Loading...

skalní zřícenina Drábské světničky

Turistické cíle Památky a muzea Zřícenina

Našim dalším cílem v Českém ráji jsou Drábské světničky.

Zbytky Skalního hradu na pískovcové hraně jsou jedním z nejvyhledávanějších cílů v Českém ráji. Skály spadají do stometrové hloubky, vyhlídka z nejrůznějších míst areálu na líbeznou krajinu, které vévodí Ještěd i oba Bezdězy a Ralsko.

Nepřístupné skály měli vždy svoji přirozenouobrannou funkci, není tedy divu, že místo bylo osídleno snad již ve 13. století a zřejmě někdy v první čtvrtině 15. století tady byl založen hrad, před zdokonalením střelných zbraní prakticky nedobytný. Skalní bloky byly propojeny dřevěnými mosty a zpřístupněny dřevěnými či kamennými schodišti, do pískovce bylo vytesáno na 30 světniček, sloužících především jako zásobárny.Žilo se v dřevěných obydlích.

Foto: Mikes150

Dnešní podoba pochází z doby kolem r. 1430 (ovšem ez dřevěných staveb, které zanikly), kdy byl hrad rozšířen husity, kteří po zničení kláštera v Hradišti potřebovali kontrolovat cesty údolím Jizery. Po první světové válce byla ovšem objevena hradní kaple o rozměrech 7x4 m s kamenou lavicí a oltářem s jamkou pro ostatky. To spochybňuje verzi, že Drábské světničky byly výhradně kališnickým hradem. Po bitvě u Lipan byl hrad opuštěn a zchátral. Vdoě třicetileté války skýtal útočiště obyvatelům okolních vsí, za druhé světové války se tady scházeli partyzáni i z řad místních horolezců.

Model Drábských světniček je obdivovanou součástí muzejní expozice v mnichovohradišťském zámku. Nedaleko Drábských světniček při značené turistické cestě, klesající ke vsi Dneboh, objevíme "šikmé stromy" neboli Tančící les. Šikmo rostoucí stromy tak připomínají sesuv půdy, který 17. 6. 1926 zničil 11 domů osady Kvačina.

Jak se tam dostat:

  • z Mnichova Hradiště po silnici č.268(směr Jičín) do obce Boseň, odtud vlevo přes Zásadku do osady Mužský a silničkou až na její konec k chatě Na krásné vyhlídce. Odtud po značené turistické cestě. Nebo pojedeme z Mnichova Hradiště po staré silnici (č.610) směr Turnov a v Hoškovicích odbočíme vpravo do Dnebohu, odtud pěšky po modré značce přes Tančící les.
  • Parkovat lze u chaty Na krásné vyhlídce, za Dnebohem v místech bývalé osady Kvačina na okraji Tančícího lesa.
Podobné příspěvky
Drábské světničky - skalní hrad

DRÁBSKÉ SVĚTNIČKY

lokalita 2 km J od Březiny

Další zajímavosti v nejbližším okolí či vmístě Mapa 19 B1

30 skalních místnůstek

První zmínka o objektu 1290

Jiný název objektu

Vlastní popis objektu ve stručné formě

Prvotní osídlení lokality je nutno tradovat společně s lokalitou Hrada do starší doby kamenné. Od této doby je až na několik vyjímek osídlení trvalé. Trvalejší osídlení a vznik jakéhosi obranného bodu je možno položit do začátku 13. století a teprve v jeho polovině zde začíná vznikat Hradiště. Vlastní hrad však vznikl až za husitských válek kolem roku 1430 kdy se zde zdržují husité. Nedlouho po bitvě u Lipan však husité hrad opouštějí a během dalších 50 let se zde zdržuje drobná šlechta, která však později také hrad opouští a celá stavba pustne. V průběhu 30-ti leté války se zde ukrývá prostý lid, stejně tak jako za druhé světové války se zde skrývají partyzáni. Do dnešní doby se zachovalo několik skalních místnůstek v sedmi skalních blocích, které jsou pospojovány můstky a žebříky. Nejzajímavější je prostora bývalé hladomorny, která je přístupná pouze okénkem ve stropě a uvnitř jsou dvě okénka. Nedoporučuje se lézti do jejího nitra z důvodu velmi obtížného výstupu, který je bez odpovídajícího vybavení téměř nemožný. Kdysi byly patrně na jednotlivých skalách vlastní obytné dřevěné nástavby. Hrad je dnes přístupný úzkou skalní rozsedlinou po pískovcovém schodišti přes dřevěnou stavbičku s výběrčím vstupného. Protější skála byla ulámána ve 20. století. V této době vzniklo i několik podvrhů dobových skalních rytin. Pověst o vzniku názvu hradu traduje, že zde sídlil i obr Dráb, který v okolí loupil. Skalní hrad se nalézá též 4 km severně po červené TZN od Valečova. Přístup je nejsnadnější po červené TZN z Mnichova Hradiště přes Valečov a Mužský k Příhrazům. Můžeme též zvolit modrou TZN od Zásadky u Valečova, která vytváří téměř okruhovou trasu přes okraj Mužského a Smrkovec k rozcestí TZN nad Zásadkou.

Drábské světničky - zřícenina skalního hradu

Drábské světničky najdete na okraji nádherného Českého ráje. Jedná se o skalní masív, na němž stával hrad. Zdejší skalisko vzniklo v třetihorách z naplavenin druhohorních písků a zpevnilo je tak, že odolaly vlivům eroze. Vznikla tak úžasná plošina s názvem Hrady, jejíž příkré stěny padají do stometrové hloubky. Plošina od pravěku lákala svou dominantní polohou nad okolní krajinou k osídlení. Archeologickými výzkumy tu byla zjištěna přítomnost člověka od nejstarších zemědělců po středověk.

Ve středověku se v této oblasti nacházelo původně šest hradů. Kromě nejlépe dochovaného hradu Valečov se z ostatních zachovaly většinou jen tesané světničky v pískovci bývalých hradů jako Klamorna, Hynšta nebo Drábské světničky. Na Hradech jsou nejznámější Drábské světničky, pevnostní soustava na nejzazším výběžku pískovcových skal na jihozápadní straně Hradů. V podstatě to jsou čtyři velké a tři menší skalní bloky oddělené od sebe úzkými štěrbinami a průrvami a od ostatního území Hradů hlubokou úžlabinou, v nové době uměle vylámanou a rozšířenou těžbou pískovce, kterou byl skalní blok, z něhož se původně vstupovalo do hradu, téměř úplně zničen. Na těchto skalách ještě dnes zůstaly zbytky osmnácti světniček buď zcela, nebo částečně vytesaných do pískovcové skály, stopy po sedmi dřevěných stavbách a šesti mostních konstrukcích spojujících jednotlivé skalní bloky. Z ostatních opevňovacích prací se zachovaly stopy po čtyřech uzávěrech a jedné palisádě a zbytky pěti chodeb vytesaných do pískovce.

Původní vstup do hradu byl po mostě, s největší pravděpodobností padacím, který spojoval nejvýchodnější skalní blok s areálem Hradů. Podle zachovaných stop bylo skalisko opevněno palisádou a vstup ještě zabezpečovala mohutná dřevěná věž. Odtud se šlo přes dřevěný můstek do dalších obytných prostor hradu. Světničky vytesané v pískovcových blocích sloužily především jako zásobárny, jako obydlí byly používány převážně dřevěné budovy, po nichž se dodnes zachovaly jen stopy jejich základů. Z ostatních prostor Drábských světniček zasluhuje pozornost především svatyně, objevená teprve po první světové válce. Je to místnost téměř 7 m dlouhá a skoro 4 m široká a vysoká. Uvnitř se podnes zachovala kamenná lavice při stěnách a oltář, ke kterému vedou tři stupně. Po stranách oltáře jsou výstupky, z nichž jeden mohl sloužit jako kazatelna. Při objevení kaple bylo zjištěno, že v oltáři byla vytesána jamka pro ostatky, zakrytá hrubě opracovanou břidlicovou tabulkou, nyní uloženou ve sbírkách mnichovohradišťského muzea. Šlo tedy o kapli vysloveně katolického typu. Kalich, který je dnes vytesán v bloku oltáře, je romantickým podvrhem vzniklým teprve po odkryti kaple ve 20. století. Vedlejší světnička je pokládána za obydli kněze. Pozornost také zaslouží nejjižnější úzký a vysoký blok zvaný Sloup, do něhož je vytesána světnička s jehlancovitou prohlubní sloužící pravděpodobně jako vězení. Prostor mezi skalami sloužící jako nádvoří byl podle zachovaných stop opatřen dřevěnou podlahou. V jedné ze světniček je zachován na stěně vytesaný kříž. Letopočty a staré nápisy ve světničkách byly zničeny návštěvníky objektu. Dvě světničky v nejzápadnějším nízkém skalním bloku jsou pravděpodobně mladší, pocházejí asi ze 17. století a se středověkým hradem nemají nic společného. Jsou jen dokladem toho, že ještě za třicetileté války sloužily Drábské světničky jako úkryt při průtazích císařského i švédského vojska. Celý objekt hradu svědčí o tom, že jeho stavitelé velice dovedně využili možnosti, které jim poskytovala jeho poloha, a vytvořili pevnost, která byla před zdokonalením střelných zbraní prakticky nedobytná. Ovšem téměř neřešitelnou otázkou zůstává, v které době a komu hrad sloužil. Nepodařilo se o něm zjistit jedinou písemnou zmínku, a jsme proto odkázání na více či méně pravděpodobné dohady. Nálezy keramiky svědčí o tom, že Drábské světničky byly osídleny od 12. do 15. století. Zdá se, že dřevěný a ve skále vytesaný hrad, po němž se nám zachovaly stopy, byl poslední etapou stálého osídlení. Není však vyloučeno užívání světniček jako příležitostného útočiště ještě mnohem později.

Vznik hradu na Drábských světničkách se nejčastěji klade do první čtvrtiny 15. století, kdy husitská vojska zničila klášter Hradiště. Připomíná se také blízkost Valečova, jehož tehdejší majitelé bratři Bernard a Bartoš z Valečova patřili k přátelům Jana Žižky z Trocnova a byli rozhodnými stoupenci husitství. Naproti tomu kaple katolického typu na hradě by spíš ukazovala na to, že Drábské světničky byly opěrným bodem a předsunutou stráží nepřátel kalicha v Pojizeří. Drábské světničky jsou jedním z nejnavštěvovanějších míst kraje. Rubem tohoto zájmu však je, že objekt návštěvami trpí, měkký pískovec narušovaný povětrnostními vlivy se rozpadá, a tak není příliš vzdálena doba, kdy zmizí i poslední pozůstatky Skalního hradu. Proto pracovníci Archeologického ústavu ČSAV v Praze postavili v městském muzeu v Mnichově Hradišti velký model, který zachycuje současný stav pro budoucnost.

Autem v obci Boseň odbočit doleva na Dneboh. Za hradem Valečov je možno odbočit Doprava na Mužský a dojet až na parkoviště u restaurace Krásná vyhlídka (GPS 50°31'58.072"N, 15°2'57.938"E). Druhá varianta je pokračovat z Bosně až za Dneboh a zde zaparkovat hned za obcí na přírodním parkovišti (GPS 50°31'43.803"N, 15°1'43.259"E).

Pěšky máte dvě varianty jak se na Drábské světničky dostat. Od Dnebohu vede cesta místy strmě do kopce po modré značce a míjí zajímavé místo sesuvu půdy. Dnes je možno toto místo poznat podle stromů, které ve snaze vyrovnat původní směr růstu, narostly do oblouku. Druhá varianta vede z parkoviště u restaurace Krásná vyhlídka vede skoro po rovině 1 km dlouhá cesta po červené značce s občasnými vyhlídkami ze skal.

http://www.interregion.cz/turistika/hrady_zamky/drabske_svetnicky/drabske_svetnicky.htm

Poslední aktualizace: 23.7.2011
Nadmořská výška:
354 metrů nad mořem
skalní zřícenina Drábské světničky na mapě
Autor: Mikes150
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí skalní zřícenina Drábské světničky

turistické rozcestí Dneboh - Kavčina
turistické rozcestí Dneboh - Kavčina
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází u obce Dneboh u parkoviště, které je východiskem k výstupu na Drábské světničky, ukazuje…
0.1km
více »
Drábské světničky
Drábské světničky
Fotogalerie
Drábské světničky jsou pozůstatky skalního hradu v Českém ráji. Náleží do Příhrazských skal. Je odtud výhled na…
0.2km
více »
Dneboh - Drábské světničky - Studený průchod - zřícenina Píčova statku a nenalezená Klamorna, rozhledna Dneboh
Dneboh - Drábské světničky - Studený průchod - zřícenina Píčova statku a nenalezená Klamorna, rozhledna Dneboh
Cestopisy
Vracíme se z turisticko - rozhlednové dovolené, jejíž větší část jsme…
0.2km
více »
za výhledy na Drábské světničky
za výhledy na Drábské světničky
Tipy na výlet
Míříme na jedno z nejkrásnějších a nejtajemnějších míst Českého ráje,…
0.2km
více »
Lesníci otevřou skalní hrad Drábské světničky, chystají tam úpravy
Lesníci otevřou skalní hrad Drábské světničky, chystají tam úpravy
Tipy a novinky
Skalní hrad Drábské světničky nedaleko Mnichova Hradiště ve Stř…
0.2km
více »
turistické rozcestí Drábské světničky
turistické rozcestí Drábské světničky
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází u známé turistické lokality Drábské světničky, ukazuje turistům cestu ve dvou směrech. Po…
0.2km
více »
Drábky – úžasné skalní město Drábské světničky
Drábky – úžasné skalní město Drábské světničky
Skalní útvar
Automobilem lze dojet na místo zvané „Na Krásné vyhlídce“, odkud vede cesta lesem po červené i modré turistické značce. Cesta o délc…
0.2km
více »
Drábské světničky
Drábské světničky
Tipy na výlet
Naše společná cesta začíná na Exitu 58 rychlostní silnice R10. Odtud směřujeme po trase Dobrá Voda, Boseň, Zásadka a Dneboh. Zde na…
0.2km
více »
Drábské světničky zůstanou zatím zavřené
Drábské světničky zůstanou zatím zavřené
Tipy a novinky
Letos se jako v jiných letech neotevře pro turisty na přelomu března a du…
0.2km
více »
Klamorna
Klamorna
Skalní útvar
Pozůstatky hradiště z pozdní doby kamenné a skalního hradu opuštěného v 1…
0.4km
více »
Drábské světničky
Drábské světničky
Tipy na výlet
Na silnici R10 přibližně v polovině mezi Mnichovým Hradištěm a Turnovem.…
0.5km
více »
Drábské světničky-Klamorna-Žabakor
Drábské světničky-Klamorna-Žabakor
Tipy na výlet
Z Tanvaldu jsme se po železnici přemístili do Březiny nad Jizerou-první…
0.5km
více »
Český Ráj-Mnichovo Hradiště, Valečov,Drábské světničky, Příhrazy
Český Ráj-Mnichovo Hradiště, Valečov,Drábské světničky, Příhrazy
Tipy na výlet
Konečně nastal ten den, kdy s manželem začínáme naši několikadenní pouť po…
0.5km
více »
Píčův statek v Českém ráji
Píčův statek v Českém ráji
Trosky
Když jsme procházeli Zlatou stezkou Českého ráje, zaujala nás u odbočky n…
0.5km
více »
Studený průchod
Studený průchod
Soutěska
Skalní štěrbina Studený průchod se nachází cca v polovině cesty mezi Krásnou vyhlídkou a Drábskými světničkami. Skalní štěrbina o…
0.6km
více »
Drábské světničky
Soutěž 2 body
www.turistikaprozivot.cz
Drábské světničky
Zřícenina
Zbytky skalního hradu Drábské světničky, které dnes tvoří malebný labyrint…
0.6km
více »
Zřícenina Drábské světničky
Zřícenina Drábské světničky
Zřícenina
Když už zamíříte za krásami Českého ráje, myslím, že kromě nejznámějších míst, je dobré též navštívit zříceninu Drábské světničky…
0.6km
více »
Za krásnými výhledy a skalami, okolím Drábských světniček
Za krásnými výhledy a skalami, okolím Drábských světniček
Tipy na výlet
Vážení přátelé turistiky i Turistiky, rád bych výás pozval na výlet okolím Drábských světniček, které se nacházejí nedaleko obce Dne…
0.6km
více »
Obec Dneboh a zajímavá vyhlídková věž
Obec Dneboh a zajímavá vyhlídková věž
Rozhledna
Nedaleko Mnichova Hradiště se nachází obec Dneboh (264 m.n.m.). Když jsme tudy projížděli, zaujala nás zdejší malá, ale zajímavá vyh…
0.6km
více »
ROZCESTÍ OLŠINA
ROZCESTÍ OLŠINA
Rozcestí
Turistický rozcestník nacházející se 1,5 km po žluté od žst. v Březině.…
0.7km
více »
turistické rozcestí Studený průchod
turistické rozcestí Studený průchod
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází u soutěsky zvané Studený průchod nedaleko drábských světniček, ukazuje turistům cestu ve…
0.7km
více »
Putování Příhrazskými skalami
Putování Příhrazskými skalami
Tipy na výlet
Příhrazské skály, západní cíp Českého ráje nacházející se nadohled od…
0.9km
více »
Putování Rájem
Putování Rájem
Cestopisy
Kdo z turistů by nemiloval oblast, tak přiléhavě a poeticky…
1.1km
více »
Mužský
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Mužský
Kopec
Skalní plošina a vyhlídkový čedičový vrch (463 m) se nachází východně od …
1.1km
více »
Mužský
Mužský
Tipy na výlet
Směřujeme do západní části českého ráje k čedičovému vrchu Mužský - 463 m.…
1.1km
více »
Českým rájem - Valečov - Drábské - Mužský
Českým rájem - Valečov - Drábské - Mužský
Tipy na výlet
Dnes se  vydáme na klasickou trasu - Valečov -> Klamorna -> Drábsk…
1.1km
více »
Procházka na vrch Mužský nejenom pro muže
Procházka na vrch Mužský nejenom pro muže
Kopec
Vrch Mužský je se svojí nadmořskou výškou 463 metrů nejvyšším bodem okresu Mladá Boleslav. Tento výrazný kopeček je součástí Chráněn…
1.2km
více »
turistické rozcestí Na Krásné vyhlídce
turistické rozcestí Na Krásné vyhlídce
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází u Penzionu Na Krásné vyhlídce, ukazuje turistům cestu do tří směrů. Po modré značce ve směru…
1.4km
více »
Drábské světničky
Drábské světničky
Tipy na výlet
Z parkoviště před restauraci Krásná vyhlídka vyrazíme po červené značce…
1.7km
více »
Valečov
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Valečov
Hrad
Zřícenina hradu Valečov se nachází na Zlaté stezce Českého ráje východně …
2.2km
více »
zavřít reklamu