Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Náměstí
Náměstí ve městě Štramberk nemá žádné jméno - je to prostě Náměstí. Zřejmě zde mají strach, aby jej v souvislosti se změnami režimu nemuseli stále přejmenovávat. V dávných dobách bylo náměstí obklopeno 22 roubenými domy s dřevěným podloubím, kterým bylo přiznáno šenkovní právo. První zděný dům byl postaven až roku 1779. Postupně byly i ostatní domy přestavěny do dnešní podoby s barokními štíty. Uprostřed náměstí stával pivovar, studna a nezbytný pranýř, jak je patrno z dobového obrazu z roku 1730. Tyto časy jsou nenávratně pryč. Dnes zde můžete obdivovat tyto památky....
RADNICE
Původní radnice do roku 1721 stávala na dolním pořadí na č.p. 13. Nová byla postavena nad sladovnou. I ona byla spolu s pivovarem zbourána roku 1869. Jako radní dům byla upravena budova školy při dolní bráně, do dnešní podoby byla přestavěna roku 1895. l do dnešních dnů v ní působí Městsky úřad, správa a vedení města.
KOSTEL SV. JANA NEPOMUCKÉHO
Kostel sv. Jana Nepomuckého z let 1721 - 1722 tvoří dominantu v horní části náměstí. Byl vystavěn ve vlašském slohu a jeho věž byla ke kostelu přistavěna v roce 1907. Nad hlavním oltářem je vzácné sousoší Kalvárie z roku 1660, pocházející z kostela Povýšení sv. Kříže na Kotouči. Výzdobu kostela z počátku 20. století vytvořil malíř Jano Kóhler. Více se o něm dozvíte v mém samostatném článku.
MĚŠŤANSKÉ DOMY
Převážně dřevěné stavby města byly ve své době velice často ohrožovány požáry. Jeden z nich ve Štramberku zuřil v roce 1855. Tehdy shořelo na 40 domů a 2 stodoly. Požár začal v domě č.p. 13 na Náměstí, šířil se po východním úbočí Zámeckého Vrchu a zastavil se v nynější Jaroňkově ulici. Zde byl roku 1860 postaven sloup se sochou Panny Marie, ochrankyně před požáry. Kvůli vysokému riziku požáru od topenišť si štramberští občané stavěli stodoly až za městem směrem k lázním, kde nebylo riziko požáru už tak vysoké. Přesto i na tomto místě v roce 1816 vyhořelo 26 stodol s veškerou úrodou. První patrový zděný dům na náměstí, původně s podloubím, byl postaven v roce 1779. Dnes je v něm Městsky kulturní dům. Ten byl počátkem devadesátých let rekonstruován tak, aby i v budoucnu mohl sloužit četných společenským a kulturním potřebám města. V temné komoře tohoto domu údajně tajemní čer-nokněžníci přeměňovali na zlato rudu, kterou si nosili ze zaniklých dolů na Libotíně. Všechny domy na náměstí byly postupně přestavěny do dnešní podoby - s barokními štíty. V domě č.p. 38 začal v roce 1893 svou lékařskou praxi MUDr. Adolf Hrstka. Z balkónu tohoto domu pronášeli řečníci památné projevy, například při vzniku republiky v roce 1918. V domě č.p. 31 bylo otevřeno roku 1985 Muzeum ve Štramberku, které přibližuje bohatou a rázovitou historii města od pravěku až po novodobé dějiny.
BÝVALÁ ŠKOLA, DNES PENZION STARÁ ŠKOLA
Škola byla ve Štramberku v roce 1592, kdy obec koupila "grunt" na školu. Roku 1614 stála hned vedle fary. V roce 1862 vystavěla obec namístě tří vyhořelých domů naproti kostela školu. Ta byla provozována až do roku 1998, kdy byla zrušena v souvislosti s rozšířením základní školy u Národního sadu. Dnes je v budově bývalé školy penzion "Stará škola" s možností ubytování.
JATKA, BÝVALÉ MUZEUM ZDEŇKA BURIANA
Naproti nynější radnici byla roku 1822 řeznickým cechem vybudována jatka. V šesti masných krámech prodávalo své zboží pět řeznických mistrů a jeden obecní nájemce. Aby ti u hlavních dveří neměli při prodeji větší výhody, místa v krámech se o určité době střídala. Po rekonstrukci zde bylo roku 1955 zřízeno Městské muzeum a od roku 1992 Muzeum Zdeňka Buriana. V roce 2011 bylo přestěhováno do větší budovy blízko kostela. Více o muzeu se dozvíte v mém samostatném článku.
LITINOVÁ KAŠNA
Po zřízení městského vodovodu roku 1898 byla vprostřed náměstí vystavěna Kamenná kašna s litinovou fontánou dodanou železárnami v Blansku. Nad schodištěm je nádrž z pískovce polygonálního tvaru uprostřed které na betonovém soklu stojí litinová fontána. Její podstavec zvonového tvaru členěný prstenci a zdobený květy nese plochou mísu s dekorem mušle. Uprostřed mísy stojí postava ženy - Hygie, oděná do dlouhých nařasených šatů mající na pravém rameni amforu zakončenou obrácenou mísou.
NOVÉ MUZEUM ZDEŇKA BURIANA
Muzeum Zdeňka Buriana ve městě Štramberk bylo na novém místě otevřeno v roce 2011. Stojí v blízkosti kostela. Podrobnosti najdete v mém samostatném článku.
MUZEUM LOUTEK A PANOPTIKUM
Muzeum loutek ve Štramberku bylo otevřeno roku 2012 v chaloupce na rohu štramberského náměstí. Nachází se místě bývalého Muzea starých tisků a lidové keramiky a najdete zde více než 450 loutek, převážně z přelomu 19. a 20. století. Více o muzeu se dozvíte v mém samostatném článku.
MUZEUM HRAČEK
V roce 2012 bylo ve Štramberku na náměstí otevřeno malé muzeum hraček. Najdete jej hned vedle městského pivovaru. Kluci i pánové zde mohou vidět cínové vojáčky, hrady, různé konstruktivní hry, stavebnice a mechanické hračky. Děvčata a paní zde najdou panenky, pokojíčky, kočárky nebo kuchyňky. Více o muzeu se dozvíte v mém samostatném článku.
MĚSTSKÝ PIVOVAR
Městský pivovar Štramberk se nachází přímo na štramberském náměstí v historickém domě č. p. 5, který patří mezi původní právovárečné měšťanské domy. Více se o pivovaru dozvíte v mém samostatném článku.
AQUA TERRA
Největší sladkovodní akvárium ve Štramberku se nachází na Náměstí pod schody na hrad. Žijí zde stovky tropických ryb v nádržích o objemu několika tisíc litrů, různé druhy hadů, ještěrů a drápkaté opičky. Navštivte stálou výstavu akvarijních a terarijních zvířat. Jsou zde stovky tropických ryb v nádržích objemu několika tisíc litrů, dále různé druhy hadů a ještěrů.
http://www.stramberk.cz/dr-cs/341-namesti-zastaveni-c-7-naucne-stezky.html