Slovensko - Strážovské vrchy (2): Vápeč
Slovensko - Strážovské vrchy (2): Vápeč (09/2015)
Ve slovenských Strážovských vrších, které jsou pro nás z východní Moravy dobře a rychle dostupné, je kromě nejvyššího Strážova (1 213 m n. m.) dalším známým a výrazným vrcholem Vápeč (956 m n. m.).
Z dálky viditelná vápencová čepice Vápeče je dominantou této střední části Strážovských vrchů. Nejkratší přístupová cesta k vrcholu vede z obce Horná Poruba (415 m n. m.), do které je příjezd jihovýchodním směrem od města Iľava. Zde jsme v klidu nechali zaparkované auto, vesnice vypadala klidně a bezpečně.
Z Horné Poruby vedou nahoru dvě trasy – červená a modrá. Vybíráme modrou. Převýšení bude dělat asi 500 m, to není úplně málo, ale ani žádná hrůza, a vzdálenost jedním směrem je cca 2,5 km, čas 1,45 min. chůze.
Cesta nahoru vede nejprve vesnicí, pak v pohodlném sklonu nízkým borovicovým lesem a dále ve stínu vzrostlého listnatého lesa. Přicházíme k ceduli informující o Národní přírodní rezervaci Vápeč, která zahrnuje vrchol Vápeče a přilehlé lesy na jeho svazích.
Modře značená stezka se napojuje na červenou, zahýbá vlevo a již prudším stoupáním přicházíme k rozcestí Nad Hornou Porubou, kde se připojuje další trasa – žlutá z Iľavy. A po chvíli jsme u prvního výhledového místa na louce těsně pod vrcholem.
Je odtud nádherný výhled severozápadním směrem. Fotky Horné Poruby jsou odtud jako z letadla. Chvíli sedíme na louce, na jaře to tu musí nádherně kvést. Pak jdeme dál pohodlným chodníkem kolem vrcholového skaliska a prudším krátkým úsekem až do sedla Palúch (900 m n.m.).
Ze sedla je to do cíle už jen kousek. Překvapivé je, že v tomto místě úplně chybí ukazatel k vrcholu. Kdo to neví, nesleduje mapu, nezná to tady a nejde cíleně pouze na Vápeč a jen prochází po červené nebo modré trase, možná kvůli tomu přijde o vrcholové pokochání. Z Vápeče je opravdu nádherný kruhový výhled na všechny světové strany. U vrcholového kříže je několik turistů, všechno jsou to Moraváci. V ČR je tento den státní svátek (28.9.).
Od kříže fotíme panorámata. Na jihozápadě jsou vidět hřeben Povážského Inovce s nejvyšším Inovcem s vysílači na vrcholu. Pod námi obec Horná Poruba s kopci Jedľovina a Vlčinec. Na severozápadě je nížina kolem řeky Váh s městy Dubnica nad Váhom a Iľava. Vidíme zřetelně typický vápencový hřebínek Vršatských bradel a také pohraniční hory - Bílé Karpaty a Javorníky, a za nimi Beskydy.
Severovýchodním směrem se rozprostírají Strážovské vrchy v celé své kráse, jejichž dominantu tvoří nejvyšší Strážov. Za nimi jsou vidět obrysy Malé Fatry – nejvýraznější vrcholy Veľká Lúka a Veľký a Malý Kriváň.
Schránka s vrcholovou knihou je umístěna kousek pod vrcholem. Zapisujeme se a ještě chvíli se kocháme. Pak už jen stejnou cestou dolů k autu. Poslední pohled k vrcholu, jehož tvar je opravdu hodně zvláštní a asi i jedinečný. Snad by jej šlo jen velmi vzdáleně přirovnat k vrcholu Veľkého Rozsutce v Malé Fatře, taková jeho zmenšenina.
Mapa Vápeč na mapy.cz: Vápeč (mapy.cz/turisticka)
Mapa Vápeč na hiking.sk: Vápeč (mapy.hiking.sk)
Text: Alexandra Prejdová
Fotografie: Jan Prejda
Další naše příspěvky z oblasti Západního Slovenska:
- Slovensko - Súlovské vrchy (1): Súlovské skaly
- Slovensko – Súľovské vrchy (2): Veľký Manín, Manínska tiesňava
- Slovensko - Považský Inovec (1): Inovecká chata - Inovec - Rafajova kóta a zpět
- Slovensko - Považský Inovec (2): Beckov - Inovecká chata - Inovec Panská Javorina - Kálnica
- Slovensko - Biele Karpaty: Vršatské bradlá
- Slovensko - Javorníky: Hřeben Čerenka - Hričovec
- Slovensko: Malé Karpaty