Putování Příhrazskými skalami
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Příhrazské skály, západní cíp Českého ráje nacházející se nadohled od Mnichova Hradiště, to je cíl našeho výletu.
Výchozím bodem při našem putování byla obec Dneboh, kde se dá na konci obce bezproblémů zaparkovat. Přes Dneboh prochází modrá turistická značka, po které odtud vyrázíme na výlet po tomto kouzelném kraji.
Za čím jedeme?
Od parkoviště začínáme ihned stoupat k asi nejznámějšímu místu zdejšího kraje, jímž je bývalý Skalní hrad Drábské světničky.
Hrad zde vznikl asi ve 13. století a zajímavostí jistě je, že byl o 200 let později i útočištěm husitů pro svou nedobytnost. Hrad je soustavou světniček a komor vytesaných do sedmi samostatných skalních bloků. Jejich propojenost zajišťovaly dříve dřevěné mostky, dnes jsou zde nainstalovány železné lávky, takže je možno si bezproblémů projít celý areál bývalého hradu. Z Drábských světniček se nabízí i krásný výhled do kraje směrem k hradu Bezděz. Kouzelné je i nejbližší okolí pod námi, kudy protéká řeka Jizera.
Po prohlídce tohoto nádherného místa se vydáme po červené značce k místu, kde kdysi stával další Skalní hrad Klamorna. Stejně jako Drábské světničky i zde hrad vznikl ve 13. století, i když podle archeologických nálezů bylo toto místo osídleno již ve 3. století n. l.. Z bývalého hradu, který byl umístěn na pískovcovém ostrohu a odkud je krásný výhled na Pojizeří, se toho moc nezachovalo. Asi nejviditelnějším a nejpřístupnějším místem, který existenci hradu dokládá je skoro zasypaná nádrž na vodu.
Dalším místem, které nejde při cestě minout je zřícenina bývalého Píčova statku. Usedlost o níž se zmiňují písemné prameny již v 16. století se nachází kousek od Klamorny, na místě, kde se dříve rozkládalo hradiště Hrada.
Po prohlídce bývalého statku, který v dnešní podobě působí až strašidelně pokračujeme stále po červené značce až na rozcestí Skalka. Zde přejdeme na značku zelenou a protože až sem jsme od Píčova statku stále klesali, tak opět začneme nabírat výšku, aby jsme se dostali do obce Mužský.
Obec se rozkládá pod stejnojmenným vrcholem a jsou v ní k vidění krásné roubené chaloupky. Samotný vrch nad obcí je pak unikátním čedičovým kuželem uprostřed pískovcové stolové hory. Na vrcholu samotném je pak kamenná mohyla, která připomíná, že se zde v prusko-rakouské válce v roce 1866 opevnilo rakouské dělostřelectvo.
Od Mužského pokračujeme stále po zelené až k turistické chatě Na krásné vyhlídce. Název tohoto místa přesně vystihuje to, co zde uvidíme. Od chaty se nám otevře nádherný výhled směrem na Ještědský hřeben, Jizerské hory a Krkonoše.
U chaty přecházíme opět na červenou značku a přes Studený průchod, což je asi 125 metrů dlouhá stěrbina ve skalách, kde ani v létě teplota nepřesáhne 10°C se začínáme vracet zpět k Drábským světničkám. Značka zde vede po samém okraji Příhrazských skal, takže se nám odsud otevírají nádherné výhledy do krajiny.
Když pak dorazíme k Drábským světničkám, sestoupíme po modré značce zpět na parkoviště v obci Dneboh.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Občerstvili jsme se v kiosku, který je součástí restaurace Na krásné vyhlídce.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Krásné výhledy do kraje, to je to co nás asi na tomto výletě nejvíce zaujalo, aniž bych tímto nechtěl snižovat zajímavost a krásu dalších míst, která jsme navštívili.
Ostatní informace
Všechna popsaná místa jsou volně přístupná, nikde se vstupné neplatí. Pouze vstup do vrcholových partií Drábských světniček je omezen aktuálním počasím. Za sněhu a náledí bych tam určitě nešel.