Slovanské hradiště Zabrušany
Na okraji obce Zabrušany směrem na Všechlapy, nedaleko města Teplice (v Čechách) se kdysi nacházelo třídílné, ranně středověké Hradiště, které bylo jedním z největších a nejvýznamnějších v oblasti mezi Českým středohořím a Krušnými horami.
Areál slovanského hradiště byl osídlen již v pozdní době kamenné obyvatelstvem kultury s nálevkovitými poháry. Archeologicky bylo zjištěno i pozdější osídlení z doby halštatské. Hradiště s výše popsaným opevněním zde však vzniklo patrně až v 9. století a bývá také dle určitých historických zpráv spojováno se sídlem knížete Vistracha. Jako významné centrum státní správy ve zdejší oblasti fungovalo ještě po polovině 10. století. Poté začal jeho význam upadat vzhledem k nově budovanému přemyslovskému správnímu centru v nedaleké Bílině. Přesto život na hradišti přetrvával dále. Některé stavební úpravy vnější hradby jsou totiž datovány až do přelomu 11. a 12. století.
Severozápadní část areálu hradiště, které mělo rozlohu pět hektarů, vymezuje Vodní nádrž Všechlapy. Jihovýchodní plocha je ohraničena silnicí spojující Zabrušany a Všechlapy. Ostroh, na němž se hradiště nachází, výrazně vystupuje z okolní ploché KRAJINY. Právě jeho prudké boční svahy skýtaly hradišti ochranu. V minulosti byly tyto svahy vymodelovány dvěma potoky, které ostroh s hradištěm obtékaly. Kromě těchto bočních svahů, na jejichž okraji byla dle předpokladu archeologů vybudována opevnění palisádové konstrukce, chránily hradiště ještě tři příčné valy s příkopy. Těmi byla zároveň rozdělena jeho plocha na tři samostatné části.
Vnitřní, dnes již málo patrný val byl původně sedm metrů širokou hradbou, která byla vybudována v kombinaci dřeva a hlíny s čelní stranou tvořenou z nasucho kladených kamenů. Před ní se nacházel příkop třináct metrů široký a čtyři metry hluboký. Velmi podobně bylo řešeno provedení prostředního, osm metrů širokého valu s příkopem na vnější straně. Nejmohutnější však bylo vnější opevnění. Deset metrů široká hradba byla na rozdíl od předešlých dvou vybavena i na své vnitřní straně zdí z nasucho kladených kamenů. Také před touto hradbou se nacházel mohutný příkop. Dnes v těchto místech prochází silnice ze Zabrušan do Všechlap.
Zaparkovat lze například na místní komunikaci v Zabrušanech před Kostelem svatých Šimona a Judy. Na náhorní plochu hradiště je vhodné vystoupat bočním svahem po polní cestě (ze směru od Obecního úřadu), na jejímž začátku je informační tabule.
*
Nedaleko odsud jsem navštívil jeden velice zajímavý kopeček:https://www.turistika.cz/mista/boren-draci-hora-u-biliny
*
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/
Nadmořská výška:
222 metrů nad mořem
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.607, 13.787)
Poslední aktualizace: 7.3.2023
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Zabrušany
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Slovanské hradiště Zabrušany
Program na státních památkách v Ústeckém kraji v září 2019
Tipy a novinky
Přehled akcí 4.–16. září
7.–15. září / Dny evropského kulturního dědictví / zámek Benešov nad Ploučnicí
Dny evropského dědictví jsou významnou poznávací akcí, která má rozšiřovat historické podvědomí o národn…
0.3km
více »
Vodní nádrž Všechlapy
Vodní nádrž
Mezi Duchcovem a Teplicemi, na severním okraji obce Zábrušany byla vybudována v roce 1961 velká vodní nádrž. Nádrž je na soutoku potoka Bouřlivec a Loučenského potoka.. Slouží jako záložní zdroj vody pro elektrárn…
0.4km
více »
Slovanské hradiště v Zábrušanech
Hradiště
Na návrší v blízkosti kostela a obecního úřadu v Zábrušanech bývalo slovanské hradiště Lemuzů z 8. století. Hradiště bylo ve své době střediskem obchodu a řemeslné výroby, což dokazují archeologické nálezy. V roc…
0.4km
více »
Zabrušany - Kostel sv. Šimona a sv. Judy
Kostel
Zabrušany, obec ležiaca v nadmorskej výške 230 metrov približne v strede údolia medzi Krušnými horami a Českým středohořím je historicky zaujímavou. Na mieste nad obcou stálo už v 8. - 12. storočí opevnené hradisko. Obec sa v písomnej zmienke prvýkrát spomínala v 13. storočí ako sídlo Jaroslava zo Zabrušan. Hlavnou sakrálnou pamiatkou Zabrušan je farsky rímskokatolícky kostol sv. Šimona Kananejského a sv. Judy Tadeáše. Prvý kostol v obci stál už v období okolo roku 1384, jeho stavebný sloh nie je známy…
0.5km
více »
Vodná nádrž Všechlapy a prechádzka jej okolím
Vodní nádrž
Vodná nádrž Všechlapy sa nachádza v okrese Teplice, Ústeckom kraji pri obci Zabrušany neďaleko Duchcova, jej názov je odvodený z názvu obce Všechlapy, časti obc…
0.6km
více »
Zámek v Duchcově - poslední sídlo Casanovy.
Zámek
Zámek v Duchcově – poslední sídlo Casanovy.
Zámek,kde dožil svá léta známý milovník žen a světoběžník Casanova dal vystavět v letech 1675 – 1685 v Duchcově Jan Bedřich z Valdštejna podle plánů arc…
0.7km
více »
Zabrušany - Prechádzka okolo rybníka Heřman
Rybník
Zabrušany sú obcou v okrese Teplice v Ústeckem kraji s približne 1100 obyvateľmi. Medzi Zabrušanmi a ich časťou Želénky leží rybník nazývaný Heřman. Okolie rybn…
1km
více »
Přes pár vesnic a Všechlapské přehrady k vytouženému mostu v Želénkách
Cestopisy
Neděle byla, co počasí se týká, jako vymalovaná, a tak jsme neseděly doma a vyrazily s kamarádkou a mým pudlíkem do přírody…Vzaly jsme to z Řetenic přes Panorama, odkud byly nádherné výhledy na velký k…
1.1km
více »
Za kamenným mostem do Želének, aneb není most jako most...
Cestopisy
Nevím, zda tento článek mohu nazvat cestopisem…Podle mě má na to plný nárok, už proto, že to cesta byla, byť začala a skončila úplně jinak, než jsem měla v plánu.
Mám ráda kamenné mosty a tak jsem se za jedním z nich vydala. Na mapě jsem si našla, že se takový obloukový most nachází v obci Želénky, jež přísluší k Zabrušanům. A jsou tam i jiné památky k vidění…
O této obci…
1.3km
více »
Želénky - Novobarokní kaple
Kaple
Obec Želénky sa prvýkrát spomína v roku 1393, dnes má obec približne 330 obyvateľov.Hlavnou sakrálnou pamiatkou obce Želénky v okrese Teplice, časti Zabrušan je novobaroková kaplnka. Kaplnku postavili v roku 1933 podľa pôvodnej barokovej kaplnky. Pôvodná kaplnka musela ustúpiť, bola v 30. rokoch 20. storočia spolu s ďalšími budovami v juhozápadnej časti obce zbúrana z dôvodu ťažby uhlia. Presný vznik pôvodnej kaplnky nie je známy, zakre…
1.3km
více »
Želénky - Pomník Obetiam 1. a 2. svetovej vojny
Pomník
Želénky, obec s približne 380 obyvateľmi v okrese Teplice je časťou obce Zabrušany. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1393 ako Selnicz, osídlenie na dnešnom území obce bolo oveľa skôr. Ani Želénky neobišli hrôzy dvoch svetových vojen a k pamiatke ich obetí v obci postavili pomník. Pomník obetiam 1. a 2. svetovej vojny tvorí hranolovitý kamenný stĺp na podstavci štvorcového pôdorysu. Hornú časť stĺpu tvorí hlavica s reliéfami. Na čelnej časti stĺpa sú umiestnené dve pamätné dosky z čierneho mramoru,…
1.4km
více »
Želénky - Historický kamenný most
Most
Želénky v okrese Teplice a Ústeckom kraji sú časťou obce Zabrušany, je to asi jeden kilometer južne pod Zabrušanmi. V Želénkach žije približne 300 obyvateľov. P…
1.4km
více »
Sfingové jezírko v zámeckém parku v Duchcově
Výletní místo
Sfingové jezírko v zámeckém parku v Duchcově.
V duchcovském Zámeckém parku, který má rozlohu 26 ha se nachází při okraji vstupu jezírko sfing.Celé jezírko je po svém okraji…
1.5km
více »
Lahošť - "Vápenka", bývalý zatopený vápencový lom
Jezero
Pokiaľ budete cestovať teplickým okresom, konkrétne medzi mestami Teplice a Duchcov a máte čas na odpočinok, alebo pozrieť si krásne miesto v prírode, treba sa …
1.6km
více »
Walterova vápenka v Hudcově.
Technická památka
Bývalá vápenka stojí na jižním okraji Hudcova u silnice vedoucí do Všechlap. Byla postavena v polovině 19. století. Zděná jednopodlažní budova, ke které je přis…
1.6km
více »
O obci Újezdeček
Tipy na výlet
O obci Újezdeček.
Obec Újezdeček měla v minulosti název Malý Újezd a byla známa v souvislosti s klášterem benediktinek v Teplicích. Až teprve v dochovaných pramenech se o něm píše v r. 1398, a sice v …
1.7km
více »
Lahošť - Historické mosty
Most
Obec Lahošť v okrese Teplice sa v písomnej zmienke spomínana v roku 1450. V roku 1882 v obci objavili počas výkopových prác poklad - bronzový kotol s rôznými pr…
1.8km
více »
Barokní most v Lahošti.
Most
V druhé polovině 18. století byl na jihovýchodním okraji obce Lahošť postaven barokní most přes potok Bouřlivec. Most má dva segmentové oblouky s opěrným pilířem uprostřed. Zděná část mostu byla později částečně o…
1.8km
více »
Lahošť - Výklenková kaple so sochou sv. Jana Nepomuckého
Kaple
Barokovou pamiatkou v obci Lahošť, ležiacej medzi Duchcovom a Teplicami, je výklenková kaplnka so sochou sv. Jana Nepomuckého z roku 1733. Kaplnka má v pôdoryse tvar obdĺžnika, fasáda má hladké pilastry, je ukončená rímsou a segmentovým štítom. V nike kaplnky je umiestnená pieskovcová socha sv. Jana Nepomuka. Socha je umiestnená na hranolovitom podstavci. Sv. Jan Nepomucký je odetý v dlhom plášti, na hlave má biret, v pravej ruke drží palmovú ratolesť, v ľavej má kríž.V niké sú okrem sochy umiestnené a…
1.8km
více »
Knížecí zámecká zahrada v Duchcově.
Výletní místo
Knížecí Zámecká zahrada v Duchcově.
Knížecí zahrada byla původně malou „rajskou“ zahradou pražského arcibiskupa Jana Bedřicha z Valdštejna. Byla na vyvýšené části poblíž zámku.Později byla rozšíře…
2.1km
více »
Duchcov - pomník obětí důlní katastrofy na Nelsonu III.
Pomník
Ťažba uhlia pod Krušnými horami, v Severočeskom hnedouholnom revíre bola v minulosti veľmi rozšírená. K viacerým hnedouholným dolom patril aj Nelson III, ktorý v roku 1885 založila anglická ťažiarska spoločnosť vedená Williamom Refeenom. Na dole Nelson III ťažili jedno z najkvalitnejších druhov hnedého uhlia s bohatou výhrevnostou. Práca pri ťažbe uhlia v podzemí je veľmi namáh…
2.2km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Zámek v Teplicích a Výstava ručně dělaných mýdel
Zajímavost
Od 5. 3. – 24. 4. 2016 probíhá v teplickém zámku ve třetí výstavní místnosti výstava ručně dělaných mýdel.
Výrobky z této výstavy…
2.3km
více »
Letohrádek Ladenburg.
Drobné památky
V roce 1821 nechal hrabě August Ledebour-Wicheln postavit v blízkosti Tuchlovského rybníka lovecký zámeček a nedaleko od něho letohrádky Belveder a Ladenburg. Ty se staly oblíbeným výletním místem lázeňských hostů…
2.7km
více »
Duchcov-jarní procházka rozsáhlým zámeckým parkem
Výletní místo
Duchcov- jarní procházka rozsáhlým Zámeckým parkem.
Vyjely jsme naše parta ženských do Duchcova skoro jako každý rok prohlédnout si celý zámecký park,který má neuvěřitelně…
2.9km
více »
Duchcov
Zámek
Zámek Duchcov je architektonickým skvostem severních Čech a kulturní dominantou města Duchcova v Ústeckém kraji. Zámek je možné navštívit v dubnu a říjnu od středy do neděle a od květ…
2.9km
více »
G. Casanova na zámku Duchcov
Tipy na výlet
Giamo Casanova byl znalec žen, světoběžec a legendární postava 18. stolení. Jméno Giamova Casanova je se zámkem Duchcov nejvíce spjato v posledních letech jeho života. Casanova na zámku Duchcov st…
3.2km
více »
Duchcov
Městečko
Duchcov leží v Ústeckém kraji, jihozápadně od města Teplice. Duchcov najdeme mezi dvěma horskými pásmy, Krušné hory a České středohoří. Město je známé jako poslední útočiště dobrodruha a milovníka Giacoma Casano…
3.3km
více »
První zahřívací vycházka po zimě okolo Teplic
Cestopisy
První zahřívací jarní vycházka po zimě okolo Teplic….
Čtením článků na Turistice už mě začínaly svrbět nohy, jenže ve sněhu - já letitá „dáma“ jsem si nedovolila vůbec jít, abych neuklouzla a nezapřičinila si před příchozím a dlouho učekávaném jaru nějakou tu nehodu a pak byla úplně k nepotřebě a tak jsem radši počkala na příznivější dobu. Ta se mě naskytla teď…
4.3km
více »
Lázně Teplice
Lázně
Teplice leží v Západních Čechách, západním směrem od města Ústí nad Labem a nedaleko hranice s Německem. Město se rozkládá pod východními vrcholky Krušných hor. Teplice jsou známým lázeňským městem, které je označ…
4.9km
více »