Skalní Jezírko v Prokopském údolí (Praha - Hlubočepy)
Skalní Jezírko v Prokopském údolí sice vzniklo teprve v roce 1905, ale i tak už bude navždy slavným. Právě tudy totiž v Pelíškách nesměl projet muž s koženou brašnou. A je zajímavé, že toto krásné místo můžeme spojovat s mnoha paradoxy. Záhadné Jezírko se nachází v Prokopském údolí, ale je zastavením NS Údolím Dalejského potoka. Je součástí lezecké oblasti, ale lézt se tady nesmí, i když Jezírko nemá žádnou konkrétní právní ochranu. Zajímavé jsou informace kolem hloubky jezerních vod (většinou se uvádí přibližně 10 m, ale prý je to jen asi třetina této hodnoty) a ani název této vodní plochy není zcela jednoznačný – říká se mu totiž Prokopské, Hlubočepské i Rusalčino.
Také samotný vznik Jezírka s průzračnou vodou, které patří k nejznámějším symbolům i nejpůvabnějším místům Prokopského údolí, je docela unikátní. Ve zmíněném roce 1905 (podle některých informačních pramenů se tak stalo až o sedm let později) totiž ve zdejším lomu při lámání kamene náhle a nečekaně vytryskl tak silný proud vody, že dělníci měli co dělat, aby vůbec stačili utéct. Nejen členům a příznivcům skupiny Olympic však musí být jasné, že v tom měl „prsty“ dynamit …
Jezírko je přibližně 106,5 metru dlouhé a 26 m široké (plocha 0,25 hektaru). Vzniklo díky silnému proudu podzemní vody, který vytryskl při odstřelu skály a rychle zatopil dno vápencového lomu, původně prý až do výšky asi 12 m. Je zajímavé, že se doposud nepodařilo najít žádný odtok ani přítok do jezírka, což by znamenalo, že se do něj voda dostává stále jen průsakem podzemních vod. Původně prý jezírko napájel také malý přirozený přítok na jeho severozápadním konci, ale ten zanikl v 70. letech minulého století při budování kanalizace pro Jihozápadní Město.
Ve vodách Jezírka žijí ryby (např. okouni) i mnozí další živočichové a pravidelně je navštěvují zástupci ptačí říše jako kachny divoké, labutě, lysky černé nebo potápky malé.
K jezírku vede krátká odbočka z turistické trasy Řeporyje – Hlubočepy a NS Údolím Dalejského potoka (zelená TZ).