Starý Svojanov - Kostel sv. Mikuláše
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Po cestě na Hrad Svojanov, v obci Starý Svojanov, uvidíte u místního hřbitova malý kostelík s šindelovou střechou a třemi pískovcovými kříži umístěnými na hřebeni střechy.
Historie
Kostel sv. Mikuláše ve Starém Svojanově byl založen na přelomu 13. a 14. století. Byl vystavěn v gotickém slohu a jeho tehdejší podoba se na podobě kostelíka odráží i v současnosti. V 16. století byl upraven - ve zdech byla proražena okna a rovněž byl vytvořen vchod z jižní strany.
V 80. letech 14. století byl kostel sochařsky a malířsky vyzdoben. Malby byly ale později překryty při úpravách a výmalbách kostela. Nádherné gotické fresky tak byly odhaleny až v roce 1926. Ve 30. letech byly fresky zrekonstruovány a zakonzervovány, ale tehdejší postupy je nebyly schopny dobře chránit. Svůj díl práce odvedla také léta komunistického režimu, kdy kostelík postupně chátral.
Po roce 1989 došlo k jeho opravám a postupné restauraci fresek v jejich původní podobě. Restaurování bylo dokončeno v roce 2003.
Turistické informace
Kostel je přístupný po dohodě, případně v době po mši (nedělní mše zde probíhají od 9:30). Hřbitůvek kolem kostela je volně přístupný.
Kolem kostela vede zelená turistická značka od hradu Svojanova.
Kostel sv. Mikuláše ve Starém Svojanově byl postaven ve druhé polovině 13. století současně s Hradem Svojanovem. Některé zdroje však uvádějí, že kostel vznikl o pár let později, tedy na začátku 14. století .
První písemná zmínka o něm je ale již z roku 1350, v listině s výčtem beneficií převáděných do působnosti nově konstituovaného litomyšlského biskupství, kdy je uváděn jako farní kostel. Někdy během druhé poloviny 14. století byl svatostánek přestavěn, z té doby pocházejí dochované kamenné fragmenty - jižní portál, svorník, klenební a štítové konzoly - a především bohaté nástěnné malby. Další dějiny kostela jsou zahaleny tajemstvím, zatímco o hradu se zpráv dochovalo poměrně velké množství, kostel zřejmě zůstával v jeho stínu.
V letech 1680 až 1882 prošel barokní přestavbou, při které byla upravena úzká gotická okna a zvětšena do dnešní barokní podoby, rozšířen byl také Vítězný oblouk a pod podlahou presbytáře byla zřízena krypta. Díky tomu se o 30 cm zvedla podlaha a proto bylo nutné vybourat a nově vyzdít vchod do sakristie. Kolem kostela s hřbitovem byla postavena zeď s barokní bránou a zděná osmiboká kostnice.
Kostel však přesto v dalších staletích chátral, důkazem poklesu jeho významu je i přenesení fary ke kostelu sv. Petra a Pavla do Městečka přímo pod hradem v roce 1786. V této době byl již starý kostelík zchátralý a stál mimo centrum osídlení, které se soustředilo v podhradním Městečku. K přenesení fary došlo kromě zchátralosti i na žádost patrona kostela a obyvatel Svojanova.
Roku 1808 musel být dokonce kostel uzavřen, protože panovaly obavy, že by chatrný krov nevydržel tíhu střechy a věže se zvony, která stála nad jižní částí lodi. V letech 1810–11 byl kostel opraven, byly strženy krovy i dřevěná věž, nová však postavena nebyla, místo plánované zděné věže byl nakonec vztyčen pouze malý sanktusník. V lodi byla také postavena dřevěná kruchta. Údajně při této opravě byla zničena i figurální konzola v jihozápadním koutě presbytáře. Jeden ze zedníků, který kostel opravoval, měl konzolu úmyslně odsekat, protože se na něj v dětství, kdy zde ministroval, ošklivě šklebila. Opravy nebyly zřejmě provedeny příliš kvalitně, již roku 1825 si lidé stěžovali na střechu hrozící opět spadnutím. Střecha byla opravena a na stížnosti farníků, že mohou zvonit pouze umíráčkem byla nad lodí vztyčena drobná dřevěná zvonová věž pro tři nevelké zvony.
Roku 1864 bylo severovýchodní nároží presbytáře zesíleno masivním opěrným pilířem. Roku 1924 byly při běžné údržbě pod mladšími přemalbami objeveny gotické nástěnné malby z 2. poloviny 14. stol. – např. Obětování Krista v chrámu, Kristovy pašije, Kristus Soudce s klečící P. Marií, sv. Janem Křtitelem a dvěma anděly s nástroji umučení, Zvěstování, smrt P. Marie, sv. Mikuláš, Kristus Soudce v mandole s klečící P. Marií a sv. Janem Křtitelem. Kostel byl stále ve špatném stavu, podle protokolu z roku 1926 do něj teklo, velká část střechy byla shnilá.
Do roku 1932 probíhala oprava kostela, odkrytí a restaurování maleb. Přesto již roku 1948 byla krytina střech opět v dezolátním stavu, dovnitř kostela zatékala voda, která ničila opravené malby. Po roce 1978 byly narušené vnější omítky nahrazeny nevhodnou hladkou a tvrdou omítkou. V kostele jsou pohřbeni někteří z majitelů hradu Svojanov. Kostel byl v letech 1999-2003 nákladně restaurován.
Kostel leží ve Starém Svojanově, je přístupný po domluvě na telefonu 777 192 115.