TURISTIKU PODPORUJÍ
61 584 turistů a cestovatelů
112 649 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 404 763,- odměny za články
 Moje oblíbené
 Travel blog Liberecký kraj Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Liberce
Liberec je hlavní město Libereckého kraje a rozkládá se na úpatí Jizerských hor pod vrcholem Ještěd (1012 m.n.m.), který je vyhledávaným rekreačním cílem. Oblíbeným cílem jsou i Botanická zahradaAquapark Babylon a ZOO Liberec s bílými tygry.
 Trasy Liberec a okolí (60)
Český ráj
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Český ráj
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Socha sv. Jana Nepomuckého u zámku Svijany

Turistické cíle Socha

Fotografie (9)  • Foto: Bubinga
Foto: Bubinga

Sv. Jan Nepomucký byl generální vikář pražského arcibiskupa, mučedník katolické církve a také jeden z českých zemských patronů. Datum jeho narození není přesně známo, ale úmrtí ano. Stalo se tak 20. března 1393.
Pocházel ze vsi Pomuk, dnešního Nepomuku, městečka v západních Čechách, které v té době spadalo pod cisterciácký klášter. Místo narození i následné pokřtění v místním kostele je jasné, shodují se na tom všichni. Jisté pochyby však panují ohledně data narození. A nejde jenom o dni, ale ani o roku jeho narození není žádný přesný záznam. Uvádí se první polovina 14. století, nejčastěji mezi lety 1340 až 1350.
Určení věku převážné většiny lidí z dané doby je složité. Datum úmrtí u těch, co byli slavní nebo k nim váže nějaká událost, je často známo. Den narození ale málokdy, proto se objevují pokusy to vypočítat. První časový údaj, který se vztahuje k osobě Jana (Johánka) z Pomuku, je rok 1369. V této době, po studiích na pražské univerzitě, se stal veřejným notářem a odborníci odhadují, že mu mohlo být přibližně 25 let. Následně dělal písaře, oltářníka a faráře. V roce 1383 odchází do italské Padovy, kde studuje čtyři roky na slavné universitě kanovnické právo. Dosažený titul „doktor dekretů“ mu po návratu do Čech otevřelo cestu do pražské arcidiecéze. Od 1. října 1389 se stal kanovníkem kolegiátní kapituly sv. Petra a Pavla na Vyšehradě.
Asi nejdůležitější etapa jeho života začala v roce 1389, kdy byl jmenován generálním vikářem pražského arcibiskupa Jan z Jenštejna. Tento úřad díky svým pravomocím hrál podstatnou roli ve správě arcibiskupství a v neklidné době konce 14. století také ve sporu mezi arcibiskupem a králem. Ten se týkal velkého západního schismatu, kdy Jan z Jenštejna se postavil za římského papeže Urbana VI., zatímco král podporoval Avignon. Přestože si původně oba muži byli blízcí, tak brzy mezi nimi konflikt přerostl na život a na smrt. Roku 1393 došlo ještě ke zhoršení vzájemného vztahu. Příčinou sporu bylo jmenování biskupů a dalších představitelů vysokých církevních úřadů, konkrétně králův plán na zřízení nového biskupství v západních Čechách, jež mělo oslabit arcibiskupovu moc. Král se rozhodl dát arcibiskupovi významnou lekci, ale Jan z Jenštejna se o tom dozvěděl a nechal prostřednictvím svého generálního vikáře, Jana z Pomuku, potvrdit nového opata v Kladrubském klášteře, místě, kde plánoval král zřídit zmíněné biskupství.
Osudný den nastal 20. března 1393, kdy se vikář Jan z Pomuku stal jako zastánce práva a spravedlnosti obětí mocenského střetu mezi cholerickým králem Václavem IV. a arcibiskupem Janem z Jenštejna. V důsledku králova hněvu a vzteku byli po krátké hádce zajati čtyři muži z arcibiskupova doprovodu, mezi nimiž byl i Jan z Pomuku. Dalšími byli míšeňský probošt Knobloch, oficiál Puchník a arcibiskupův hofmistr Něpra z Roupova. Nejprve byli vyslýcháni a poté brutálně mučeni. Jan během tohoto mučení zemřel, zbývající tři přežili a byli propuštěni. Okolo deváté hodiny večerní bylo Janovo tělo svrženo z Karlova mostu do Vltavy. Původně se předpokládalo, že zemřel utonutím, ale následná objevená poranění hlavy vedou k domněnce, že zemřel ještě před vhozením do řeky. O necelý měsíc později (17. dubna) bylo Janovo tělo nalezeno rybáři (podle legendy) na pravém břehu Vltavy. Mělo se tak stát v místech dnešního Dvořákova nábřeží. Tělo rybáři předali řádu Křižovníků s červeným srdcem (Cyriaci), kteří jej pochovali v kostele sv. Kříže u svého kláštera (dnes již zrušeného). Slavnostnějšího pohřbu se Jan z Pomuku dočkal až v roce 1416, ale zato na významném místě, v katedrále sv. Víta.
Osudy Jana z Pomuku však jeho smrtí neskončily. Politickou vraždu střídá zázrak. Začíná se šířit legenda o jeho životě, a především mučednické smrti. Objevuje se také domněnka, že Jan byl vyslýchán a zabit kvůli neporušení zpovědnímu tajemství. Odmítl totiž vyzradit králi Václavu IV., čeho se týkala zpověď královny Žofie. Údajně nevěry. Královna byla o patnáct let mladší a krásná, tudíž je možné, že král trpěl žárlivostí. Proč tedy neuznávat slušného člověka, kterého zabila mocenská svévole. Ale tato historicky nedoložená verze je nepravděpodobná. Jan Nepomucký by asi těžko mohl být zpovědníkem královny, když patřil do blízkého okolí arcibiskupa, a tudíž se netěšil králově oblibě. Pravda Janova konce bude tedy asi trochu jiná. Král Václav IV. chtěl na místě kláštera v Kladrubech vytvořit nové biskupství v čele se svým člověkem, čímž by zmenšil moc arcibiskupa. Avšak Jan z Pomuka potvrdil 10. března 1393 proti vůli krále nového opata Olena, navrženého zástupci kladrubského kláštera.
Významnější snahy o kanonizaci Jana z Pomuku začínají od druhé poloviny 17. století. Za blahoslaveného prohlásil Jana 31. května 1721 papež Inocenc XIII. a 19. března 1729 byl papežem Benediktem XIII. svatořečen.
Je zajímavé, že do této doby také spadají první pokusy o vědecká zjištění. V roce 1719 byla provedena exhumace, při které měl být v téměř neporušeném stavu nalezen jazyk. Toto samozřejmě zapůsobilo na věřící jako zázrak a posloužilo to mimo jiné jako důvod (jeden ze čtyř zázraků) ke svatořečení. Později (70. léta 20. století) se však při antropologickém průzkumu ukázalo, že se jednalo o mumifikovanou mozkovou tkáň.
Kaplička nebo kostel se nedá na mostě postavit, a tak se zde začaly stavět sochy. Jedním z prvních příkladů úcty k Janu Nepomuckému v našich zemích je socha na Karlově mostě. Následovaly samozřejmě další. Místo bylo vždy podobné, u řeky, říčky, potoka a u mostu nebo lávky přes ně. Most jako místo smrti Jana z Pomuku se začínal stávat poutním místem a pojmem pro poutníky. A někdy stavitelé soch Jana Nepomuckého ani řeku nepotřebovali. V určité době se totiž uctívání jeho osoby velmi rozšířilo, a kromě soch se také stavěli kapličky či jiné sakrální objekty. Jan Nepomucký se tak za vznešenou myšlenku a obětování stal patronem mostů a jedním z hlavních patronů českých zemí.
Sochu zmíněného světce jsem tentokrát objevil na severozápadním okraji obce Svijany v místě, kde odbočuje silnice k zámku. Barokní socha z roku 1733 stávala před vstupem do areálu svijanského zámku, ale roku 1826 byla přesunuta na stávající místo.
Většina soch zobrazují svatého Jana Nepomuckého obdobně. Také v tomto případě se snažím rozeznat jednotlivé části kanovnického roucha – kapuce, almuce, rocheta a klerika. Kněz bývá vyobrazen buď s biretem na hlavě, nebo (jako v tomto případě) drží sejmutý biret v levé ruce. V náručí má většinou krucifix, nejvýraznější symbol křesťanství, ale ten jsem zde neobjevil ani palmu, která symbolizuje vítězství.
To, podle čeho lze sochu Jana Nepomuckého rozpoznat na první pohled, je pět hvězd okolo jeho hlavy. Mají připomínat legendu, podle níž našli rybáři ve Vltavě jeho mrtvé tělo. Hvězdy symbolizují i pět ran Kristových či pět písmen slova TACUI (mlčel jsem), které společně s prstem před ústy připomíná zachování zpovědního tajemství. Vedle Panny Marie je sv. Jan Nepomucký jediným světcem, u kterého je svatost označena hvězdami. Bohužel v tomto případě jsou ty hvězdy jenom tři. Tudíž člověk trochu znejistí, zda je to vůbec Jan z Pomuka. Co naopak mluví pro zmíněného světce, je putto, nahé děťátko, které připomíná andílka, ale je bez křídel. 
Socha Jana Nepomuckého je postavena na hranolovém podstavci s rozšířenou vrchní hlavou i spodní základnou. Nad vrchní hlavou je ještě osazena tvarovaná základna pro vlastní sochu.
Podstavec zdobí na zadní straně letopočet „1826“ a květinové motivy, které jsou i na bočních stranách. Na přední ploše soklu je latinský nápis, který nese chronogram 1733: JOANNI/INTERRISSILEN/TIARIO INASTRIS/ FACVNDO BO/HAEMIAE PATRO/NOOBTVLIT/VOTI REVS/HCLJ

*

Ve Svijanech a okolí jsme viděli i jiná zajímavá místa:

Kříž na severním okraji obce Svijany: https://www.turistika.cz/mista/kriz-na-severnim-okraji-obce-svijany/detail

Socha sv. Antonína Paduánského u zámku Svijany: https://www.turistika.cz/mista/socha-sv-antonina-paduanskeho-u-zamku-svijany/detail

Pivovar Svijany: https://www.turistika.cz/mista/poklady-ze-svijan-aneb-zajimavy-svijansky-pivovar/detail

Zámek Svijany: https://www.turistika.cz/mista/zamek-svijany-nedaleko-pivovaru/detail

Foto: Bubinga

Pivní lázně: https://www.turistika.cz/mista/pivni-lazne-na-zamku-svijany/detail

Kašna na zámku: https://www.turistika.cz/mista/kasna-na-nadvori-zamku-svijany/detail

Zámecká kaple: https://www.turistika.cz/mista/kaple-svateho-jana-a-pavla-na-zamku-ve-svijanech--1/detail

NS Svijany: https://www.turistika.cz/mista/prvni-naucna-stezka-svijany/detail

Prodejna v Pivovaru Svijany: https://www.turistika.cz/rady/prodejna-klenotu-ze-svijanskeho-pivovaru/detail

Mlýn Perner: https://www.turistika.cz/mista/mlyn-perner-ve-svijanech-a-mouka-pernerka/detail

Foto: Bubinga

Silniční most ve Svijanech: https://www.turistika.cz/mista/svijany-a-silnicni-most-pres-reku-jizeru/detail

Vyhlídka na Bezděz: https://www.turistika.cz/mista/vyhlidka-na-bezdez-nedaleko-turnova/detail

Vyhlídka na Ještěd: https://www.turistika.cz/mista/vyhlidka-na-jested-nedaleko-turnova/detail

Rozhledna Hlavatice. https://www.turistika.cz/mista/prirodni-rozhledna-hlavatice-u-mesta-turnov/detail

Brána do Českého ráje u Turnova: https://www.turistika.cz/mista/brana-do-ceskeho-raje-u-mesta-turnova/detail

Kostel v Turnově: https://www.turistika.cz/mista/turnov-a-kostel-svateho-mikulase/detail

Foto: Bubinga

Kašna a socha Panny Marie v Turnově: https://www.turistika.cz/mista/turnov-kasna-a-sloup-panny-marie/detail

Turnov – městský park a geopark: https://www.turistika.cz/mista/turnov-mestsky-park-a-geopark/detail

Turnov a Panorama Café: https://www.turistika.cz/rady/turnov-a-kavarna-panorama-cafe/detail

Mladá Boleslav a Clock café: https://www.turistika.cz/rady/mlada-boleslav-a-clock-cafe/detail

Zřícenina Zvířetice: https://www.turistika.cz/mista/zricenina-zamku-zviretice-u-bakova-nad-jizerou/detail

*

Foto: Bubinga

Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/

 

 

 

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.574, 15.054)
Poslední aktualizace: 17.4.2023
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
fotka uživatele Bubinga
Autor: Bubinga
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Svijany

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
1,6km od místa

Příspěvky z okolí Socha sv. Jana Nepomuckého u zámku Svijany

Svijany
Svijany
Vesnice
hodnoceni 8/10
Když se dnes řekne Svijany tak si asi každý vybaví vynikající svijanské pivo… Ale nejprve trocha historie. První písemná zpráva o vsi pochází z roku 1345, kdy patřila cisterciánskému klášteru v Mnichově Hradišti. V roce 1536 získal Svijany rod Vartenberků. Roku 1564 se, získáním várečné práva, začíná psát dlouhá historie pivovaru. Po smrti Jaroslava Vartenberka získal v roce…
0.4km
více »
Pivovar Svijany
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Pivovar Svijany
Odpočinkové místo
hodnoceni 7/10
Pozoruju, že pivovary a hospůdky začínají tvořit značnou část mých příspěvků. No a co. Svijanské pivo je jedno z nejlepších, jaké jsem kdy pil. A svijanská pivovarská hospoda je moc příjemným místem v jinak napros…
0.4km
více »
Poklady ze Svijan aneb zajímavý Svijanský pivovar
Poklady ze Svijan aneb zajímavý Svijanský pivovar
Zajímavost
hodnoceni 10/10
„V čem je naše pivo jiné? V tom, že je stále stejné.“ To prohlásil sládek pivovaru Svijany a já jsem se to rozhodl prověřit. Mimo jiné mě…
0.4km
více »
Socha sv. Antonína Paduánského u zámku Svijany
Socha sv. Antonína Paduánského u zámku Svijany
Socha
hodnoceni 10/10
Před vstupem do areálu zámku lze spatřit sochu svatého Antonína Paduánského. V minulosti se dvakrát stěhovala a jednou ji dokonce srazilo auto. Barokní sochu byla vytvořena v roce 1747 na objednávku svijanského a loukoveckého purkrabí Kryštofa Kastnera z Trutnova. Světec je v podživotní velikosti, hlavu má mírně nakloněna k levému rameni a ruce, ve které drží malého Ježíška. Pravou rukou mu lehce přidržuje nožičky. V té samé ruce má i zlatou snítku ratolesti. Kolem hlavy sv. Antonína i Ježíška…
0.5km
více »
Zámek Svijany nedaleko pivovaru
Zámek Svijany nedaleko pivovaru
Zámek
hodnoceni 10/10
Často se uvádí, že Zámek Svijany leží necelých 10 kilometrů od Turnova. Já bych dodal, že šlechtické sídlo leží v blízkosti Pivovaru Svijany. V roce 2013 se totiž stal Pivovar majitelem zámku, který byl v té době …
0.5km
více »
Pivní lázně na zámku Svijany
Pivní lázně na zámku Svijany
Zajímavost
hodnoceni 10/10
Od roku 2022 si mohou návštěvníci zámku či pivovaru Svijany zpříjemnit chvíle návštěvou zdejších pivních lázní.   Dříve narození jako já samozřejmě zavzpomínají na slavnou scénu z filmu Postřižiny. Je pravda, že k…
0.5km
více »
Kašna na nádvoří zámku Svijany
Kašna na nádvoří zámku Svijany
Kašna
hodnoceni 10/10
Kašna sloužily zprvu především jako jediný pitný zdroj vody pro obyvatele měst či vesnic. Teprve někdy v 16. století se jejich stavitelé začali zamýšlet nad jejich vzhledem a snažili se je zajímavě architektonicky…
0.5km
více »
Prodejna klenotů ze Svijanského pivovaru
Prodejna klenotů ze Svijanského pivovaru
Rady a tipy
hodnoceni 10/10
Na okraji areálu pivovaru Svijany se nachází jejich podniková prodejna, kde mají mnoho druhů piv v lahvích či plechu. Některé výrobky mají i zajímavé umělecké ztvárnění. Samozřejmě tady lze zakoupit i různé upomín…
0.5km
více »
5. ročník Horolezeckého filmového festivalu Český ráj
5. ročník Horolezeckého filmového festivalu Český ráj
Tipy a novinky
Rádi bychom vás pozvali již na 5. ročník Horolezeckého filmového festivalu Český ráj. Od pátku 20. 9. do neděl…
0.6km
více »
Turistická známka č. 2313 - Zámek Svijany
Turistická známka č. 2313 - Zámek Svijany
Turistická známka
Zámek Svijany je nově zrekonstruovaný kulturně-historický objekt s přilehlou zahradou. V objektu zámku je prezentováno unikátní archeologické naleziště z doby bronzové, staré 3000 let, které bylo objeveno v přilehlé vesnici Příšovice. Dále je v zámku k vidění expozice rodů Valdštejnů a Vartenberků, expozice…
0.6km
více »
Kaple svatého Jana a Pavla na zámku ve Svijanech
Kaple svatého Jana a Pavla na zámku ve Svijanech
Kaple
hodnoceni 10/10
Velká kaple sv. Jana a Pavla, která vznikla v roce 1768 z rytířského sálu v západním křídle zámku Svijany, patří k tomu nejcennějšímu, co lze na zámku Svijany spatřit. Když do Svijan zavítáte, určitě si nenechte u…
0.6km
více »
Kaple svatého Jana a Pavla na zámku ve Svijanech
Kaple svatého Jana a Pavla na zámku ve Svijanech
Kaple
hodnoceni 10/10
Velká kaple sv. Jana a Pavla, která vznikla v roce 1768 z rytířského sálu v západním křídle zámku Svijany, patří k tomu nejcenn…
0.6km
více »
První naučná stezka Svijany
První naučná stezka Svijany
Chodník, naučná stezka
hodnoceni 10/10
Stezka dlouhá 870 metrů vede obcí Svijany, je na ní 6 zastavení s informacemi o historii a pamětihodnostech obce. Na informační…
0.6km
více »
Mlýn Perner ve Svijanech a mouka Pernerka
Mlýn Perner ve Svijanech a mouka Pernerka
Mlýn
hodnoceni 10/10
Ve Svijanech jsou samozřejmě zajímavější objekty, když se na věc dívá člověk podle hesla „hlad je převlečená žízeň“. Mám na mysli samozřejmě pivovar. Ale i ten chl…
0.6km
více »
Kříž na severním okraji obce Svijany
Kříž na severním okraji obce Svijany
Kříž
hodnoceni 10/10
Kříž se nachází u silnice č.279, spojovací komunikace od dálnice do obce Svijany. Jedná se o menší nenápadný kovový kříž, který je osazen na mohutném kamenném tvarovaném podstavci. Kdy a proč vznikl, jsem se zatím nikde nedočetl. * Ve Svijanech a okolí jsme viděli i jiná zajímavá místa: Socha sv. Antonína Paduánského u zámku Svijany: https://www.turistika.cz/mista/socha-sv-antonina-paduanskeho-u-zamku-svijany/detail Pivovar Svijany: https://www.turistika.cz/mista/poklady-ze-svijan-aneb-zajim…
0.8km
více »
Zámek ve Svijanech.
Zámek ve Svijanech.
Zámek
hodnoceni 10/10
Při vyslovení názvu Svijany se dosti velké části mužské populace zjeví představa orosené sklenice s bohatou pěnou. Méně se již ví, že tady stojí i zámek a ten má také poměrně značné spojení s pivem. Ale pojďme pěkně od…
1km
více »
Svijany, socha sv. Antonína z Padovy.
Svijany, socha sv. Antonína z Padovy.
Socha
Socha stojí při vstupní bráně na zámecké nádvoří. Sv. Antonín tu je společně s Ježíškem. Je to hezká barokní práce z roku 1747. Socha původně stála na prostranství před zámkem. V roce 1826 byla přemístěna k silnici do Loukova. Uvádí se, že v roce 2015 byla silně poškozena. Po opravě byla odhalena v květnu letošního roku na již výše uvedeném místě. Sv. …
1km
více »
Svijany a silniční most přes řeku Jizeru
Svijany a silniční most přes řeku Jizeru
Most
hodnoceni 10/10
Spodní částí obce Svijany protéká řeka Jizera. Vede tudy také silnice č. 610, což byla dříve hlavní silnice 1/10 z Prahy do Liberce. Zmíněná komunikace překonává řeku na jejím kilometru 70,7 samozřejmě pomocí most…
1km
více »
Kozí farma  Pěnčín
Kozí farma Pěnčín
Farma
hodnoceni 5/10
KOZÍ FARMA & SÝRÁRNA - Pěnčín Zemědělská výroba byla vždy nedílnou součástí sklářské výroby. Součástí prohlídky sklářských provozů je návštěva kozí farmy a sýrárny. Návštěvníci při prohlídce uvidí: výrobnu …
3.4km
více »
Zřícenina Drábské světničky
Zřícenina Drábské světničky
Zřícenina
hodnoceni 9/10
Když už zamíříte za krásami Českého ráje, myslím, že kromě nejznámějších míst, je dobré též navštívit zříceninu Drábské světničky.Můžete k nim příjít po modré či červené turitické značce od Mnichova hradiště nebo po žluté značce z Březiny, též.Vede zde též cyklotrasa č.4009. Samozřejmost je dostupnost autem. Zřícenina skalního hradu vytesaného ve skále pískovcového masivu…
4.1km
více »
Studený průchod
Studený průchod
Soutěska
hodnoceni 9/10
Skalní štěrbina Studený průchod se nachází cca v polovině cesty mezi Krásnou vyhlídkou a Drábskými světničkami. Skalní štěrbina o délce 125 metrů vznikla posunem okrajové kry na hraně pískovcového masivu Příhrazských skal. Název štěrbiny Studený průchod dává opodstatnění svému názvu. Chlad ve štěrbině je způsoben jak nedostatkem světla tak i velkou vlkostí, která prosakuje ze…
4.2km
více »
Drábské světničky
Soutěž 2 body
www.turistikaprozivot.cz
Drábské světničky
Zřícenina
hodnoceni 9/10
Zbytky skalního hradu Drábské světničky, které dnes tvoří malebný labyrint, se nacházejí na okraji rozsáhlé pískovcové plošiny Mužský nad osadou Dneboh východně od Mnichova Hradiště. Drábské světničky jsou jedním …
4.5km
více »
za výhledy na Drábské světničky
za výhledy na Drábské světničky
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Míříme na jedno z nejkrásnějších a nejtajemnějších míst Českého ráje, míříme na místo, ze kterého se nám navíc nabízí krásné a daleké výhledy. Zbytky skalního hradu Drábské světničky, které dnes tvoří malebný laby…
4.5km
více »
Mužský
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Mužský
Kopec
hodnoceni 8/10
Skalní plošina a vyhlídkový čedičový vrch (463 m) se nachází východně od Mnichova Hradiště - romantická oblast, je dělena divokými roklemi do pěti částí: Hrada, Mužský, Příhrazské skály, skály u Drhlen, skály u …
4.8km
více »
Drábské světničky
Drábské světničky
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Z parkoviště před restauraci Krásná vyhlídka vyrazíme po červené značce směr Drábské světničky. Jde o jeden z pěti skalních útvarů pískovcové skalní plošiny kolem čedičového vrchu Mužský. Zachováno 18 světniček sk…
5.7km
více »
Valečov
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Valečov
Hrad
hodnoceni 9/10
Zřícenina hradu Valečov se nachází na Zlaté stezce Českého ráje východně od Mnichova Hradiště. Historie hradu spadá do počátku 14. století, prvně je písemně zmiňován v letech 1316-18. Valečov je přístupný v květ…
6.8km
více »
Sychrov
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Sychrov
Zámek
hodnoceni 9/10
Novogotický Zámek Sychrov se nachází v Libereckém kraji. Zámek je otevřen každý den po celý rok a návštěvníci mají možnost výběru ze dvou prohlídkových tras. Interiér zámku je vybaven cen…
6.8km
více »
Mnichovo Hradiště
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Mnichovo Hradiště
Zámek
hodnoceni 8/10
Barokní zámek v Mnichově Hradišti se nachází na Mladoboleslavsku ve Středočeském kraji. Zámek lze navštívit v dubnu pouze o víkendech a svátcích a od května do září každý den kromě pondělí. Návštěvníci mají možn…
7.4km
více »
Kost
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Kost
Hrad
hodnoceni 9/10
Hrad Kost je jedním z nejzachovalejších gotických hradů v Čechách, vybudovaný na okraji Českého ráje na pískovcové skále při střetu dvou lesnatých údolí. Nachází se nedaleko půvabného města Sobotky. Dominantou h…
10.6km
více »