Loading...
Speyer leží na břehu Rýna, jižně od Ludwigshafenu.
Bazilika z 11. století je jedním z nejvýznamnějších románských kostelů.
Konrád II. Sálský, římský král se do historie ničím až tak významným nezapsal, ale založil mohutný chrám, jako místo posledního odpočinku pro sebe i pro své následovníky. Během staletí byl dóm častokrát přestavován, bořen a zase stavěn. Po stovkách let dějinných zvratů se mu nakonec vrátila jeho románská podoba a v současnosti je chloubou Speyeru i Německa.
Dóm se stavěl v letech 1025 - 1061 a 1081 - 1106 a patří k nejvýznamnějším románským stavbám v Německu. Poprvé zde byla na německém území použita Křížová klenba. Chrám má impozantní rozměry. Je 133 metrů dlouhý, široký více než 30 metrů a jde o trojlodní sloupovou baziliku se čtyřmi 72 metrů vysokými věžemi. Věže mají zvláštní tvar střech sestavených do osmiúhelníků. Špýrský dóm se stal jednou z největších románských sakrálních staveb a patřil ke třem hornorýnským takzvaným božím hradům - Gottesburgen. Mimo dómu ve Speyeru k nim patřily také císařské dómy ve městech Worms a Mainz.
Bezmála sedm metrů vysoká síňová krypta byla dostavěna v roce 1041 a je považována za největší svého druhu. Devět těžkých klenbových polí pod příčnou lodí a chórem nesou pilíře, pilastry a volně stojící sloupy. Je to kostel pod kostelem a jedna z nejkrásnějších podzemních kaplí vůbec. Krypta císařského dómu působí impozantně výškou stropu i oblouky Křížové klenby osazenými dvoubarevným kamenem. V kryptě je pochován císař Konrád II. (+1039), jeho manželka císařovna Gizela (+1043) i jeho syn císař Jindřich III. (+1056). Leží tu také císařovna Berta, manželka císaře Jindřicha IV., který byl synem Jindřicha III. a je zde rovněž pochován. Císař Jindřich V., ten byl zase synem Jindřicha IV. a pohřben zde byl v roce 1125. Právě jeho skonem vymřela sálská císařská dynastie. Císařovna Beatrix byla manželkou císaře Fridricha Barbarosy a král Filip Švábský byl zase jeho synem. Honosnou společnost doplnil roku 1291 král Rudolf Habsburský, který byl prvním Habsburkem na německém královském trůně. Na zdejší náhrobní desce se dochovala také jeho pozoruhodná podobizna. Nikdy nebyl k vidění obraz, který by "byl nějakému člověku tak podoben", žasne ještě o několik desetiletí později ve verších píšící štýrský kronikář Ottokar. Reliéf na náhrobní desce je i dle historických popisů Rudolfa velmi realistický a v době, kdy se dávala při zpodobnění panovníků přednost spíše obrazu ideálnímu před vyobrazením věrným, je to průlom ve středověkém portrétním umění. Po Rudolfu Habsburském byl v kryptě pochován ještě král Adolf z Nasau (+1298) a syn Rudolfa Habsburského král Albrecht Rakouský (+1308). Vedle oltáře ve stěnách hrobky jsou umístěny hroby speyerských biskupů.
Mezi 31. srpnem a 1. zářím roku 1310 se tu slavila svatba Elišky Přemyslovny s tehdy čtrnáctiletým Janem Lucemburským, pozdějším českým králem.
Na seznam Světového dědictví UNESCO byl Císařský dóm Panny Marie a sv. Štěpána zapsán v roce 1981.