Heidelberg – fontána Sebastiana Münstera (Sebastian-Münster-Brunnen)
Ve středu heidelberského Karlova náměstí (Karlsplatz) najdeme velice zajímavou fontánu tvořenou centrální zeměkoulí na vrcholu spirály planetárních drah, kterou obklopují lidské postavy v různých pozicích. Ty mají představovat skutky určující jejich životy. Má zde tak být zachyceno zrození i smrt, technický pokrok v pozitivním smyslu slova i jako nástroj ničící lidstvo, stejně jako přijímání a odmítání chodu okolního světa.
Tato fontána nevznikla ve stošedesátitisícovém univerzitním městě náhodou – má totiž připomínat významného německého humanistu, kosmografa, kartografa, teologa, matematika, pedagoga (vyučoval hebrejštinu) a astrologa Sebastiana Münstera, který několik let působil také ve zdejším – a dnes již neexistujícím - klášteře bosých františkánů.
Autorem podoby této fontány je významný německý sochař Michael Schoenholtz. Vytvořil ji v roce 1978, kdy také byla – v rámci rekonstrukce náměstí Karlsplatz a stavby zdejšího podzemního parkoviště – instalována na své současné stanoviště.
Na závěr snad ještě několik slov o muži, kterému je tato fontána „zasvěcena“:
Humanistický účenec Sebastian Münster se narodil v německém Ingelheimu roku 1488 a zemřel na mor roku 1552 ve švýcarské Basileji, kde působil jako rektor tamní univerzity. Svého času ovšem vyučoval i na slavné univerzitě v Heidelbergu. A právě zde začal pracovat na svém nejvýznamnějším díle – kniha Cosmographia vyšla poprvé v roce 1544, byla přeložena do mnoha jazyků včetně češtiny a jedná se o nejstarší německou knihu popisující vesmír.