrcholu Monte Barbaro, a to na konci 3. století př.n.l. Jako stavební materiál byly použity bloky z místního vápence. Jeho hlediště (cavea) má průměr 63 m a je podepřena opěrnými zdmi. Má dva vchody a celkem zde mohlo usednout přibližně 4.000 diváků.
Fotogalerie, u které úmyslně nejsou popisky, je tentokrát poměrně bohatá. Autor článku chtěl totiž čtenářům Turistiky ukázat, že tento archeologický park v žádném případě není jen o Velkém chrámu bohyně Afrodity a starověkém řeckém divadle ... i když jsou tyto dvě stavby jeho nezpochybnitelnými klenoty a největšími lákadly. Vzhledem k tomu, že celý areál také nabízí až neskutečné množství nejrůznějších výhledů do okolní půvabné krajiny, doporučuje současně pohybovat se zde zásadně pěšky. Využít však lze i kyvadlové autobusové dopravy, která návštěvníky přepravuje v pravidelných intervalech mezi “dolním” chrámem a “horní” akropolí.
Vstup do archeologického parku Segesta je zpoplatněn a přijde na 6 euro (zlevněné vstupné 3 eura).