Slovinské jeskyně
Turistické cíle • Příroda • Jeskyně
Jeskyně Postojna
Celkem 21 kilometrů chodeb a nádherných sálů nabízí jedinečný zážitek z podzemního světa. Jeskyně Postojna je jednou z nejvíce různorodých jeskynních systémů na světě.
Během 1,5 hodinové prohlídky uvidíte 5 kilometrů podzemního ráje. Vstup se skládá z labyrintu chodeb, které vedou k podsvětí.
Starověká jeskyně – je ta část jeskyně, která byla objevena v roce 1818 a sloužila původně jako hlavní část prohlídky. V této části je v současné době jeskynní vláček, jsou zde i části starého chodníku. Najdeme i Kongresový nebo Taneční sál, kde byly kdysi organizovány velkolepé slavnosti. Trochu dále mimo Kongresový sál byla postavena první podzemní pošta, kde si návštěvníci mohli koupit pohlednice a zároveň je i poslat. Pošta byla postavena v roce 1899 a byla v provozu až do roku 1927, kdy byla přemístěna hlouběji do jeskyně.
Velká hora (Kalvárie) – je podzemní prostor, který byl vytvořen propadem stropu, o čemž dodnes svědčí hromada kamenů.
Krásné jeskyně a Ruská cesta jsou stezky, které vedou na sever a kde přírodní jeskyně končí.
Konec Krásných jeskyní je připojen k Ruské cestě umělou chodbou, takže návštěvníci mohou pokračovat v prohlídce průchodem.
Makaróny (makarónový nebo špagetový) sál – v tomto sálu visí vedle sebe tenké duté trubky z vápence, sál připomíná kamenný déšť.
Bílý sál – byl pojmenován podle jasně bílého sintru (porézní hornina) a bílých stalaktitů.
Můžeme zde také najít typické „bazény“, mezi nimiž jsou některé jako obrovské vany, které mohou pojmout několik tisíc litrů vody.
Dále zde můžeme vidět Červený sál, Koncertní síň, Kongresový sál.
Brilliant
Nejkrásnější stalagmit jeskyně se nazývá Brilliant. Při pohledu na tuto krásnou, lesknoucí se bílou vápencovou sochu musí každý souhlasit, že je opravdu hodna svého jména.
Asi 5 metrů vysoký stalagmit Brilliant stojí na místě, kde přes strop silně, vytrvale a rovnoměrně kape. Pro svůj extrémně bílý a lesklý vzhled není divu, že je již po desetiletí symbolem jeskyně Postojna.
Lidská ryba?
V Postojnských jeskyních žije unikátní živočich, kterého můžeme vidět pouze v těchto jeskyních. Jedná se o endemického obojživelníka, který je nazýván macarát jeskynní, slovinsky človeška ribica, proto se rozšířil výraz lidská ryba nebo rybička.
Mlok je slepý, celý růžový. Dožívá se až sta let a může dorůst až do velikosti 35 cm, běžná délka je cca 20-25 cm. Dále mají jednu velmi zvláštní vlastnost – vydrží až 10 let bez potravy.
Pro vědce je tento zajímavý obojživelník stále záhadou, protože není jako ostatní obojživelníci (např. žáby a mloci), kteří žijí ve vodě v mládí a jakmile dospějí, opustí vodu a dýchají plícemi.
Vědci si nedovedou vysvětlit, že macarát zůstává ve vodě a dýchá žábrami, přes které ale vzduch putuje k zakrnělým plícím.
www.ck-zajezd.cz