Slovensko – Lúčanská Malá Fatra (1): Hřeben kolem Veľké lúky, Minčol
Slovensko – Lúčanská Malá Fatra (1): Hřeben kolem Veľké lúky, Minčol (08/2018)
Jižněji položená Lúčanská Malá Fatra je od své známější sestry Kriváňské Malé Fatry oddělena hlubokým zářezem řeky Váh, tzv. Strečnianským priesmykom. Kriváňská část byla vyhlášena národním parkem a zahrnuje známé vrcholy, jako jsou Veľký a Malý Kriváň, Veľký a Malý Rozsutec, Hromové, Chleb, Stoh a další. V této části Malé Fatry jsme se pohybovali v roce 2013 (odkazy na články jsou pod tímto textem). V létě 2018 jsme navštívili lúčanskou část, první den jsme prošli hřeben Veľké lúky a druhý den jsme vystoupali na ikonický vrchol Kľaku.
Hlavní hřeben Lúčanské Malé Fatry je bezlesý a poskytuje krásné výhledy do krajiny. Nejvyšší horou této části pohoří je Veľká lúka (1 476 m), která ve dvojici s nedalekou Křížavou (1 453 m) tvoří i díky instalovaným vysílačům zdaleka viditelné vrcholy. Pod nimi se nachází známé lyžařské středisko Martinské hole.
Na Martinské hole (1 250 m) se dá vyjet autem, z Vrútek sem vede úzká asfaltka dlouhá 12 km. Doprava je tady jednosměrná, nahoru jedou auta dopoledne od 6 do 12 hod. a pak večer od 19 do 24 hod. Dolů pak od 13 do 18 hod. Jeli jsme jak nahoru, tak dolů v určených časech, ale stejně jsme do protisměru potkali pár aut. V létě se na silnici vyhnout dá. Asfaltový povrch by nutně potřeboval renovaci (srpen 2018).
Auto jsme nechali na parkovišti na "Martinkách" a odtud jsme se vydali na túru po hřebeni: Martinské hole – Veľká lúka – Veterné, od Veterného jsme se vrátili stejnou cestou zpět na Veľkou lúku a šli zase opačným směrem: Veľká lúka – Krížava - Minčol, a pak zase stejnou cestou nazpět k autu. Trasa dlouhá celkem 15 km, celkové stoupání i klesání 630 m.
Veľká lúka (1 476 m) – Od Martinských holí vede žlutá značka po asfaltové silničce k vysílači na Krížavu. Těsně před vrcholem se dá uhnout vlevo a napříč sjezdovkou přijít přímo na Veľkou lúku, je tu vyšlapaný chodník. Plochý vrchol Veľké lúky poskytuje krásné výhledy všemi směry, kromě jižního – tady brání ve výhledu porost kleče.
Na vrcholu je vysílač mobilního operátora, směrovník s označením některých viditelných vrcholů v okolních pohořích, rozcestník a na něm připevněná schránka s vrcholovou knihou. Po červené směrem na jih se v porostu kleče objevuje voda, je tu malé vrchovištní rašeliniště. Chůze touto částí je poněkud obtížnější, jsou zde vyšlapané chodníčky okolo v porostu, které se snaží rašeliniště obejít. Přesto pravděpodobně smočíte boty v bahně, asi záleží nejvíc na tom, jaké jsou zrovna klimatické podmínky. My jsme měli horké letní počasí a i dlouho předtím nepršelo, tak tady byly jen menší loužičky tmavé vody.
Veterné (1 442 m) – z vrcholu Veterného, na který vede z Veľké lúky červená turistická značka, jsou nádherné výhledy jihovýchodním a východním směrem. Je odtud vidět vrcholový vápencový zub Kľaku, na který půjdeme zítra, a homole Strážova, nejvyšší hory Strážovských vrchů. Dále jasně vidíme Súľovské vrchy (Súľovský hrad, Veľký a Malý Manín a Manínskou tiesňavu), Javorníky a v dálce se zřetelně rýsují nejznámější vrcholy Beskyd. Na náhorní plošině jsou husté porosty brusnice brusinky, plody právě dozrávají, a to dříve než je obvyklé, kvůli letošnímu nezvykle horkému a dlouhému létu.
Minčol (1 364 m) – je kopec s fantastickými výhledy na západní, severní a východní stranu. Od Veľké lúky sem vede červená turistická značka nejprve kolem vysílače na Krížavě (pěšina ze severní strany stavby, nikoliv vyjezděná cesta jižně pod vysílačem – ta vede ke sjezdovkám), dále se jde klečí a u rozcestníku Pod Krížavou jsou na vrcholové pláni opět bohaté porosty brusinek, takže svačíme. Pak pokračujeme přes nevýrazný vrchol Zázrivá, po cestě se prochází pěknými partiemi vysokohorského lesa, až do sedla Prašivé, a odtud je už jen krátký stoupák na vrchol Minčolu.
Na Mičolu je kříž a ve schránce graficky pěkně vyvedená vrcholová kniha. Výhledy jsou odtud tak dobré, že se skutečně oplatí si sem zajít. Přímo před námi se tyčí trojice nejznámějších a nejvyšších vrcholů Kriváňské Malé Fatry – Veľký Kriváň, Malý Kriváň a Chleb. Dále vidíme celý hřeben Veľké Fatry a v dálce Nízké Tatry, také Veľký Choč (fantastické rozhledové místo, snad nejlepší na Slovensku. Na druhou stranu zase Oravské a Kysucké Beskydy, Moravskoslezské Beskydy. Z vrcholu jsou také téměř letecké pohledy na dvě blízká města – Martin a Žilinu. Pohled zpět je k vysílači na Krížavě.
Jméno Minčol pochází (podle Wikipedie) z Balkánu a na Slovensko se dostalo během valašské kolonizace. Je odvozeno z rumunského muntecel, muncel (= kopeček, pahorek). Minčolů je ve slovenských horách více, najdeme je mimo jiné na Oravě, na východě v pohoří Čergov, a také v blízké Veľké Fatře.Oblast Lúčanské Malé Fatry na mapy.cz: Veľká lúka (mapy.cz/turisticka)
Oblast Lúčanské Malé Fatry na hiking.sk: Veľká lúka (mapy.hiking.sk)
Text: Alexandra Prejdová
Fotografie: Jan Prejda
Související článek z Lúčanské Malé Fatry:
Články z našeho pobytu na Kriváňské Malé Fatře:
- Slovensko - Malá Fatra (1): Veľký Kriváň – Pekelník
- Slovensko - Malá Fatra (2): Výstup na Veľký Rozsutec
- Slovensko - Malá Fatra (3): Hřeben Chleb – Grúň
- Slovensko - Malá Fatra (4): Tiesňavy u Terchové
- Slovensko - Malá Fatra (5): Osnica - Malý Rozsutec
- Slovensko - Malá Fatra (6): Hřeben Veľký Kriváň - Malý Kriváň - Stratenec, Belské skaly
A tady jsou ještě články z námi navštívených blízkých Chočských vrchů:
- Slovensko - Chočské vrchy (1): Veľký Choč
- Slovensko – Chočské vrchy (2): Prosiecka a Kvačianska dolina