Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
V tomto městě jsme se zastavili na naší velké cestě do Skotska, a to téměř jen náhodou. V plánu jsme to neměli, městem jsme projížděli, a právě při průjezdu městem nás tak zaujalo, že jsme se na chvíli zastavili. A nutno podotknout, že jsme se shodi na tom, že jsme udělali dobře.
Město patří do vlámské provincie Limburk a je známé pěstováním hrušek, jablek a třešní. Najdete ho severně od dálnice E40 mezi městy Lutych/Liege a Lovaň/Leuven.
V 7. století zde založil franský šlechtic sv. Trudo opatství, které se po jeho smrti stalo poutním místem. Již v 11. století zde byl vybudován hlavní kostel, v té době také vzniklo první opevnění - hliněné náspy, dřevěné ohrady a opevněné brány, které r. 1129 byly nahrazeny kamennými hradbami s věžemi a bránami. Začal se rozvíjet obchod s Anglií a Německem se lněnými látkami, město bohatlo a ve 13. století se stalo jedním z hlavních měst lutyšského knížectví. Na nynějším hlavním náměstí Grote Markt byla vybudována tržnice.
R. 1467 město dobyl Karel Smělý, vévoda burgundský, brabantský, lucemburský a geldernský a začalo období pomalého úpadku. Roku 1675 bylo zbouráno městské opevnění, církevní stavby chátraly. Až po roce 1830 byly využity jako školní a zdravotnická zařízení.
Z období opatství sv. Truda se do dnešní doby dochovaly románská věž (podle plánu města, který jsme získali v informačním centru, se jedná pravděpodobně o věž v blízkosti náměstí – nyní upravenou jako vyhlídková věž) a krypta, ale i několik dalších románských kostelů (Sint-Pieterskerk a Sint-Gangulfuskerk) a kaple Guvelingen.
V historickém centru na náměstí Grote Markt se nachází radnice s věží ze 17. století. Na věži jsou hodiny a je vidět i několik zvonů. Nejstarší část Radnice pochází dokonce ze 13. století. V přízemí v hale ze 14. století je informační centrum. Štít je barokní. Roku 1999 byla zapsána do Seznamu světového dědictví Unesco.
Vedle Radnice stojí kostel Lievenvrouwenkerk. Je to trojlodní kostel, jehož nejstarší části jsou ze 14. století. Původní věž ze 16. století se v r. 1668 zřítila. Současná vysoká štíhlá věž byla postavena v 19. století v novogotickém slohu. Z té doby je i řada dalších úprav.
Těsně u náměstí se nachází ještě barokní kostel Minderbroederkerk, který byl vybudován v letech 1731 - 1735. Zde musím říct, že je to jedna z mála barokních staveb, které jsme v Belgii viděli. Ale zato je nádherná.
Ve městě má být tzv. Bekináž Sint-Agnes s kostelem ze 13. století, která je také zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO. Bekináž jsou specifické objekty, které byly ve středověku obývány bekyněmi. Jednalo se o ženské náboženské sdružení, které vzniklo ve 13. století v Nizozemsku pro ženy, které chtěly sloužit Bohu, ale nechtěly se zcela odloučit od světa. Bydlely v menších domech, které byly obehnány zdí. Nemohu bohužel přesně určit, zda je to objekt v blízkosti náměstí – téměř v těsném sousedství s výše zmiňovanou snad románskou věží, který by této charakteristice odpovídal. Na plánku, který jsme v informačním středisku na Radnici získali, nelze přesně nic bližšího zjistit – ani o tomto objektu, ale bohužel jsem nikde nenašla ani tu Bekináž. Takže, bohužel, jsou to jen moje domněnky.
Parkovali jsme na velkém parkovišti u vlakového nádraží, parkovné se tam neplatí, ani jsme nezjistili časové omezení. Na náměstí to bylo kousek, věže byly docela dobrým orientačním bodem. Je pravda, že jsme se z náměstí příliš nevzdálili, určitě by bylo na co koukat i jinde, ale nám to stačilo. A trvalo nám to trochu přes hodinku. Takže mohu doporučit.