Selský les, Selský potok – nadílka bledulí
Turistické cíle • Přírodní památka
Již název prozrazuje, že se jedná o spřízněné lokality. Ačkoliv se vlastně jedná o dvě chráněné lokality, vzhledem k těsnému sousedství je vlastně můžeme považovat téměř za jednu. Vyšší stupeň ochrany a nakonec i starší datem vzniku je lokalita Selský les. Nejsnáze ji najdeme ze silnice č. 43 mezi Lanškrounem a Štíty, nedaleko osady Chudoba, části Horních Heřmanic. Jižně od lokality prochází žlutá TZ od horního konce Albrechtic (část Lanškrouna) na Lázek. Přírodní rezervace byla vyhlášena v r. 1954. Na ploše 9 ha je chráněn zbytek téměř přirozeného bukového lesa s vtroušenou jedlí (ale i jiných druhů). Smrkové monokultury jen velmi těžce obnovují bez vnějšího zásahu svoje porosty, naproti tomu, bukový les má velkou přirozenou zmlazovací schopnost. Na ploše rezervace lze najít i chráněné či vzácné rostliny (prstnatec májový, kyčelnice devítilistá, porosty bledule jarní).
S těmi bledulovými porosty je to trošku složitější. Ve skutečnosti jejich lokalita je poněkud níže po toku potoka, kterým lesem protéká. Jde o přírodní památku Selský potok. Byla vyhlášena v r. 1990. Plocha 6,8 ha je tvořena nivou přirozeně meandrujícího potoka. Hlavním úkolem ochrany je právě výskyt značného množství bledule Jarní (Leucojum vernum). Mimo to jde o výskyt dalších mokřadních společenstev i vzácných živočichů (zmije obecná, mlok skvrnitý...).
Celkem logicky je asi nejzajímavější návštěva lokality začátkem jara (ještě jsem to stihl). Technicky vzato je vstup přímo do chráněného území zakázán, ale myslím že slušný turista ví co má dělat. Nakonec středem přírodní památky prochází polní cesta a pochybuji, že traktorista se ptá nebo neptá kudy může.