Loading...
Zaniklých nebo vylidněných vsí v našem pohraničí najdeme spousty a leckdy jen hromady kamení jsou tichým mementem za historickými peripetiemi, které postihly naše končiny. Spolu s obyvatelstvem pak zmizela i paměť na místní dějiny a jen pomalu se těchto krajích rodí nové tradice. Aby se na pozapomenutou historii zcela nezapomnělo naštěstí vznikají různá občanská sdružení, která se krajině snaží alespoň částečně vrátit její historickou paměť. Takovým sdružením je v našich končinách pod jižním hřebenem Hrubého Jeseníku sdružení Podesní. Svůj název celkem odvozuje od údolí řeky Desné, která tvoří důležitou osu podhůří. K aktivitám spolku patří různé přednášky, koncerty, vydávání různých tiskovin apod. K těmto patří i snaha záchrany či obnovy ohrožených či zaniklých památek. Protože tato činnost je finančně poměrně náročná, zaměřují se spíš na drobné stavby, křížky či pomníčky, které ovšem mají také svůj nezastupitelnou úlohu v krajině. Zatím největším počinem je obnova a rekonstrukce kostelíku v Pekařově, ale jak je hlavní záchrana téměř u konce, hledají členové sdružení i další místa.
Jedním z takových je zaniklá osada Štolnava (či Prameny) v kopcích nad Šumperkem. Ves se rozkládala ve vrcholových partiích Hanušovické vrchoviny mezi dnešními Rejcharticemi, Kopřivnou a Horním Bohdíkovem. Původně hornická osada vznikla někdy v polovině 16. století (uváděna 1570) a po vytěžení skromných nalezišť se obyvatelé věnovali převážně zemědělství (len)a dřevařství. Kolem roku 1610 nechal ve vsi postavit Jan ze Žerotína malý dřevěný kostelík, spíše kapli. Ta byla v r. 1850 nahrazena novou zděnou stavbou. Kostelík byl zasvěcen sv. Janu a Pavlu. Štolnava (Stollenhau) měla počátkem 20. století něco přes 180 obyvatel, nicméně i přes relativní malost tu byla od r. 1886 i škola. Po roce 1945 byla většina německého obyvatelstva odsunuta a nových osídlenců sem moc nepřišlo. V roce 1965 byla většina vesnice srovnána se zemí příslušníky šumperské posádky. V loňském roce sdružení Podesní přikročilo k nalezení polohy bývalé kaple. Po té bylo přikročeno k částečné obnově základů, které by částečně (i s nedalekým hřbitůvkem) měly téměř zaniklé Prameny připomínat. Štolnava leží ve vrcholových partiích této části Hanušovické vrchoviny a díky značnému odlesnění (louky a pastviny) poskytuje skvělé výhledy na přilehlé horské masivy Králického Sněžníku a Hrubého Jeseníku. Nakonec je i příjemným místem k pěší, cyklistické (někdy i zimní) túře.
Dokončení.
Základy kostela byly slavnostně odhaleny při bohoslužbě 22.6.2014, čímž na Pramenech vzniklo místou k zastavení či metidaci, nebo jen k obdivování okolní přírody.