Loading...
Kousek od Karlštejna i obce Svatý Jan pod Skalou se uvnitř přírodní rezervace nachází zajímavý skanzen, který dokumentuje těžbu vápence v Českém krasu.
Skanzen Solvayovy lomy leží v bývalém vápencovém lomu. Návštěvník se zde může buď sám rozhlížet a čerpat informace z informačních tabulí nebo se zúčastnit oficiální prohlídky, jejíž součástí je i jízda vláčkem po zdejší dráze s rozchodem pouhých 600 mm. Také je zde možnost občerstvení. Na otevírací dobu (od jara do podzimu), výši vstupného i další informace je dobré se podívat na jejich stránky http://solvayovylomy.cz/.
Vápencový lom, zdejší budovy, technologie těžby, zajímavé stroje, nikoliv jenom vláčky, ale i lanovky. Člověk si může udělat představu, jak to tady vypadalo v době těžby. Některé modely strojů jsou však dovezené z jiných lomů či staveb (cihelen), kde se používala obdobná technika. Místní nadšenci se tak snaží zachovat to, co by jinak skončilo ve šrotu.
Firma Solvay založila v Ústí nad Labem – Neštěmicích na začátku minulého století továrnu na zpracování vápence pro chemické účely. Brzy však zjistili, že není moc finančně výhodné kupovat surovinu od „cizích“ a tak si otevřeli svůj vlastní vápencový lom v blízkosti obce Svatý Jan pod Skalou. Po provedení přípravných prací byla těžba zahájena 27. června 1918 a brzy se tak mohl vydat na cestu do Neštěmic první vlak naložený vápencem ze Solvayových lomů.
Těžba zde byla ukončena v roce 1956 a lom převzala pod svá křídla pobočka Správy silnic Praha v Berouně. Ta zde dotěžovala materiál pro stavbu okolních silnic a likvidovala kolejovou dopravu i vše, co se jí nehodilo. V roce 1964 lom osiřel.
Naštěstí se po revoluci našli dobří lidé. Alespoň si to myslím, jelikož, kdo jiný, než nadšenci by něco takového dokázali. Byl založen spolek s krásným jménem Barbora – společnost pro zachování důlních a průmyslových památek. A začaly se dít věci, vybudovali tady opět funkční úzkorozchodnou dráhu, začali provozovat muzeum těžby, sehnali zajímavé stroje a pořád něco vymýšlejí a tvoří.
*
Nedaleko odtud mě zaujala ještě dvě zajímavá místa:
https://www.turistika.cz/mista/hrad-karlstejn-neni-na-prodej-i-kdyz/detail
https://www.turistika.cz/mista/amerika-mexiko-a-kanada/detail