Loading...
Turistické cíle • Sport a rekreace • Ski areál
Dlouhá léta se v průvodcích uvádělo, že největší středisko lyžování v Jeseníkách je Malá Morávka, lépe řečeno přilehlý Karlov pod Pradědem, který je částí obce. S tím už se asi příliš souhlasit nedá. V určité době asi Malou Morávku předčila Ostružná – a to zejména díky svým částem Petříkov a hlavně Ramzové. Kdo by si však dal práci s počty, asi dnes zjistí, že patrně největším lyžařským střediskem Jeseníků je Loučná nad Desnou. Samozřejmě díky charakteru obce i hor se nejedná o jednolité středisko, ale spíš jen o řadu menších a větších areálů na velkém katastru obce. Celkem jde o sedm areálů. Čtyři z nich jsou spíše malé areály (Oáza, Kocián, Kareš a Šindelná). Následují pak tři areály aspirující na přízvisko Top. Nejstarší (a nejznámější) je na Červenohorském sedle, další a nejnovější středisko najdeme v Koutech na svazích Mravenečníku. To, pokud se v budoucnu uskuteční záměry by se mělo přiřadit k největším areálům v ČR. Prostřední věkem a velikostí nejmenší ze zmíněných tří je areál v Přemyslově.
Ten vystavěla za pomocí dotací dřevařská společnost Desná a.s. Ta je tak zároveň majitelem ještě areálu Šindelná, na protějším svahu mamutího kouteckého areálu. Areál Přemysl je položen na severním svahu Jelení skalky nad Přemyslovským sedlem oproti mohutné hradbě protější kupy Černé stráně. Areál byl koncipován dle projektu jako Alpské středisko v Jeseníkách. To obnášelo výstavbu či vykácení poměrně velkých sjezdovek, po určité době v Jeseníkách konečně delších. K tomu i zcela nové lanovky – čtyřsedačky značky Doppelmayer. (do té doby byly lanovky spíše repasované). Od vrcholu Jelení skalky vede ve velkém oblouku modrá sjezdovka dlouhá cca 1,2 km. Přímo vedle lanovky je pak sjezdovka červené barvy – i obtížnosti, která je vlastně ve středu v délce asi 200 metrů v černém, tedy nejobtížnějším označení. Přímá trať má délku necelých 800m. Vedle modré sjezdovky najdeme asi 400m dlouhý vlek se cvičnou sjezdovkou a pod ní i dětský pás s lyžařskou školou. Poněkud nešťastně je umístěno parkoviště nad příjezdovou cestou od Loučné v úzkém pásu mezi silnicí a lesem, takže kdo přijede později, musí se víc projít. Pár parkovacích míst je sice kolem provozní budovy s restaurací, ty jsou spíš pro známé. Návštěvníci se musí spolehnout hlavně na vlastní Dopravu. Středisko sice provozuje skibusy, ty jezdí ale pravidelně jen o prázdninách, v mimosezoně jen na vyžádání a to většinou i o víkendech. Středisko nespoléhá jen na sjezdaře, nabízí i běžecké stopy. Rolbují se stopy v okolí Ucháče (je to tisícovka) ve slušné nadmořské výšce, někdy až do Pekařova. Pod Černou strání vede stopa k Poniklému potoku a do Annína (součást Koutů) s možností napojení k trasám na Červenohorské sedlo. V loňském roce vozili běžkaře na lanovce zdarma (snad podle Branné), uvádějí to i na momentálním webu. Lze jen doufat, že tradice zůstane zachována. Celodenní dospělá permanentka je 480,- Kč, což je dnes v Jeseníkách u slušně vybaveného střediska obvyklá cena. Modrá sjezdovka je kompletně osvětlená, nabízí tak nejdelší trať pro noční lyžování v Jeseníkách.
Přemyslov býval dřevorubeckou osadou, po odsunu zde zůstalo jen pár chalup. Dnes je vlastně bez stálého obyvatelstva. Vlastně tu prozatím není žádný hotel, nebo penzion kde by zůstávalo více hostů přes noc. I možná proto byla první sezona předčasně ukončena v půlce února 2008. Tehdy nějaký dobrák podpálil dřevěný domek u lanovky. Požár tehdy kompletně zničil elektroinstalaci a poškodil lano lanovky. Na příští rok tedy muselo být lano vyměněné a obslužný domek byl už vyzděný. Další sezony již takové povyražení nepřinesly.