Slovenské hrady : Zřícenina hradu Lietava
Turistické cíle • Památky a muzea • Zřícenina
Nedaleko od Žiliny je směrem na Rájecké Teplice malá obec Leitava a nad ní se majestátně tyčí zřícenina stejnojmenného hradu. Při našem turistickém výletě jsme chtěli tento hrad navštívit. K hradu se dá dostat z různých míst. Nejkratší cesta je z Leitavy místní části Majer asi 30 min po modré značce, nebo z obce Lietavská Svinná po zelené značce asi 45min. My jsme vyšli z Lietavské Lúčky po modré značce přes Lietavu na hrad. Tato trasa zabere asi 1:15hod. Trasa zpočátku vedle mírným stoupáním hlavně po loukách , ale od Lietavy už začala prudce stoupat. Samotný hrad je už z dáli vidět a tak jsme si stále říkali „už tam budeme“. Když jsme dorazili nahoru, tak jsme byli překvapeni jak velký hrad to opravdu v minulosti byl. Podle rozlohy to je druhý největší hrad na Slovensku hned po Spišském hradě. I když počasí nebylo zrovna příznivé a výhledy do dáli na Malou Fatru byly v mracích i tak jsme si celý hrad prolezli. Zřícenina tohoto hradu je velice pěkná a zajímavá a rozhodně stojí zato jí navštívit.
Trochu z historie hradu:
Hrad byl postaven zhruba v polovině 13.století jako administrativní a vojenské centrum pro svojí strategickou polohu. Hrad měnil své majitele, jedním byl i král Zikmund Lucemburský. V Druhé polovině 15.století patřil slovenskému šlechtici Pavlu Kiniimu, který se zasloužil o jeho rozsáhlou přestavbu a lepší opevnění. Počátkem 16.století dostal do vlastnictví hrad Mikuláš Kostka jehož dcera Barbora si vzala za manžela Františka Turza. A tak se hrad dostal do vlastnictví bohatého a mocného rodu Turzovcu. Ti se o své panství a hrad starali a udělali další přestavby hradu do renesančního stylu. Po Františkovi se stal pánem hradu jeho syn Juraj, který se zasloužil o potrestání a uvěznění Alžběty (Elisabeth) Nádašdyové (rozené Báthoryové) známé jako „Čachtické paní“, která je pokládána za nejznámější masovou vražedkyni ve slovenských a maďarských dějinách. Po Jurajově smrti a později i smrti i jeho jediného syna se koncem 17.století začaly o hrad a jeho panství vést spory mezi třemi Jurajovými sestrami a jejich matkou, která se již znovu provdala. Nakonec se panství rozdělilo na čtyři části, ale o samotný hrad neměl nikdo zájem, protože každý z nich měl už sídlo jinde. Koncem 17.století zde byl jen archiv a když ho v druhé polovině 18.století přestěhovali na Oravský hrad, tak hrad začal pustnout a chátrat až do dnešní podoby.
Hrad dnes:
V roce 1999 vzniklo Sdružení na záchranu Lietavského hradu, které díky sponzorským darům a grantům se snaží o částečnou sanaci a konzervaci zbytků hradu a tím zachránit tuto goticko-renesanční památku. V roce 2008 získalo toto sdružení hrad do svého vlastnictví. V roce 2009 byl hrad zapsán na seznam nejohroženějších památek na světe.