Střemošice – sloup Nejsvětější Trojice
Turistické cíle • Památky a muzea • Socha
Nad Střemošicemi (vesnice nedaleko městečka Luže) spadá severní podhůří Českomoravské vrchoviny, kterému můžeme říkat Loučenská tabule poměrně strmým svahem do údolí říčky Novohradky která tvoří osu údolí ve směru zhruba JV–SZ. Snad i díky poměrně špatně dostupnému terénu se zde zčásti zachovaly původní rostlinná splečenství a velká část jihozápadního svahu táhlého hřbetu je chráněná jako přírodní rezervace (Střemošická stráň, Kusá hora). Tam kde silnice od Vysokého Mýta spadá do údolí najdeme odpočinkové místo (jižně) a na opačné (severní) straně silnice objeví návštěvník pozoruhodnou stavbičku.
Trojboký zděný sloup asi 8m vysoký je zasvěcen Nejsvětější Trojici. Postaven byl kolem roku 1730. Zděný sloup z pískovce je zdoben obdélníkovými pilastry s jednoduchými hlavicemi a dvěma nikami na každé straně. Ve spodní části sloupu je průběžná římsa. Vrchol sloupu je osazen volutovým podstavcem s Božím okem (obláčky s andělíčky), v rozích vrcholu jsou další tři andělíčci, kteří nesou ozdobné kartuše.
Autor stavby je neznámý, ale dynamický tvar stavbičky poukazuje na fakt, že se tvůrce nechal inspirovat velikány českého baroka (Santini, Dientzenhofer), ale i na italské vzory (Borromini, Guarini).
Na vznik sloupu jsou dvě verze podobného příběhu. V jedné verzi se uvádí, že sloup tu nechahli vystavět svatebčané, kterým se splašil potah u vozu a před prudkým svahem se zázračně zachránili. Druhá verze nepředpokládá záchranu, ale dokončení tragédie, tudíž by šlo vlastně o velkolepá Boží muka. Ostatně někdy se můžeme setkat s tímto označením sloupu u vrchu Poklona.
Podle informací (částečně použitých v popisu) bylo Boží oko odcizeno v roce 1998, dnes (2015) máme to štěstí, že je sloup opět kompletní.