Loading...
Turistické cíle • Příroda • Skalní útvar
Druhým nejvyšším vrchem Sokolích hor (Góry Sokole) je Sokolík. Dominují mu dvě žulové věže – Velký Sokolík a Malý Sokolík. Ten první dosahuje nadmořské výšky 623 metrů, druhý je jen nepatrně nižší.
Svahy vrchu Sokolíku jsou posety množstvím dalších skalních útvarů. Při pohledu do mapy jsem jen těch pojmenovaných napočítal celkem 23.
Obě věže (Velký Sokolík a Malý Sokolík), ale i další skaliska v nejbližším okolí, jsou rájem milovníků lezení. Horolezci zde pro svoji činnost nacházejí vhodné až třicet metrů vysoké stěny. To by potvrdili i ve světě známí, dnes již nežijící, horolezci Jerzy Kukuczka a Wanda Rutkiewicz, kteří tu trénovali.
Na Velký Sokolík se bez námahy dostanou i běžní turisté. Výstup jim umožní ocelové točité schodiště zakončené vyhlídkovou plošinou o rozměrech necelých 3x3 metry. Vyhlídka je zabezpečená ocelovým zábradlím. Komfort zajišťují dvě lavičky k posazení.
Z Velkého Sokolíku jsou velice pěkné výhledy. Nejblíže se nacházejí Rudawy Janowickie, údolí Bobru (Dolina Bobru), vzdálenější jsou Krkonoše (Karkonosze), Jizerské Hory (Góry Izerskie), Jelenohorská kotlina (Kotlina Jeleniogórska), Kačavské hory (Góry Kaczawskie) a Olověné hory (Góry Ołowiane).
Na vrch Sokolíku vystoupáte po červené turistické cestě ze sedla mezi Křížovou horou (Krzyźna Góra) a Sokolíkem. V tomto sedle Przełęczka (525 m n.m.) se schází červená, modrá a zelená turistická značka. Přístup je z několika směrů. Ten nejrychlejší a nejpohodlnější je z placeného parkoviště v Karpnickém sedle (Karpnicka Przełęcz, 475 m n.m.). Nejbližší vlaková zastávka je v Trzcińsku, autobusová potom v Karpnikách (Karpniki).