Smetanovy sady v Jihlavě
Turistické cíle • Příroda • Park
Když v polovině 16. století jihlavští zvažovali, kde postaví městský hřbitov, padla volba na tehdejší Špitálské předměstí. Dnes toto místo vedle Horáckého zimního stadionu lemují ulice Tyršova, Jana Masaryka a Jiráskova. Tyršovou ulicí vede modrá turistická značka z vlakového a autobusového nádraží do centra města.
V roce 1559 byl nový hřbitov skutečně založený. V roce 1572 k němu přibyl i hřbitovní kostel svaté Trojice (později přejmenovaný na svatého Ducha) v renesančním stylu. Za více než tři sta let zde bylo pohřbených několik generací především jihlavských obyvatel.
Ve 2. polovině 19. století, konkrétně v roce 1868, byl městský hřbitov zrušený, další pohřbívání bylo zakázané. Dvanáct větších náhrobních kamenů bylo přemístěných do kostela svatého Ducha, zbylé potkal různý osud.
V roce 1890 se zaniklý hřbitov začal měnit nákladem města v park. Byly vysázené stromy, v následujícím roce stržené hřbitovní zdi. Později park protkaly cestičky a přibyly lavičky. Od roku 1923 se ozdobou parku stal soubor pěti soch od sochaře Jana Václava Prchal (jednalo se o alegorii čtyř ročních období a hudby). O souboru soch podrobně píšu v samostatném článku. Můžete kliknout zde.
Do roku 1940 stála mezi největšími buky v parku Busta Bedřicha Smetany, podle kterého jsou sady pojmenované. V roce 2001 byl park za finanční podpory státu revitalizovaný.
V roce 2007 pořádala jihlavská Střední grafická škola sochařské symposium. Pětice soch na této akci vzniklých byla umístěná do parku místo zmíněného souboru soch od sochaře Jana Václava Prchala. Soubor je od této doby vystavený ve dvorním traktu jihlavského magistrátu.
Sady mají půdorys ve tvaru obdélníku o rozměrech přibližně 135 x 120 metrů. Původní stromy byly doplněné novými dřevinami listnatými i jehličnatými. Síť hlinitopísčitých cestiček křižuje sady všemi směry. Sady slouží obyvatelům Jihlavy k odpočinku a relaxaci.