Leuven – radnice (Lovaň – stadhuis)
Jednou z nejvýznamnějších a nejkrásnějších památek stotisícového vlámského města Leuven je bezesporu budova radnice. Tato nádherná pozdně gotická stavba pochází z poloviny 15. století a najdeme ji na zdejším hlavním náměstí. které se tradičně jmenuje Grote Markt. A hned na úvod si můžeme prozradit, že kvůli jejímu vzniku se musela zásadně změnit tehdejší podoba náměstí, že svému původnímu účelu už neslouží, veřejnosti je zpřístupněna a v jejich zdech mj. sídlí zdejší turistické informační centrum.
Kamenná (vápenec z Lede) budova radnice byla postavena v letech 1439 až 1468 a pod její podobou jsou postupně podepsáni tři geniální brabanští architekti své doby - Sulpitius van Vorst (zvaný též Mistr Plissis), Jan II Keldermans (známý také jako Jan van Mansdale) a Matthijs de Layens. Jejich zásluhou vznikl objekt, který je všeobecně považován za jednu z nejkrásnějších pozdně gotických budov celé Evropy i za jednu z nejpůvabnějších a nejznámějších radnic světa. Její podoba měla vycházet z radnice bruselské, kterou však minimálně sochařskou výzdobou překonala a příbližila se vzhledově spíše k architektuře pozdně gotických staveb sakrálních.
Na rozdíl od (nejen) bruselské kolegyně nemá radnice v Leuvenu vysokou centrální věž, ale čtyři nárožní štíhlé vížky. Další dvě obdobné věžičky završují průčelní štíty, takže celá radniční budova vypadá, jako by ji završovala koruna tvořená šesticí věží. Nejméně zdobná a nejstarší z nich je ta na severovýchodním nároží.
Budova je třípodlažní a také její štítová průčelí charakterizuje trojka – v podobě počtu vertikálních os. Těch je na „dlouhých“ stranách radnice deset. Budovu zdobí celkem 236 soch umístěných v nikách. Tyto výklenky jsou původní, samotné sochy většinou kopiemi z II. poloviny 19. století. Sochy můžeme rozdělit do dvou kategorií – některé zobrazují biblické scény a související téma viny a trestu, jiné tvoří jakýsi lovaňský panteon představující nejvýznamnější zdejší historické osobnosti v dobovém a regionálním oděvu (v přízemí můžeme vidět učence, umělce a další historické osobnosti města, v prvním patře symboly boje za svobodu města a patrony zdejších farností a ve druhém patře vládce města z řad hrabat z Leuvenu a vévodů z Brabantu). Do věží bylo v letech 1895 až 1913 umístěno 87 soch představujících postavy biblické.
Za nejzajímavější (a hlavně nejpůvodnější) vnitřní části radnice bývají považovány dva gotické sály a vstupní hala (dvorana, mázhaus), která byla původně vlastně krytým pokračováním náměstí. Dnes tento prostor slouží jako místo pořádání různých slavnostních recepcí i oslav a zdobí jej plastiky z II. poloviny 19. století (Constantin Meunier), trámový strop a řezbářské práce z I. poloviny 15. století (sochař Willem Ards), které zobrazují scény ze Starého zákona. Na podobě Velkého gotického sálu s trámovým stropem a sloupovými hlavicemi se scénami z Nového zákona se opět podílel Willem Ards, jeho současná podoba je však už převážně neogotická (sál sloužil do roku 2009 jako jednací síň městské rady a zemského parlamentu, dnes je určen ceremoniím). Malý gotický sál pak zdobí zajímavá dřevěná gotická klenba. Ostatní sály prohlídkového okruhu jsou historizující, neogotické.
Větší rekonstrukcí či renovací prošla radniční budova v letech 1709 (příliš malý vchod byl tehdy upraven a přibyl další vstup i schodiště), 1825 až 1841, 1895 až 1913 a 1972 až 1983. Ta poslední proběhla ve druhém desetiletí tohoto století a stavební práce by zde měly probíhat až do roku 2027. Součástí radnice měla být původně také zvonice, ale k její stavbě nikdy nedošlo, i když se této myšlenky město zřejmě nikdy nevzdalo.
V současné době je sice radnice uzavřena kvůli koronaviru, ale za normálního stavu zde každý den probíhají komentované prohlídky s průvodcem. Ten zájemce seznámí s historií lovaňské perly pozdně gotické architektury i s příběhem 236 soch na její fasádě. Součástí prohlídky je vstupní hala, salonky ve stylu Ludvíků XIV., XV. i XVI., Velký a Malý gotický sál, Svatební síň a Zasedací sál městské rady. Prohlídky jsou denně v 15,00 hod. a holandštině, k tomu navíc o víkendu v 16,00 hod. v angličtině a ve 14,00 hod. ve francouzštině. Vstupné přijde na 4 eura, brožurka o budově radnice na 2 eura.
Chráněnou kulturní památkou je radnice v Leuvenu již od roku 1937 a tato právní ochrana byla postupně rozšiřována v letech 1942, 2009 a 2016. Jako adresa celého objektového bloku bývají uváděny – kromě nejznámější části na náměstí Grote Markt (č. 8-9) – také ulice Boekhandelstraat (č. 2) a Naamsestraat (č. 3). Jako stavební styl bývá kromě pozdní gotiky a neogotiky uváděn také neoklasicismus.
Zajímavý je také fakt, že kromě radnice, která ve svých historických zdech „hostila“ i policejní stanici nebo hostinec, je dominantou náměstí Grote Markt také monumentální kolegiátní kostel sv. Petra, jehož podobu určili stejní tři brabantští „radniční“ architekti.
A ještě jedna poznámka jako závěrečné PS: O historii a podobě této pozoruhodné pozdně gotické radnice, která pro většinu návštěvníků města vždy bude – v rozporu s první větou tohoto článku - jednoznačně nejkrásnější stavbou Leuvenu, by se jistě daly popsat desítky dalších stránek, ale autor článku se tentokrát rozhodl „zůstat skromný a v tom nejlepším přestat“ …