Železniční zářez - přírodní památka
Turistické cíle • Přírodní památka
Lokalita se nachází v jihozápadní části Prahy v údolí Dalejského potoka v těsné blízkosti jihovýchodního hlubočepského viaduktu. Profil vznikl při stavbě železniční trati z Prahy do Rudné u Berouna budované zde začátkem 80. let 19. století a uvedené do provozu v roce 1873.
Hluboký zářez o délce kolem 80 m zde zastihuje geologickou hranici mezi srbskými břidlicemi a chotečskými vápenci. Lokalita je známým nalezištěm devonské fauny. Zdejší dřevěný most, který trať kříží, je součástí staré stezky, která spojovala plošinu dnešního Barrandova s oblastí starých Hlubočep a Zlíchova. Stezku můžeme docela dobře pozorovat v zářezu v břidlicích západní části chráněného území. Tyto srbské břidlice poskytly v době svého odkryvu množství zkamenělin, především vzácných suchozemských rostlin.
V současnosti se na jílovitých břidlicích udržují nízké porosty mateřídoušky a kostřavy. Dnes odkryté vápencové svahy ještě nedávno pokrývaly husté porosty trnky, náletového akátu a bezu černého. Současná péče o toto chráněné území spočívá v postupném odstraňování dalších nepůvodních dřevin, redukci trnky, a tak vytvoření prostoru pro návrat teplomilné vegetace typické pro Prokopské údolí.
Chráněné území se nachází na katastrálním území Hlubočepy a bylo vyhlášeno v roce 1988 o celkové rozloze 0,55 ha. Dnes je zařazeno do kategorie přírodní památka.
Kolem lokality prochází zeleně značená turistická cesta směřující údolím potoka, začínající u zastávky autobusu na Řeporyjském náměstí a končící u tramvaje v Hlubočepech.
Turistická mapa KČT 1:50 000 č.36 Okolí Prahy-západ/B5