Jeseníky a naše zimní dovolená r. 2014 - 3. část – výlet Červenohorské sedlo - Šerák po NS s Koprníčkem
Úterý 7. 1. 2014
Včera jsme se namlsali – nádherným počasím i nádhernými výhledy. Počasí sice už tak pěkné nehlásí, zda budou nějaké výhledy nevíme. V Loučné je mlhavo, nahoře může být hezky. Opět tedy jedeme autobusem na Červenohorské sedlo (1013 m).
Tentokrát máme v plánu vyrazit zase po červené hřebenovce, ale na druhou stranu – na Šerák. Je značená dokonce jako naučná stezka S Koprníčkem na výlet Keprnickými horami. Na trase dlouhé 13,8 km přes 13 zastavení doprovází turisty rostlinka Koprníček a vypráví příběhy k místům, přes které vede. Texty jsou také v angličtině, němčině a polštině. My s Koprníčkem půjdeme jen na Šerák. Do Ramzové už půjde sám. My bychom rádi došli trochu jinam – do lázní Lipová, odkud by nám měl jet autobus.
Na kopci po ránu opět není nikdo, navíc jsme v mracích – mlze? Těžko říct. Sníh je měkký, mokrý, ani stromy už nejsou tak krásně namrzlé. Stoupáme do kopce, přecházíme opět liduprázdné sjezdovky a stojící vleky. Jen kousek za poslední sjezdovkou je dřevěná roubená kaplička – památník obětem hor. Text je také v němčině a polštině. Bohužel je tomu tak, hory jsou krásné, ale své oběti si berou. Na vedlejší cestě, která vede o kousek víc v kopci je ještě památník letecké havárie z r. 1967. Odtud tam nelze jít, určitě ne v zimě.
Stoupáme v mlze a moc toho nevidíme, i když na trase jsou místa označená jako vyhlídky. Jsme na horách, kde se počasí často a rychle mění, stále doufáme ve zlepšení. Když se nemůžeme kochat, čteme si zajímavé texty NS. Procházíme po okraji přírodní rezervace Sněžná kotlina. Je to místo, kde snad od nepaměti padají laviny, a to hodně často. Tentokrát to nehrozí, takže ani žádný rachot neuslyšíme.
Na rozcestí Bílý sloup jsme již ve výšce 1227 m. Zde stál poslední symbol původního turistického značení – dřevěný bílý orientační sloup, na kterém bylo značení turistických cest. Jiné však než známe dnes. To začalo až po r. 1945. Je vidět, že jsme výš, už se zde objevují námrazy na stromech a dokonce sluníčko zkouší prorazit. Povede se mu to?
Sláva, během pár minut už vidíme modrou oblohu a z mlhy vystupují vzdálené kopce. Tak to i dnes snad vyjde.
Sláva, během pár minut už vidíme modrou oblohu a z mlhy vystupují vzdálené kopce. Tak to i dnes snad vyjde.
Značená cesta NS vede nad kamennou kapličkou, která od r. 1927 ukrývá Vřesovou studánku údajně s léčivou vodou, ke kterému chodili poutníci. Kousek nad ní stával kostelík, který v pol. 18. století právě pro poutníky nechal postavit hrabě Jan Ludvík ze Žerotína. V 19. století byla nahrazena kamennou, jenže ta poutníkům po čase nestačila. Poslední horský kostelík zde byl postaven r. 1927. Jenže r. 1946 do něj udeřil blesk a vyhořel. Na jeho místě dnes stojí zdobný kříž. Dne 4. 9. 2017 (tedy později, než my jsme toto místo navštívili) byl nahoru vyvezen Oltářní kámen, který slouží k obnově zdejšího poutního místa.
Kdybychom nepokračovali po NS, ale udělali si odbočku přes kopec – po zelené a následně žluté turistické trase, došli bychom ke skále, která tvoří kamenné okno. Jenže tak pečlivě jsem mapu nenastudovala.
Rozcestí Trojmezí (1316 m) je na místě hranic tří panství na bývalé zemské moravsko – slezské hranici. Až sem sahalo panství Branná, Velké Losiny a Vratislavské biskupství. Dostáváme se na úroveň včera nastoupaných kopců, a to stále ještě nejsme na nejvyšším dnešním bodě. Počasí s námi laškuje, občas padne mlha, ale i tak se nám tu líbí. Horší je to se mnou. Úplně dobře se mi nejde. Naštěstí Ota si čte informační tabule a nemusí na mne proto čekat. Já si je ofocuji, abych si je přečetla později a pomalu se sunu vpřed. Vím, že změny počasí a tlaku na mne dost působí, ale teď se mi to vůbec nehodí. Skoro se mi nechce ani vystoupat ten kousek na vrchol Keprníku (1423 m), který je 4. nejvyšším vrcholem Hrubého Jeseníku. Ota mi však slíbil nádherné výhledy a tak mne přesvědčil. Měl pravdu. Výhledy se otevřeli a jsou fantastické.
Chatu na Šeráku už před sebou vidíme, ale zdá se mi to ještě strašně daleko. Navíc musíme nejdřív klesnout na 1282 metrů, abychom mohli vystoupat k chatě Jiřího na Šeráku (1325 m). Když jsem ji viděla před sebou, značně se mi ulevilo. Do kopce fakt už jít nemohu. Naštěstí nás vítá opět sluníčko a pěkné výhledy.
První chata – tehdy dřevěný srub zde byla postavena a otevřena 28. 7. 1888 tehdejším sudetsko-německým horským svazem. Byl tu menší výčep a 14 lůžek. R. 1893 ji někdo zapálil. Zachránit ji nešlo – shořela do základů. Na stavbu současné kamenné chaty přispěl největší částkou vratislavský kardinál Jiří Kopp a za rok zde chata stála. Po něm se do dnešních dnů zachoval název Chata Jiří. Někdy v době mezi lety 1924 – 1927 (údaje se v různých záznamech liší) byla rozšířena o krytou terasu. V této podobě se prakticky zachovala.
U chaty stojí kamenná zvonička. Původní dřevěná vznikla společně s dřevěnou chatou a s ní také shořela. Tato zvonička byla postavena až r. 2003.
Na chatě jsme si odpočinuli, ale představa, že mne po skoro 10 km čeká ještě dalších 7 km, mne naprosto ničila. Navíc bylo nutné chytit autobus, abychom se dostali do penzionu. Snad prvně v životě jsme zvolili cestu z kopce lanovkou. Za 170,- Kč za osobu. Jenže tehdy mi to bylo úplně jedno. Já prostě byla na konci se silami. Proč, těžko říct.
Tato lanovka byla první lanovou dráhou v pohoří Hrubý Jeseník. Se stavbou se začalo r. 1972, a to pouze s úsekem z Ramzové do Čerňavy, zprovozněna byla r. 1976. Pokračování na Šerák bylo uvedeno do provozu r. 1981. Nástupní stanice je jen 200 metrů od chaty. To jsem ještě zvládla.
Lanovka nás tedy dovezla do Ramzovského sedla (763), které se rozkládá mezi Hrubým Jeseníkem a Rychlebskými horami. Sedlem prochází historická zemská hranice mezi Moravou a Slezskem a také silnice i železnice z Hanušovic do Jeseníku. Zdejší železniční zastávka je nejvýše položenou rychlíkovou železniční zastávkou u nás. My jsme ve skrytu duše doufali, že něco do Jeseníku pojede. Zase tak pozdě nebylo.
Někdy si říkám, že jsem žena činu. Když jsme se dostali na hlavní silnici, ještě než jsme se stačili rozkoukat, kde je jaká zastávka, projíždělo auto jedoucí směrem do Jeseníku. Jen snad ze zoufalství jsem zamávala a kupodivu paní nám zastavila. Možná i proto, že věděla, že do Jeseníku se jinak už nedostaneme.
Všechno tedy dobře dopadlo a na večeři jsme už zase byli v penzionu.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.189, 17.108)
Poslední aktualizace: 4.5.2020
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Bělá pod Pradědem
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Jeseníky a naše zimní dovolená r. 2014 - 3. část – výlet Červenohorské sedlo - Šerák po NS s Koprníčkem
Šerák, Jeseníky
Bouda
Na jesenický Šerák můžete vyjet lanovkou z Ramzové. Nebo vyšplhat kopec pěšky či v zimě na lyžích. Nejčastěji, kromě lanovky, se sem chodí v rámci hřebenovky z Červenohorského sedla po červené značce. Je to necelý…
0.2km
více »
Keprník, Jeseníky
Vrchol
Keprník je čtvrtý nejvyšší vrchol Jeseníků. Odtud je jeden z nejkrásnějších kruhových výhledů na Jeseníky ze všech stran, je vidět i Praděd. Při dobré viditelnosti se dohlédne na Beskydy a Krkonoše.
Ze Šeráku, ka…
0.2km
více »
Šerák - vrchol a chata Jiřího
Výletní místo
Šerák, jeden z nejvyšších vrchů Keprnické hornatiny, jsme navštívili během dovolené na chalupě. A pod vrcholem Šeráku stojí kamenná turistická Jiřího chata s restaurací, která byla naším hlav…
0.3km
více »
Šerák, Jiřího chata, rozcestí
Rozcestí
Rozcestí u Jiřího chaty na Šeráku, je zcela jístě místem uvažování , kam dál, a to ať již jste sem vyjeli lanovkou, či došli po svých. Samotná kamenná Jiřího chata na Šeráku zde stojí již více než 100 let a jen výhled z terasy před chatou je uchvacující.Prochází tudy MTZ z Lipové - lázní do Filipovic, ŽTZ do Jeseníku a k horní stanici lanovky na Mračné, a modré značky vás…
0.3km
více »
Turistické zakončení letního času (Ramzová, Čerňava, Jiřího chata na Šeráku, Obří skály a Vražedný potok)
Tipy na výlet
Bez ohledu na to, jestli je někomu sympatičtější letní nebo zimní časování našeho života, bývá dobrým zvykem jejich přechodovou změnu oslavit nějakou tou turistickou aktivitou. Jednou z možn…
0.3km
více »
Šerák – zvonička
Pomník
U každé správné horské chaty má být zvon. To samozřejmě není autorova myšlenka, ale vcelku praktické opatření, které má zachránit poutníka v nouzi. Rozhostí-li se nad pohořím nevlídný mrak, čili mlha, k tomu vichr, mráz, sníh (stačí i prudký déšť) bílá tma a bůhví jaká další pohroma turista byť sebeotužilejší s radostí přijme přístřeší v jakékoliv boudě, která se mu cestou naskytne.
Bohužel v Jeseníkách na hřebenech máme…
0.4km
více »
Hrubý Jeseník – Šerák (1.351 m.n.m.)
Vrchol
Jednoho slunečného, ale pořádně mrazivého dne při pobytu na Ramzové jsem se vydal na kopeček jménem Šerák. Nejjednodušší přístup je možný sedačkovou lanovkou z Ramzové (http://www.bonera.cz/), která vede po západn…
0.5km
více »
turistické rozcestí - Šerák, rozc.
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází, jižně, pod vrcholem Šeráku ukazuje turistům cestu do dvou směrů. Po značce červené ve směru Červenohorské sedlo, Bílý sloup, Vřesová studánka, Keprník - Černava, Ramzová a …
0.6km
více »
Obří skály nad Ramzovou
Skalní útvar
Dlouhá léta jsem viděla Obří skály jen z vlaku. A říkala si - kdy se tam podívám? Konečně letos se mi sen splnil (červenec 2015).
Při dobré viditelnosti jsou dominantou Jeseníků z vlaku mezi Ostružnou a Lipovou-l…
0.6km
více »
Obří skály – mírně větrné
Tipy na výlet
Když jsem absolvoval zmíněnou výpravu, posloužil k Dopravě vlakový dopravní prostředek. Důvod byl jednoduchý, něco ušetřit ve vzdálenosti, další část totiž byla absolvována na kole a pak …
0.9km
více »
Pod Keprníkem
Rozcestí
Turistický rozcestník červené a modré značky na severním svahu čtvrtého nejvyššího vrcholu Jeseníků Keprník. Po červené se dostanete do Ramzové nebo přes Keprník do Červenohorského sedla. Modrá vás zavede na jed…
0.9km
více »
Obří skály rozcestník
Rozcestí
Rozcestí modré a (a zatím souběžně vedoucí) zelené značky u Obřích skal. Po modré vás čeká prudký výstup k rozcestí Pod Šerákem a k Jiřího chatě na Šeráku či k horní stanici lanovky na Mračné. Po modré i zelené dojdete k rozcestí Pod Obřími skalami, odtud po modré do Lipové- lázně a po zelené údolím Vražedného potoka a pak úbočím k dolní stanici lanovky v Ramzové.
0.9km
více »
Koňská vyhlídka
Odpočinkové místo
Koňská Vyhlídka je název odpočinkového místa na turistické trase z Čerňavy na Šerák, asi po 2km je cesta rozšířena na skalním výchozu. Koňská Vyhlídka nese název díky tomu, že zde mohl spočinout vůz s potahem a ko…
1km
více »
turistické rozcestí - Pod Keprníkem
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází, severně, pod vrcholem Keprníku ukazuje turistům cestu do dvou směrů. Po značce červené ve směru Červenohorské sedlo, Bílý sloup, Vřesová studánka, Keprník - Šerák rozc., Černava, Ramzová a po značce modré ve směru Filipovice, Keprnický potok, Bystrý potok, Šerák rozc. - Šerák chata Jiřího, Obří skály, chata Jelenka, Pod Sněhulákem,…
1km
více »
Obří skály
Skalní útvar
Výrazná skalní dominanta krajiny tyčící se nad Vražedným potokem, nedaleko Ramzové a vrcholu Šerák. Jedná o skalní hradbu ze staurolitického svoru, vysokou 10-16 m, s typickými znaky zvětráv…
1.1km
více »
turistické rozcestí - Pod Šumným
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází pod vrchem Šumný ukazuje turistům cestu ve směru po modré značce ve směru Filipovice, Pod Točníkem, Keprnický potok, chata Výrovka, Bystrý potok - rozc. Pod Keprníkem, Šerák…
1.3km
více »
turistické rozcestí - Bystrý potok
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází u Bystrého potoku ukazuje turistům cestu modré značce ve směru Filipovice, Pod Točníkem, Keprnický potok, chata Výrovka - rozc. Pod Keprníkem, Šerák chata Jiřího, Obří skály, chata Jelenka, Pod Sněhulákem, Lipová-lázně.
1.3km
více »
Vražedný potok u Ramzové – historické přehrážky
Přehrada
Hned na úvod tohoto článku si upřesníme několika názvů a technických pojmů, bez kterých by mohl celý příspěvek pro někoho ztrácet smysl.
Vražedný potok pramení na úbočí Šeráku a nedaleko známého lyžařského stře…
1.7km
více »
Vražedný potok, dříve Mordgraben
Potok
Vražedný potok zní poněkud morbidně, i jeho původní německý název. Faktem ale je, že údolí, kterým se podél potoka jde po zelené značce k rozcestí Pod Obřími skalami, je nádherné.
Potok je kvůli sesuvům půdy na n…
1.9km
více »
Keprník
Vrchol
Čtvrtý nejvyšší vrchol Hrubého Jeseníku s výborným kruhovým rozhledem.
Na jeho svazích se vyskytují porosty smrčiny s charakteristickými vlajkovými smrky a místy vystupuje hrubozrnná tzv.…
2.1km
více »
Hrubý Jeseník - Keprník (1.423 m.n.m.) - nejvyšší hora v Keprnické hornatině
Vrchol
Keprník je se svou nadmořskou výškou 1.423 metrů nejvyšší horou v Keprnické hornatině a zároveň čtvrtým nejvyšším vrcholem Hrubého Jeseníku.
Přístup je jednoduchý. Kopeček se nachází v těsné blízkosti červené hřeb…
2.2km
více »
Keprnickou klenbou
Tipy na výlet
Na Ramzovou, vlakem. Pro nás turisty a lyžaře nejlogičtější spojení, byť ho máme poněkud komplikovanější nutností přestupu, a protože v rámci úspor je dnes většina stanic s automatickou obsluhou, chybí vlastně všu…
2.2km
více »
Za výhledy na Keprník
Tipy na výlet
Cílem našeho výšlapu a cílem nádherných výhledů je jeden z dominantních vrcholů Jeseníků - Keprník, 1422 m. Jdeme na celkem lehkou pěší tůru z Červenohorského sedla na Keprník. U hotelu v Červenohorském sedle se c…
2.2km
více »
Národní přírodní rezervace Šerák - Keprník
Rezervace
Rozlehlá Národní přírodní rezervace je s rozlohou 1170 ha druhou největší rezervací CHKO Jeseníky Leží v nadmořské výšce v rozmezí 850 - 1422,8m. Chrání subalpínské hole, významné porosty horských klimaxových sm…
2.3km
více »
Lanovka na Ramzové
Lanovka
Lanovka v Ramzové byla dlouhou dobu jedinou jesenickou lanovkou. Objektivně vzato nejedná se o jednu lanovku, ale dvě lanovky s přestupní stanicí na Čerňavě. Pokud si pamatuju, lanovka na…
2.3km
více »
Jelení stráň nebo Granátový příkop
Kaňon
Velkou část zajímavých lokalit Jeseníkách zpřístupňují turistické značky, nebo je míjí ve vzdálenosti, kde si může návštěvník alespoň rámcově utvořit představu o podobě těchto zajímavostí (Petrovy kameny, velká kotlina). Jsou však místa, kam turistické značky nevedou a jsou už relativně odlehlé, tudíž přímý pozorovatel leckdy ani nezpozoruje, že se kolem něco skrývá.
Jednu takovou libůstku můžeme najít na západním svahu…
2.9km
více »
Malá hřebenovka
Trasa
Druhá a kratší část hřebenovky Hrubého Jeseníku častěji jezdíme od západu na východ, ráno vlakem na Ramzovou, to je taková klasika, i když teď co nahoru jezdí jen rychlíky s kupéčky to už…
2.9km
více »
Ramzová - Šerák - Obří skály - Ramzová
Trasy
Náročnost trasy závisí na tom, zda využijete příležitosti nasednutí na lanovku a nebo zda celou trasu ujdete pěšky. Střední jsem volila z důvodu vystoupání na Šerák pěšky, pokud však vyjedete lanovkou, řekla bych …
3.2km
více »
Skiareál Bonera Ramzová
Ski areál
V současné době provozují čtyřsedačkovou lanovou dráhu z Ramzové na Čerňavu, dvousedačkovou lanovou dráhu z Čerňavy na Šerák a tři lyžařské vleky.Nezbytnou součástí lyžařského areálu jsou stravovací služby -…
3.2km
více »