Loading...
Severoalbánské město Skadar a jeho okolí stojí rozhodně za návštěvu. I proto bylo prvním cílem naší cesty po Albánii a Černé Hoře. Se svými téměř 100.000 obyvateli je to čtvrté nějvětší město v Albánii. Ilyrská osada s názvem Scodra byla na místě dnešního města již ve 4. století př.n. l. Díky výhodné poloze na obchodní stezce se z ní postupně stalo antické město. Vývoj města postupně ovlivňovali Černohorci, Srbové, Benátčané a nakonec i Turci.
Na jižním okraji města se rozkládá pevnost Rozafa, která byla založena Ilyry roku 167 n.l. Stojí na vysokém kopci u soutoku tří řek - Buny, Kiru a Driny. Název dostala podle legendy od dívky Rozafy, která se dobrovolně nechala zazdít do do hradeb aby se při stavbě přestaly bortit. Ze zdi ji nechali trčet pouze ruku a prs, aby mohla konejšit a kojit svého syna.
Nejznámější církevní památkou Skadaru je katedrála sv. Štěpána. Je to sídlo skadarského biskupa a nejdůležitější katolický svatostánek v Albánii.
Západně od Skadaru se rozprostírá Skadarské jezero, největší na Balkáně. Má rozlohu 386 km2 a je vyhlášenou ptačí rezervací. Žije zde 270 druhů ptáků. Jezero je poměrně čisté, k čemuž přispívá i 50 pramenů vyvěrajících ze dna jezera. Ryby z jezera jsou vyhlášenou pochoutkou a to zejména skadarský kapr a úhoř. Toho jsme uzeného ochutnali a byl znamenitý.
Několik kilometrů severně od Skadaru u vesnice Mes stojí kamenný most z 18. století. Je to nejzachovalejší most v celé Albánii a klene se přes křišťálové vody řeky Kir. Má 13 oblouků a je dlouhý 108 metrů.