Sochy na brumovském rynku
Brumovský rynek krášlí dvě pískovcové sochy a jedno sousoší, pocházející z období pozdního baroka.
V horní části náměsti na jeho severní straně spatříme sochu sv.Gottharda z roku 1771. Světec stojí na odstupňovaném soklu, který je ve své spodní části členěn zalamovanou patou a ve středu volutovými křídly. Čelo podstavce zdobí kartuš s nápisem, volutová křídla jsou zkrášlena zvonkovými závěsy. Vlastní socha světce zrobená v klasickém schématu jej znázorňuje jako opata benediktýnského kláštera v Hildesheimu a též jako biskupa s výrazným plnovousem a mitrou. Postava byla ztvárněna dynamicky s vykročením jedné nohy, pootočením horní části trupu a hlavy a pozdviženou pravicí. Sochy vznikla na náklady brumovského faráře Jana Baptisty Šenka, autor díla je neznámý.
Sousoší Nejsvětější Trojice roku 1777 je umístěno v horním parčíku rynku naproti radnici, ve svahu nad kašnou. Jedná se o velmi kvalitní kamenické dílo, jež se stalo jednou z hlavních dominant náměstí. Skládá se z mohutného odstupňovaného zdobeného podstavce, na němž je umístěna zeměkoule se sousoším Boha Otce, Ježíše Krista a Ducha Svatého. Autorem se stal cizí umělec, jeho jméno ale bohužel známo není. Památkáři si díla cení hlavně kvůli jeho umělecké úrovni a kvalitě zpracování.
Socha sv.Floriána pocházející z roku 1755 je umístěna ve spodním parčíku na jižní straně náměstí. Na odstupňovaném soklu, na čelní straně ozdobeném kartuší s nápisem, stojí socha světce. Byla postavena na náklady nám již známého brumovského faráře Jana Baptisty Šenka, který byl v té době ještě kaplanem. Autorství je připisováno jednomu ze žáků anebo následníků moravského sochaře Donnera. I tahle socha byla pojata dynamicky, nicméně sv.Florián je zpodobněn v klasické podobě římského vojáka.
Protipožární patron na náměstí přibyl až „s křížkem po funuse“, neboť pět let předtím byl střed městečka totálně zlikvidován ničivým požárem, při němž shořela i fara s matrikami a farním archívem. Sv.Florián bohužel nezabránil ani ničivému požáru brumovského hradu o pouhých pět let později, kdy oheň hrad změnil na poloobyvatelnou ruinu a kdy pro změnu zase shořel celý panský archív.
Takže se milý patron při plnění svých povinností v Brumově zrovna moc nevyznamenal...