Šerák - vrchol a chata Jiřího
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Výletní místo
Šerák, jeden z nejvyšších vrchů Keprnické hornatiny, jsme navštívili během dovolené na chalupě. A pod vrcholem Šeráku stojí kamenná turistická Jiřího chata s restaurací, která byla naším hlavním cílem. Nejprve jsme ale auto nechali na parkovišti dole v Ramzové a pak jsme vyjeli lanovkou do horní stanice, odkud nám na chatu zbývalo pouhých 200 metrů.
Pochopitelně jsme brzy na chatu, která vznikla díky bezplatnému darování pozemku od vratislavského biskupa Jiřího Koppa, dorazili. Nedivili jsme se tedy tomu, že chata byla po něm také pojmenována. Než jsme do chaty vstoupili, prohlédli jsme si pěknou zvoničku pár desítek metrů vzdálenou od chaty a poté jsme si sedli venku na lavičku a najedli se z vlastních zásob. Na informační tabuli jsme si přečetli něco z historie chaty. Zjistili jsme, že se je to vůbec první stavba německého turistického horského spolku v Jeseníkách a byla vybudována již v roce 1888 jako srubová chata s věžičkou. Také jsme se dozvěděli třeba to, že v roce 1893 vyhořela, o rok později byla opět otevřena. Navíc byla ještě zvětšena a měla již restaurační místnosti a 12 hostinských pokojů. Za pohoštění se tehdy vybíraly dvě zlatky a sváteční hosté šlapali nahoru po svých. My jsme později v chatě platili korunami a naštěstí jsme ušetřili síly díky lanovce. Dále jsme se dočetli, že před 1. světovou válkou byla zařízena i pro zimní turistiku, ale největšího stavebního rozšíření se dočkala až v roce 1926, kdy měla již 26 pokojů a společnou noclehárnu. Překvapilo nás, že prý tehdy k českým návštěvníkům nevlídně se chovali. My jsme byli s obsluhou i nabídkou velice spokojeni.
V chatě jsme se bez čekání občerstvili pivem a kávou, koupili známku a dostali razítko do památníku. Z historie jsme se dále dozvěděli, že po roce 1945 a odsunu německých občanů se chata dostává do rukou nájemce Ludvíka Sochory a má již kapacitu 60 lůžek v pokojích a 5 společných nocleháren. Nepřekvapilo nás, že po únoru 1948 chata přechází do socialistické péče Restaurací a jídelen. Po vybudování dvou částí lanovky v letech 1976 - 1981 se prudce zvýšil počet návštěvníků na chatě.
Dozvěděli jsme se také, že po roce 1989 vznikla společnost BONERA, která si roku 1992 chatu Jiřího koupila, pronajala lanovku a parkoviště na Ramzové. na chatě však hospodařili soukromí nájemci, kteří se zde několikrát vystřídali. Jsme rádi, že se vždy všichni snažili pro chatu i turisty něco udělat. Že to měli určitě těžké nejen z hlediska ekonomického jsme pochopili, když jsme se dočetli, že klimatické podmínky na Šeráku jsou srovnatelné s podmínkami na severním polárním kruhu. Průměrná roční teplota činí pouhý 1st. C, a proto se na chatě musí topit 9 měsíců v roce. Překvapilo nás, že se chod na chatě nesmí zastavit, neboť by stačil pouhý rok mimo provoz, aby chata zcela promrzla a spadla.
Když jsme se z historie dozvěděli vše potřebné, vyšli jsme ven a kochali se daelkými výhledy. Počasí nám opravdu přálo a tak jsme na východní straně viděli pásmo Orlíka až po Videlské sedlo. Výhled jižním směrem nám poskytl pohled na mohutný Keprník (1 423m), za nímž se skrývá nejvyšší hora Moravy, Praděd (1492m). Severovýchodním směrem pak leží v kotlině celé město Jeseník s kdysi světoznámými lázněmi nad městem ve stráních skupiny Pomezí, které našim očím také neuniklo. Západně od Jeseníku jsme shlédli známé lázně Lipová, a také jsme viděli až do sousedního Polska k známému Otmuchovskému jezeru.
Když jsme se dostatečně pokochali dalekým výhledy, pokračovali jsme po asi hodinovém pobytu na Šeráku ve zpáteční cestě do Ramzové, tentokrát již po svých. Šli jsme přes Obří skály a Údolím vražedného potoka a místy prudké klesání s celkovým převýšením 600 metrů a délkou 5 kilometrů jsme zvládli bez problémů. V Ramzové jsme si dali oběd a jeli zpět na chalupu. Šerák je nejzápadněji položený vrcholek horského masívu Hrubého Jeseníku. Vrcholek hory leží v nadmořské výšce 1 351 m. Pod ním, na jeho východním úbočí, návštěvníky vítá nejstarší horská chata v Jeseníkách - chata Jiřího.
Na Šeráku začíná resp. končí hlavní hřebenová trasa, značená červenou značkou, která vede přes všechny nejdůležitější hřebeny Hrubého Jeseníku (Šerák, Keprník, Červená hora, Červenohorské sedlo, Malý Děd, Praděd a další).
http://www.jesenik.org/zajimavosti-pamatky/8523-chata-jiriho-na-seraku.html
http://www.jeseniky.net/chata-serak