Loading...
Turistické cíle • Příroda • Vrchol
Spálená – vrchol v hlavním hřebeni Západních Tater (2083,3 m n.m.), který na tomto vrcholu prudce mění směr. Na severozápadě je sousedním vrcholem Malý Salatín (2046 m). Oddělený je Zadným Salatinským sedlom nazývaným též Sedlom nad Zvonom (1907 m). Z něj hřeben přechází k vrcholu Spálenej dlouhým, divoce rozeklaným hřebenem nazývaným „Skriniarky “. Hřeben se pak na vrcholu stáčí k jihu kde se za nehlubokým Spáleným sedlom (2055 m) zvedá sousední vrchol – Pachoľa (2166,6 m). Východní úbočí hory klesají do Spálené doliny, jejíž úbočí dno je zasypáno sutí. Na těchto svazích žije mnoho svišťů. Severovýchodním směrem vybíhají z vrcholu do Roháčskej doliny dva hřbety: Predná Spalená a nízké skalnaté žebro Zadnej Spálenej. Mezi nimi klesá úžlabím Tmavá Spalená dolina. Hřbet Prednej Spálenej je mnohem výraznější a odděluje na západě ležící Zadnú Salatinskú dolinu. Jižní úbočí vrcholu prudce padají do hlubokého, ledovcového karu nazývaného „Vrece“. Ten je horním patrem Hlbokej doliny.
Úbočí hory jsou částečně kamenitá i travnatá. Na oblém až plochém vrcholu, porostlém travinou sítinou trojklanou (Juncus trifidus), vstupují tři nevýrazné vrcholky. Z vrcholu se naskýtají atraktivní rozhledy po blízkých vrcholech a hlavně do Roháčskej doliny.
Název hory pravděpodobně pochází z časů zakládání pastvin, které se zde provádělo vypalování m kleče.
Na vrchol lze vystoupit každoročně jen v období od 16.6 do 31.10 (z nařízení správy TANAPu) po těchto trasách:
Exponované úseky jsou často jištěny řetězy a stupačkami a jsou považovány za velmi náročné, vyžadující dobrou přípravu i vybavení (tuto trasu by neměli volit lidé trpící strachem z výšek a závratěmi!!!). Velmi riskantní přechod deště a mlhy !!!
Další z vrcholů hlavního hřebene Roháčů. Výstup je po hraně skály - nevhodné pro osoby se závratěmi, na obě strany je Hluboká propast.