Slavičínský chrám sv.Vojtěcha
Stojí na návrší vypínajícím se severně od náměstí Mezi Šenky a středu Slavičína a je dostupný ulicí Komenského, po níž je to k němu z rynku okolo nemocnice asi 300 metrů.
Farní kostel sv.Vojtěcha je nejcennější památkou města a zároveň jedním z nejstarších sakrálních objektů v celém širém okolí, neboť vznikl již ve 13. století.
V druhé půli století sedmnáctého k němu nechal Zdeněk ze Zástřizl, sídlící na zámku v blízkých Divnicích, přistavět dvě boční kaple. Kromě kaplí k chrámu roku 1690 nově přibyl kůr a dřevěná věž zvonice. Ta byla na začátku dalšího století zničena požárem a při dalším velkém ohni, jež chrám zachvátil v roce 1775, shořel nejen celý kostel, ale i nově vystavěná, již zděná věž.
Díky sbírkám od věřících byl chrám opraven a těsně před koncem století „páry a vody“ přestavěn v pseudobarokním stylu. Je orientovaný a součástí jeho západního vstupního průčelí je vysoká věž.
O původní zvony přišla v obou světových válkách, kdy byly zabrány pro válečné účely. Nové tři zvony věž nese až od roku 1946. (K oslavě Milénia svatého Vojtěcha k nim roku 1997 přibyl i zvon čtvrtý.)
Další pohroma, kterou byl kostel postižen, se odehrála v roce 1975, kdy byl hlavní oltář napaden dřevomorkou. Proto musel být odstraněn a namísto něj vzniklo zcela nové kněžiště.
K nejcennějšímu mobiliáři patří pískovcová křtitelnice z roku 1660, ale mně se při návštěvě nečekaně otevřeného interiéru (v chrámové lodi zrovna probíhal úklid a bylo mi zde dovoleno nejen vejít, ale fotit), líbily i zastavení křížové cesty a pak ty tři velké obrazy na stropě.
Před kostelem stojí socha sv.Jana Nepomuckého, která je pouze kopií. (Originál možno spatřit ve slavičínském městském muzeu.)